Dobiega końca rok 2024, który to ustanowiono rokiem edukacji ekonomicznej. Jest to inicjatywa, która ma na celu zwiększenie edukacji ekonomicznej i świadomości finansowej Polaków, szczególnie w kontekście szeroko rozumianej przedsiębiorczości, zrozumienia mechanizmów gospodarczych i zarządzania finansami osobistymi. Wiedza ekonomiczna pomaga podejmować lepsze decyzje finansowe zarówno w życiu codziennym, jak i w działalności zawodowej.
Dlaczego rok 2024 ?
Odpowiedzią jest znajomość wydarzeń historycznych szczególnie ważnych dla Polski. W 2024 r. obchodzimy 5 wyjątkowych rocznic.
5 wyjątkowych rocznic
100
Rocznica reform gospodarczych Władysława Grabskiego
100
Rocznica powstania polskiego złotego
100
Rocznica utworzenia Banku Polskiego
100
Rocznica utworzenia Banku Gospodarstwa Krajowego
100
Rocznica wydania książki „Bankructwa Małego Dżeka” Janusza Korczaka
Rok Edukacji Ekonomicznej w Polsce został ogłoszony przez Radę Ministrów wspólnie z innymi instytucjami finansowymi i jest częścią działań mających na celu podniesienie kompetencji obywateli w zakresie zarządzania finansami, inwestowania, oszczędzania oraz zrozumienia roli gospodarki w ich życiu.
Ustanowienie roku 2024 – Rokiem Edukacji Ekonomicznej stanowi formę docenienia poczynionych na przestrzeni ostatnich 100 lat wysiłków tysięcy osób i instytucji zaangażowanych w popularyzowanie i przekazywanie tej jakże ważnej wiedzy, a także wyraźnym wsparciem dla działań podejmowanych obecnie zarówno przez instytucje publiczne jak i podmioty sektora organizacji pozarządowych. Stanowi także okazję do przypomnienia znaczenia reform i inicjatyw gospodarczych Władysława Grabskiego oraz idei edukacji ekonomicznej zawartej w książce Janusza Korczaka „Bankructwo Małego Dżeka”.
Inicjatywa jest również ważnym wsparciem dla procesu wdrażania nowego przedmiotu ekonomicznego do szkół ponadpodstawowych Biznes i zarządzanie oraz Krajowej Strategii Edukacji Finansowej.
W ramach REE organizowane są różnorodne wydarzenia edukacyjne, takie jak warsztaty, seminaria, konferencje, a także wydawane są materiały edukacyjne, które pomagają w przyswajaniu wiedzy z zakresu ekonomii.
Szczególną uwagę poświęcono szkole, uczniom i nauczycielom. Dla nich przygotowano bogatą ofertę szkoleń, webinarów, warsztatów i spotkań z ciekawymi ludźmi. Na terenie całej Polski realizowanych było szereg wydarzeń mających na celu skuteczną edukację obywateli na temat finansów.
Jak przebiegał Rok Edukacji Ekonomicznej w naszej szkole?
Czas ten był bogaty w wydarzenia i inicjatywy, ale warto cofnąć się 30 lat gdyż dla naszej szkoły jest to również rok jubileuszowy – 80 lecie powstania Liceum Ogólnokształcącego i 30 lecie powstania Zespołu Szkół czyli kształcenia w technikum.
W Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach od dawna kładzie się szczególny nacisk na edukację ekonomiczną.
Od początku przemian w latach 90 dyrektor Maria Sondel postawiła na kształcenie zawodowe i uruchomiła technikum kształcące właśnie w zawodzie technik ekonomista i technik handlowiec.
Jej następczyni Ewa Rogóż, która jest z wykształcenia ekonomistką świetnie rozumiała potrzebę edukacji w tym obszarze. Zorganizowała wraz z zespołem nauczycieli zawodowców I Konferencję Nauczycieli Przedmiotów Zawodowych, która była odpowiedzią na ogromne zainteresowanie środowiska nauczycielskiego na podnoszenie wiedzy i wymianę doświadczeń. Inicjatywa spotkała się z uznaniem ówczesnych władz gminy i Burmistrza Stanisława Kracika, którzy wsparli organizacyjnie i finansowo to wydarzenie. Zgromadziło ono przeszło 100 nauczycieli z całej Małopolski, ówczesną Kurator Oświaty Elżbietę Lęcznarowicz i wielu znanych prelegentów i gości.
W roku 2003 wprowadzono również do szkół nowy przedmiot podstawy przedsiębiorczości.
Potrzebę szerzenia wiedzy ekonomicznej i finansowej doceniała także następna dyrektor Barbara Wiśniowska, która przez 3 kadencje wspierała wszelkie inicjatywy w tym zakresie. Szkoła zdobyła wówczas jako jedna z nielicznych w Polsce bardzo prestiżowy Certyfikat Przedsiębiorczości dla Liceum Ogólnokształcącego i Technikum. Uczniowie brali z sukcesem udział w wielu konkursach i olimpiadach, zajmując wysokie lokaty. Wystarczy wspomnieć o Olimpiadzie Wiedzy Ekonomicznej, Olimpiadzie Przedsiębiorczości, Konkursie Junior Biznesu czy Konkursie Wiedzy o Gospodarce.
Potrzebę edukowania młodzieży w zakresie działania mechanizmu rynkowego, zarządzania finansami osobistymi dostrzega obecna dyrektor Szkoły Zuzanna Polańska. W celu dostosowania oferty kształcenia do zapotrzebowania rynku pracy wprowadziła nowy kierunek związany z ekonomią – technik logistyk. Jest to odpowiedź na potrzeby dynamicznie rozwijającej się niepołomickiej strefy przemysłowej. Nasza szkoła bierze udział w programach edukacyjnych mających pomóc przyszłym przedsiębiorcom podejmującym samodzielną działalność gospodarczą zrozumieć obowiązki wynikające dla nich z przepisów prawa. Są to programy pod patronatem:
- Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych
- Państwowej Inspekcji Pracy - Kultura Bezpieczeństwa
- Narodowego Banku Polskiego - Moje Finanse
Z okazji REE 2024 młodzież brała udział w webinarach i lekcjach on-line prowadzonych przez specjalistów z dziedziny ekonomii. Były to ogólnopolskie lekcje edukacji finansowej
i przedsiębiorczości organizowane przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości jako cykl wykładów on-line dla młodzieży, prowadzone przez znanych ekonomistów. Młodzież miała okazję uczestniczyć w spotkaniu z pierwszym, długoletnim prezesem Giełdy Papierów Wartościowych Wiesławem Rozłuckim, wykładzie na temat reform Władysława Grabskiego. Spotkania dotyczyły również wpływu ekonomii na współczesne problemy takie jak konsumpcjonizm, jak inwestować, kryptowaluty, sztuczna inteligencja czy ekologia i biznes.
W tym roku tradycyjnie uczniowie brali udział w licznych konkursach i olimpiadach przedmiotowych takich jak:
- Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej
- Olimpiada Przedsiębiorczości
- Olimpiada Zusowa
- Internetowa Gra Giełdowa
- Konkurs Poznaj swoje prawa w pracy
Oprócz konkursów i olimpiad świetną metodą sprzedaży uczniom wiedzy ekonomicznej i budowania postaw przedsiębiorczych jest metoda projektu czyli założenie firmy i sprzedaż wytworzonych wyrobów, co ostatnio mieliśmy okazję podziwiać na Kiermaszu Świątecznym zorganizowanym przez nauczyciela BIZ Sylwię Galas .
Doskonałym sposobem na praktyczną naukę ekonomii są wizyty i wycieczki zawodoznawcze do zakładów pracy. Pozwalają one uczniom obserwować funkcjonowanie firmy podczas normalnego dnia prac i mogą być pomocą do podejmowania przyszłych decyzji zawodowych.
Podsumowując - Rok Edukacji Ekonomicznej 2024 to szereg interesujących wydarzeń, z których każdy zainteresowany mógł wybrać coś dla siebie. Wiedza ekonomiczna i znajomość mechanizmu rynkowego jest na pewno dobrą lokatą i pozwala swobodniej poruszać się w gospodarce rynkowej.
Nauczyciel podstaw przedsiębiorczości, BIZ i przedmiotów zawodowych
Aleksandra Maniak