Z życia szkoły

     • San i Aka. Rdzenne kultury Afryki Subsaharyjskiej

      16.05.2024

      15 maja klasa 3a, wolontariusze, pani Barbara Daniec – Kapałka oraz pani Barbara Balwierz udali się do Biblioteki Jagiellońskiej na wystawę: „San i Aka. Rdzenne kultury Afryki Subsaharyjskiej”.

      Była to okazja do obejrzenia unikatowych obiektów i archiwaliów związanych z kulturą Sanów z kolekcji prof. Romana Stopy(1895 – 1995), pochodzącego z Woli Batorskiej wybitnego językoznawcę, afrykanistę, folklorystę, specjalistę w zakresie języków mlaskowych. Profesor prowadził badania językowe i folklorystyczne wśród Buszmenów i Hotentotów w Afryce Południowo-Zachodniej, był wykładowca języków afrykańskich: suahili, hausa, ewe, hotentockich, buszmeńskich, był również wykładowcą muzykologii porównawczej Afryki.

      Na wystawie prezentowano także pigmejskie przedmioty codziennego użytku wraz z autentycznym pigmejskim domkiem z prywatnych zbiorów pani Izabeli Cywy, która od wielu lat pracuje w Republice Środkowoafrykańskiej wśród Pigmejów Aka.

      Wystawa przedstawia życie codzienne i kulturę materialną grupy etnicznej Pigmejów Aka z Republiki Środkowoafrykańskiej oraz Sanów (Buszmenów) z Namibii, Botswany i Republiki Południowej Afryki. Pigmeje i Buszmeni są zaliczani do tej samej archaicznej grupy ludów niskorosłych. Uchodzą za jedne z najstarszych ludów świata, prowadzą koczowniczy tryb życia, zajmują się łowiectwem i zbieractwem. Nie posługują się wspólnym językiem, zamieszkują oddzielne tereny. Pigmeje tropikalny las równikowy, a Buszmeni obszar sawanny afrykańskiej w południowej części Afryki.

      Po wystawie oprowadził nas pan prof. dr hab. Robert Kłosowicz, dyrektor Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykańskich. Bardzo dziękujemy pani Izabeli za zaproszenie, a panu profesorowi za ciekawą lekcję historii i geografii.

     • TESTY DO KLASY SPORTOWEJ

      16.05.2024

      Przypominamy o testach do klasy sportowej Akademii Puszcza Niepołomice

      Jest to kontynuacja projektu, który wystartował w poprzednim roku szkolnym

      Treningi pod szyldem MKS Puszcza Niepołomice, nauka w Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach
       

      więcej szczegółów: https://www.lo-niepolomice.pl/a/rekrutacja

      kontakt: sekretariat@zsjp2.eduniepolomice.pl, koordynator@puszcza-niepolomice.pl

     • Chemia niejedno ma imię

      16.05.2024

      Uczniowie naszej szkoły o profilu biologiczno- chemicznym już po raz kolejny w tym roku wzięli udział w wykładzie z cyklu: "Chemia niejedno ma imię" zorganizowanym przez Katedrę Chemii Uniwersytetu Jagielońskiego. Po interesującej prelekcji zwiedzaliśmy wydział uczelni zaczynając od laboratoriów studenckich, po historyczne pracownie a kończąc na najnowocześniejszych laboratoriach z zakresu chemii farmaceutycznej.

     • 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

      12.05.2024

      12 maja 2024 w Parku Miejskim w Niepołomicach odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Piknik rodzinny z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej! Było mnóstwo atrakcji.

      W programie:

      Stoiska/kramy prezentujące kraje Unii Europejskiej przygotowane przez lokalne szkoły, wraz z poczęstunkiem. Nasza szkoła prezentowała Grecje. Starożytni Grecy pozostawili po sobie wiele mądrości. Poza Arystotelesem, Sofoklesem czy Platonem znajdziemy dziesiątki, jak nie setki mędrców z dawnych lat. Mówiąc o Grecji, nie należy zapominać o powiedzeniu sigasiga”, co oznacza życie powoli, bez pośpiechu.

      Braliśmy też udział w konkursie na plakat “Ja i EUropa”. „Zjednoczona w różnorodności” to motto zarówno Naszego Plakatu jak i  Unii Europejskiej, którego po raz pierwszy użyto w 2000 r. Oznacza ono, że aby zapewnić pokój i dobrobyt oraz chronić bogactwo kultur, tradycji i języków w Europie, Europejczycy powinni działać wspólnie.

      W tym dniu reprezentowała naszą szkołę klasa Ic oraz kółko plastyczne.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach
   • Sekretariat ogólny: tel. 12 281 16 94 Sekretariat uczniowski: tel. 12 281 15 16 Pedagog szkolny: tel. 12 281 19 31 Hala Sportowa: tel. 12 281 33 87 (po godzinie 16:00)
   • Plac Kazimierza Wielkiego 1 32-005 Niepołomice Poland
   • Sylwia Galas
 • Galeria zdjęć

   brak danych