• Publikacje Historyczne

  • „Studniówka 2011-bal przyszłych absolwentów”

    Publikacje historyczne z lat 2010-2007

    22 stycznia 2011r. obył się ten długo wyczekiwany przez nas bal studniówkowy. Już jedynie 103 dni dzieli nas od egzaminu dojrzałości.

    Bal tegorocznych maturzystów Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach, czyli trzech klas Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum kształcącego w zawodach informatyk, ekonomista i handlowiec. Swoją obecnością zaszczycili nas: pan Burmistrz Roman Ptak, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Niepołomice pan Marek Ciastoń, Dyrekcja ZS : pani Barbara Wiśniowska, pan Artur Maciuk, Pani Aleksandra Kwaca, szanowne Grono Pedagogiczne, Rodzice oraz osoby towarzyszące.

    Po przemówieniu przedstawicieli samorządu uczniowskiego (Edyty Cudak, Wojciecha Wiklika) oraz pani dyrektor Barbary Wiśniowskiej, parę ciepłych słów skierował do nas pan Burmistrz Roman Ptak i oficjalnie rozpoczął naszą studniówkę.

    Niezwykle ważnym elementem tego balu było bez wątpienia zatańczenie przez nas poloneza, a także walca wiedeńskiego wraz z nauczycielami, co jest już naszą niepołomicką tradycją. Większość maturzystów podjęło się również zatańczenia „belgijki”, co wywołało dość duże zainteresowanie, ponieważ po raz pierwszy została ona zaprezentowana na balu studniówkowym maturzystów ZS.

    Ta noc nie obyła się bez atrakcji. Między innymi mieliśmy okazję podziwiać wspaniale przygotowany pokaz sztucznych ogni. Zabawę przerwaliśmy na chwilę po to, aby tradycji stało się zadość – wszyscy skakaliśmy na jednej nodze wokół dziedzińca naszego pięknego Zamku po to aby szczęśliwie zdać maturę (jest to związane z obecnością Czakramu na Zamku).

    Następnie odbyło się wręczenie Nauczycielom statuetek „Super Jedynki” w poszczególnych kategoriach, które nawiasem mówiąc były dość nietypowe (np.nagroda za najbardziej uwodzicielskie spojrzenie). Przy wspaniałej muzyce i wyjątkowej atmosferze czas upływał nam bardzo szybko. Ta wyjątkowa zabawa trwała do białego rana. Z pewnością ten bal pozostanie w naszej pamięci przez całe życie.

    W imieniu maturzystów pragnę podziękować wszystkim Gościom za przybycie. Szczególne podziękowania kieruję do Rodziców, bo bez nich ten wspaniały bal nie odbyłby się. Dziękuję zwłaszcza Członkom Komitetu Studniówkowego.

    Również dziękujemy pani Katarzynie Toroń za przygotowanie nas do poloneza i walca oraz pani Edycie Kryjomskiej za przygotowanie nas do zatańczenia „belgijki”.

    **************************************************************************************
    IV edycja małopolskiego projektu przygotowującego uczniów do niesienia pomocy potrzebującym. 

    MIEĆ WYOBRAŹNIĘ MIŁOSIERDZIA Szkolny projekt „Uśmiech nic nie kosztuje” W odpowiedzi na apel Ojca Świętego Jana Pawła II jako społeczność szkoły, której On patronuje, zdecydowaliśmy się w ramach wolontariatu swoją opieką i pomocą objąć mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Niepołomicach. Już po raz drugi podjęliśmy się realizacji projektu pod nazwą „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Swoim działaniem objęliśmy ok. 46 mieszkańców DPS-u.

    Grupę wolontariuszy tworzyło 10 osób składających się z 4 różnych klas naszej szkoły:
    – Edyta Cudak
    – Ewa Molter
    – Ewelina Cudak
    – Aneta Dewódzka
    – Angelika Śliwińska
    – Joanna Jachta
    – Kacper Czuraj
    – Anna Skalska
    – Jacek Kałuża
    – Magdalena Solarz

    Opiekunem projektu był pedagog szkolny Edyta Pilch.
    Pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej wolontariusze odwiedzali codziennie po zajęciach lekcyjnych.
    Głównym celem naszych wizyt w Domu pomocy Społecznej było wniesienie przysłowiowego „”uśmiechu” w szarą codzienność ludzi samotnych, chorych, niepełnosprawnych.
    Trud podejmowanych działań zaowocował zarówno wśród adresatów, jak i realizatorów projektu. Przebywanie z mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej wniosło w ich życie młodzieńczą radość, otwartość, zintegrowało oba środowiska, przyczyniło się do integracji zespołów klasowych, zbliżyło 2 pokolenia, ale także sprawiło, że relacje między nami stały się bardziej serdeczne, nawiązały się nowe liczne przyjaźnie. Przyczyniło się również do ukształtowania w nas postawy wrażliwości wobec ludzi cierpiących, chorych i w podeszłym wieku. Wzbogaciło nas doświadczeniem życiowym osób starszych. Pomimo, iż realizacja projektu dobiegła końca, to nadal bierzemy czynny udział w życiu ośrodka. Największą nagrodą za naszą działalność był uśmiech i radość na twarzach tych ludzi. Nasza działalność zyskała uznanie wśród organizatorów projektu i zostaliśmy zaproszeni do półfinału. Uroczysta gala odbyła się 28.10.2010 r. w Auli Jana Pawła II Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. Wszyscy uczestnicy, opiekunowie oraz Dyrekcja Szkoły otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy i listy gratulacyjne. Wszystkim, którzy umożliwili nam realizację projektu, zarówno Dyrekcji Szkoły, jak i Dyrekcji i Pracownikom Domu Pomocy Społecznej składamy serdeczne podziękowania i wyrazy wdzięczności.

    **************************************************************************************

    16 X 2010 r. Święto Patrona Szkoły w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach

    Brak okrągłej rocznicy nie przeszkodził w organizacji szczególnie uroczystych obchodów Święta Patrona Szkoły w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach. Podniosła nastrój, występy grup teatralnych z Niepołomic i włoskiego San Cesareo oraz liczni goście, wszystko to stworzyło wyjątkową atmosferę tego niezwykłego szkolnego święta upamiętniającego 32 rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II.

    Wśród zaproszonych gości nie zbrakło przedstawicieli władz lokalnych oraz instytucji regionalnych. W sobotnie przedpołudnie na auli szkoły Obecni byli burmistrz MiG Niepołomice Roman Ptak, przewodniczący Rady Miasta Marek Ciastoń, przewodniczący Rady Powiatu Wiesław Bobowski, prezes Fundacji Zamek Królewski Barbara Ptak oraz dyrektor Gimnazjum Społecznego w Woli Batorskiej Tomasz Donatowicz.

    Zaszczytne imię, jakie nosi niepołomicka szkoła stanowi doskonały znak rozpoznawczy we Włoszech. Nieustająca fascynacja Włochów osobą papieża Polaka i towarzyszące jej zainteresowanie polską kulturą i językiem sprawiły, że społeczność Zespółu Szkół mogła nawiązać liczne kontakty z włoskimi szkołami. W tegorocznych obchodach święta patrona szkoły udział wzięła Grupa Oratoryjna z San Cesareo, miasta położonego w regionie Lacjum, 20 km od Rzymu.

    Obchody święta patrona szkoły rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą celebrowaną w niepołomickim kościele przez księdza proboszcza Stanisława Mikę, by przenieść się następnie do budynku Zespołu Szkół. O godzinie 1015 do auli wprowadzono sztandar, a po odśpiewaniu przez wszystkich zebranych hymnu narodowego, dyrektor szkoły Barbara Wiśniowska powitała zebranych gości i wręczyła nagrody zwycięzcom szkolnego Konkursu Wiedzy o Patronie Szkoły, którymi w tym roku zostali: S. Kordyl (klasa I THT), J. Piotrowska (klasa IIb LO), M. Piwosz (klasa Ia LO)

    Część artystyczną obchodów poprzedziła uroczysta ceremonia ślubowania uczniów klas pierwszych, którzy 1 września 2010 r. rozpoczęli naukę w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II.

    Występ sympatycznych przedszkolaków z placówki prowadzonej w Niepołomicach przez siostry augustianki otworzył kolejną część uroczystości. Ich radosny, słowno-muzyczno-taneczny program przygotowany przez siostrę Barbarę Karolinę Antończak nie tylko ożywił atmosferę, ale pozwolił także członkom szkolnej grupy teatralnej, oczekującej na swój występ, pozbyć się z tremy. Grupa prowadzona przez nauczycielkę języka polskiego Lucynę Niedbałę, przygotowała spektakl pt. „Daj się kształtować miłości”, oparty na motywach dramatu Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”. „Daj się kształtować miłości” to opowieść o niezwykłych losach uzdolnionego i uznanego już krakowskiego malarza, Alberta Chmielowskiego, który odkrywa w sobie pragnienie poświęcenia swojego życia pomocy bezdomnym. Spektakl, wyreżyserowany przez uczennicę klasy IIIb LO Weronikę Trzeplę, przyjęty został gromkimi brawami. W aplauzie publiczności odczytać można było także hołd oddany Karolowi Wojtyle i jego wielkiej, niespełnionej pasji – sztuce teatralnej.

    Także włoscy goście z San Cesareo pragnęli uświetnić obchody rocznicy pontyfikatu. W repertuarze Grupy Oratoryjnej, przygotowanym specjalnie z okazji wizyty w Niepołomicach znalazła się inscenizacja słowno-muzyczna oparta na dramacie „Brat naszego Boga”. Prezentacja ta stanowi jeden z elementów polsko-włoskiego projektu, którego zwieńczeniem będzie wspólny występ szkolnej grupy teatralnej z Niepołomic oraz Oratorium z San Cesarego w sierpniu 2011 r. podczas Światowych Dni Młodzieży w Madrycie.

    Po zakończeniu części oficjalnej nadszedł czas na sprawy nader przyziemne choć miłe – wszystkich uczestników spotkania poczęstowano „kremówką papieską” i zaproszono na chwilę rozmowy przy filiżance herbaty lub kawy. Pozostaje mieć nadzieję, że następne spotkanie poświęcone Ojcu Świętemu będzie równie udane i znów przerodzi się w „podróż sentymentalną” w czasy, gdy Karol Wojtyła był obecny wśród nas, także w tym mieście.

    Autorzy:

    Piotr Jarmocik

    Wacław Sternal

    nauczyciele Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach

    **************************************************************************************

    UROCZYSTE OTWARCIE PRACOWNI HOTELARSKIEJ W ZESPOLE SZKÓŁ IM. OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II W RAMACH REALIZOWANEGO PRZEZ MIASTO I GMINĘ NIEPOŁOMICE PROJEKTU EFS „MODERNIZACJA SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO W MAŁOPOLSCE”

    W 1945 r. Dyrektor Jan Dür-Durski, otwierając wraz z grupą nauczycieli – pasjonatów Liceum Ogólnokształcące, chciał umożliwić młodzieży naukę w Niepołomicach, tak aby nie musiała dojeżdżać czy mieszkać na stancjach w Krakowie, aby miała możliwość zdobycia średniego wykształcenia w swoim mieście. I to się udało – szkoła działa do dzisiaj, szczycąc się setkami dobrze wykształconych absolwentów. Na początku lat 90-tych, nieodżałowana Dyrektor Maria Sondel widząc ogromne zmiany na rynku pracy i rosnące zapotrzebowanie
    na absolwentów szkół zawodowych, otworzyła szkoły zawodowe kształcące w zawodach sprzedawca, technik handlowiec i technik ekonomista, stwarzając naszej młodzieży szansę zdobycia nie tylko wykształcenia, ale także poszukiwanego przez pracodawców zawodu.

    Obecnie, w skład Zespołu Szkół im. Ojca Świętego w Niepołomicach, obok Liceum Ogólnokształcącego wchodzi Technikum kształcące w zawodach: technik ekonomista, technik handlowiec, technik informatyk, technik hotelarstwa i technik obsługi turystyki.

    Wiedza i fachowe umiejętności kadr stanowią podstawę sukcesu gospodarczego przedsiębiorcy, gminy i państwa. Kształcenie zawodowe służy dwóm zasadniczym celom:

    młodym ludziom ma ono umożliwić karierę zawodową,

    gospodarce ma zapewnić dopływ fachowej kadry.

    Mamy rok 2010 – rynek pracy jest bardzo wymagający i ulega ciągłym zmianom. By sprostać jego wymaganiom, a przede wszystkim dobrze kształcić nie wystarcza już kreda i tablica, szczególnie w Technikum. Uczniowi trzeba stworzyć warunki symulujące sytuacje zawodowe, zapewnić pracownie wyposażone zgodnie ze standardami egzaminacyjnymi.

    Dzięki funduszom z projektu EFS „Modernizacja kształcenia zawodowego
    w Małopolsce” oraz funduszom gminy (część wyposażenia została zakupiona z budżetu szkoły) 16 października 2010 r. nastąpiło uroczyste otwarcie pracowni hotelarskiej.

    Przecięcia biało-czerwonej wstęgi dokonali w czasie Święta Patrona Szkoły Burmistrz MiG Niepołomice Roman Ptak, Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Ciastoń oraz dyrektor Zespołu Szkół Barbara Wiśniowska.

    Partnerem projektu systemowego jest miasto i Gmina Niepołomice, jako organ prowadzący Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Zespół Szkół Zawodowych im. Krakowskiego Bractwa Kurkowego.

    Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i ma na celu:

    podniesienie atrakcyjności i jakości oferty kształcenia zawodowego w Małopolsce;

    wzmocnienie kształcenia zawodowego w 8 głównych branżach dla województwa małopolskiego;

    dostosowanie oferty kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy;

    doposażenie szkół w niezbędny do realizacji projektu sprzęt techno-dydaktyczny;

    zmianę świadomości młodych mieszkańców Małopolski na temat kształcenia zawodowego.

    Pracownia hotelarska została wyposażona w ramach crossfinansingu w kwocie 24,5 tysiąca złotych, dzięki czemu uczniowie będą mogli zdobywać wiedzę i umiejętności zawodowe w nowoczesnej sali dydaktycznej. Pracownia hotelarska spełnia kilka funkcji:

        pracowni ogólno dydaktycznej,

        recepcji hotelowej z pełnym oprogramowaniem komputerowym,

        sali obsługi konsumenta,

        pokoju hotelowego.

    W jaki sposób projekt będzie realizowany w naszym Zespole Szkół i co zyskają uczniowie ?

    W ramach projektu uczniowie Technikum Hotelarskiego będą mogli uczestniczyć
    w ciekawych zajęciach pozaszkolnych rozszerzających ich kwalifikacje i dających dodatkowe uprawnienia tj.: kursy kelnerskie, barmańskie, baristyczne, prawa jazdy, które pozwolą uczniom zdobyć nowe umiejętności, bardzo przydatne w zawodzie hotelarza.

    Mamy nadzieję, że nabycie dodatkowych kwalifikacji lepiej przygotuje uczniów do wejścia na rynek pracy.

    Uczniowie skorzystają również z rozszerzonej oferty zajęć pozalekcyjnych w zakresie:

    • branżowych języków obcych
    • matematyki
    • technologii informacyjnych i doradztwa edukacyjno-zawodowego.

    Wszystko to, ma pomóc uczniom w lepszym przygotowaniu się do egzaminu maturalnego
    i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

    Realizowane wcześnie projekty unijne , praca młodzieży, zaangażowanie dyrekcji
    i nauczycieli przynosi satysfakcjonujące efekty. Nasi absolwenci bez problemów znajdują zatrudnienie lub kontynuują naukę na wyższych uczelniach (tegoroczni absolwenci naszego Liceum w 90%, a Technikum w 40% kontynuują naukę na uczelniach wyższych).

    Nasi uczniowie coraz lepiej zdają trudny egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe – systematycznie wyniki naszych uczniów poprawiają się w stosunku do pozostałych szkół
    w Małopolsce, a w roku 2010 mamy szczególny powód do radości – w zawodach technik ekonomista i handlowiec zdawalność wyniosła bowiem 100%.

    Naszym szczególnym powodem do dumy jest fakt, iż w ubiegłym roku szkolnym uczeń klasy III naszego Technikum kształcącego w zawodzie technik informatyk Michał Płatek osiągnął najwyższą średnią ocen spośród wszystkich uczniów techników w Małopolsce. Ponieważ Michał w ubiegłym roku osiągnął średnią ocen 5,16, a w tym roku podwyższył ją do 5,42, mamy nadzieję, że utrzyma tę wysoką lokatę. Michał Płatek oraz Mateusz Monasterski
    z klasy III A LO ze średnią ocen 5,25 – zostali stypendystami Prezesa Rady Ministrów
    w roku szkolnym 2010/2011.

    Autorki:

    Aleksandra Maniak, nauczyciel przedmiotów zawodowych

    Barbara Wiśniowska, dyrektor Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II

    **************************************************************************************

    W dniach 17 – 25.09.2010 r. odbyła się Pielgrzymka do Grobu Ojca Świętego Jana Pawła II połączona ze zwiedzaniem zabytków starożytności.

    Pielgrzymka została zorganizowana przez Ochotniczy Hufiec Pracy w Niepołomicach, a uczestniczyli w niej uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w Niepołomicach, Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach oraz osoby spoza środowiska szkolnego.

    Trasa pielgrzymki była niezwykle ciekawa, a program zwiedzania bardzo napięty.

    Podróż rozpoczęła się w piątek 17 września mszą świętą w Kościele w Niepołomicach, po czym od razu udano się do stolicy Czech – Pragi. Tam zwiedzano m.in. Katedrę św. Wita na Hradczanach, gdzie znajdują się relikwie św. Wojciecha.

    Na terenie Niemiec odwiedzono główny ośrodek kultu Maryjnego w Niemczech, Altotting – kościółek Matki Boskiej Łaskawej oraz miejsce urodzenia obecnego Papieża Benedykta XVI – miasteczko Marktl Am Inn. Wstąpiliśmy również do miasta partnerskiego powiatu wielickiego czyli do Monachium.

    W dalszej podróży do Włoch mieliśmy okazję przejechać przez jedną z piękniejszych przełęczy alpejskich – Przełęcz Brenner.

    W Weronie – mieście zakochanych zwiedzaliśmy najważniejsze zabytki tego miasta.

    Podczas kolejnego dnia dojechaliśmy do Arony, miasta w którym urodził się św. Karol Boromeusz. W miejscowości tej znajduje się, drugi co do wielkości na świecie, pomnik świętego z brązu – większa jest jedynie Statua Wolności.

    Następny w kolejności był Mediolan drugie – po Rzymie – pod względem wielkości włoskie miasto. Wspaniała gotycka katedra Narodzin św. Marii, słynny pasaż handlowy króla Wiktora Emanuela II oraz opera La Scala, zachwyciły wszystkich.

    W tym dniu zakwaterowanie było w hotelu, który znajdował się 70 m od morza J

    W dniu następnym wjechaliśmy do Manopello w Abruzji, gdzie w Sanktuarium w kościele Kapucynów czczona jest relikwia – Całun Świętego Oblicza – Chusta świętej Marii Magdaleny. Następnie przejechaliśmy do Monte Cassino do opactwa Benedyktyńskiego oraz na Cmentarz Żołnierzy Polskich. Wizyta w tym miejscu wywarła bardzo duże wrażenie. Delegacje Szkół złożyły kwiaty i zapaliły znicze przy Pomniku.

    Rzym odwiedziliśmy w dniu 22.09.2010 r. , gdzie po mszy w Kryptach Watykańskich, skupiliśmy się przy Grobie Ojca Świętego Jana Pawła II. Następnie wszyscy uczestnicy Pielgrzymki uczestniczyli w Audiencji Generalnej z Ojcem Świętym Benedyktem XVI. Po audiencji nastąpiło zwiedzanie Rzymu, które kontynuowano również podczas dnia następnego. Wspaniałe budowle i świadectwa minionych epok potęgowały wrażenia Pielgrzymki.

    W drodze powrotnej do Polski, złożyliśmy wizytę w Loreto, w Sanktuarium Matki Bożej z figurką Marii i Domku Nazaretańskiego.

    Jednakże w drodze na ostatni nocleg wygospodarowaliśmy na tyle czasu, aby zjechać na plaże i – kto zechciał – wykąpać się w Morzy AdriatyckimJ

    Do Niepołomic wróciliśmy w późnych godzinach wieczornych w sobotę 25.09.2010 r.

    Wczesne wstawanie i duże odległości do pokonania wcale nikogo nie zniechęcały, a świetna organizacja całego wyjazdu i profesjonalna obsługa zasługują na uznanie.

    Wielu spośród uczestników Pielgrzymki pragnie złożyć ogromne podziękowania dla p.o. Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice Romana Ptaka, Dyrekcjom Szkół oraz sponsorom, którzy w wielkiej mierze przyczynili się do umożliwienia tym osobom uczestnictwa w tego typu imprezie.

    Aby chociaż w małym stopniu oddać klimat Pielgrzymki chcielibyśmy zacytować niektóre z pisemnych wypowiedzi uczestników:

    „Będąc na tej pielgrzymce pozwoliło mi to nie tylko zwiedzić piękne miejsca, ale też nastawić się duchowo na to, by przeżyć te chwile w sposób godny. Również dzięki tej pielgrzymce poznałam wielu życzliwych ludzi z którymi wcześniej nie zamieniłam nawet słowa. Było warto pojechaćJ”

    ” Wielkie podziękowania za opiekę opiekunów i spełnienie marzeń w postaci odwiedzenia Grobu Jana Pawła II i oczywiście za wspaniałą zabawę”.

    ” Wycieczka była bardzo udana, podobało mi się. Najpiękniejsze było włoskie morze, nad którym mogliśmy się znaleźć. 2 razy dzięki naszym świetnym opiekunom, którym bardzo dziękujemy za cierpliwość i wyrozumiałość…”

    ” Dzięki zorganizowaniu tej wycieczki mogliśmy zwiedzić wiele wspaniałych miejsc, których być może nigdy już nie będziemy mieć okazji zobaczyć, ale wszystko jest udokumentowane na fotografiach i będą oczywiście wspaniałe wspomnienia na całe życie. Ten wyjazd zbliżył także nas wszystkich, myśleliśmy że się znam, a tak naprawdę poznaliśmy się od zupełnie innej strony, na co dzień nam nie znanej. Wrażenia niesamowite i dziękuję bardzo wszystkim opiekunom i organizatorom”.

    ” Moim zdaniem pielgrzymka do Rzymu była moją własną decyzją i bardzo słuszną – jestem z niej bardzo zadowolona, gdyż zwiedziliśmy wiele świętych miejsc. To doprowadziło do tego, że zbliżyłam się do swojej wiary chrześcijańskiej i po tej wycieczce bardzo się zmieniłam, poznałam również wiele ciekawych ludzi…”

    ” Uważam, że wycieczka była wspaniałym przeżyciem, nie tylko dla tych, którzy po raz pierwszy mogli podziwiać niesamowite dzieła ludzkich rąk, ale również dla tych, którym dane było już wcześniej poznać historię i sztukę zwiedzanych miejsc. Wyjazd ten pozwolił nam lepiej poznać siebie i radzić sobie w trudnych sytuacjach. Jedyne czego żałuję, to fakt, że pamięć ludzka jest zawodna, a zdjęcia nie oddają piękna i niezwykłości miejsc, które powstały w znacznej części dzięki silnej wierze, przez całe tysiąclecia. Dziękuję serdecznie organizatorom oraz sponsorom za to, że mogłam uczestniczyć w tej żywej lekcji historii”.

    Są to tylko niektóre z wypowiedzi, a należy zwrócić uwagę na to, że wszyscy uczestnicy Pielgrzymki, na prośbę opiekunów i organizatorów, anonimowo zapisywali swoje refleksje w drodze powrotnej i wszystkie wypowiedzi są właśnie w takim stylu jak powyżej….

    Myślę, że jest to największa ocena całego wyjazdu.

    Edyta Pilch – pedagog szkolny

    Ewelina Świegoda – II THT

    Ewelina Kukiełka – II A

    Adrian Pietras – II TI

    Anna Ptak – IV THE

    Barbara Fiema – IV THE

    **************************************************************************************

    Sprzątanie Świata 2010, Bursztynowy Szlak Greenways, Niepołomice 18.09.2010 r.

    W sobotę 18. września grupy wolontariuszy ze State Street Services z Krakowa oraz Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach posprzątała 5,5 kilometrowy odcinek Bursztyno­wego Szlaku Greenways – Drogę Królewską na odcinku Niepołomice Piaski – Leśniczówka Przyborów w Puszczy Niepołomickiej.W trakcie akcji zebrano 80 dużych worków na śmieci.

    Wspólną akcję zorganizowała Fundacja Partnerstwo dla Środowiska z Krakowa z inicjatywy firmy State Street przy udziale partnerów: Lokalnej Grupy Działania „Wspólnota Królewskiej Puszczy”, Zespołu szkół w Niepołomicach, Nadleśnictwa Niepołomice oraz Miasta Niepołomice.

    Akcja rozpoczęła się wspólnym spotkaniem w Izbie Leśnej Nadleśnictwa, gdzie wszystkich powitał Krzysztof Florys – koordynator akcji, reprezentujący Program Zielone Szlaki Greenways w Fundacji. Po nim leśniczy, Pan Czesław Szczyligar przybliżył uczestnikom temat gospodarki odpadami oraz problem nielegalnych wysypisk śmieci nurtujący leśników w Puszczy Niepołomickiej. Następnie uczniowie z Zespołu Szkół, którzy stawili się w sobotę pod opieką nauczycielek Ewy Wojtusik i Katarzyny Toroń przestawili ciekawą prezentację dotyczącą walorów przyrodniczych i kulturowych Puszczy.

    Po wizycie w Izbie Leśnej uczestnicy akcji w czterech grupach udali się w kilka miejsc na Drodze Królewskiej, od których zaczęli sprzątanie. W trakcie działań w terenie zebrano wiele różnego rodzaju odpadów, bezmyślnie wyrzucanych przez ludzi do lasu. Znaleziono m.in. opony, wiele butelek ale też … telewizor.

    Po południu zasłużoną przerwą w sprzątaniu była przejażdżka rowerowa bardzo dobrze nadającymi się do tego duktami Puszczy Niepołomickiej a po niej piknik, na którym grupy dzieliły się doświadczeniami ze sprzątania. Odbyły się też pogadanki i quizy na temat Greenways oraz akcji Sprzątanie Świata. Po pikniku wolontariusze udali się jeszcze na parking na skrzyżowaniu drogi Niepołomice – Bochnia i zielonego szlaku, gdzie do późnych godzin popołudniowych zapełnili śmieciami z pobliskiego lasu aż dwadzieścia sześćdziesięciolitrowych worków.

    Po pożytecznie spędzonym dniu uczestnicy wyrazili nadzieję, iż Droga Królewska jak najdłużej pozostanie wolna od śmieci z pożytkiem dla każdego z nas.

    Udana akcja odbyła się w ramach ogólnoświatowej kampanii Sprzątanie Świata, która już od 1989 roku angażuje coraz większą ilość osób do poprawienia czystości otoczenia w którym przebywają.

    Za czynny udział oraz wsparcie akcji dziękujemy współorganizatorom: Annie Dróżdż-Machnik ze State Street Services; Annie Bednarskiej i Grzegorzowi Leszczyńskiemu z LGD; burmistrzowi Niepołomic Romanowi Ptakowi oraz nadleśniczemu Markowi Świderskiemu.

    **************************************************************************************

    Szkoła Przedsiębiorczości 

    Po 3 latach starań i podejmowania różnorodnych działań Zespół Szkól im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach znalazł się w wąskim gronie „Szkól Przedsiębiorczości”, które otrzymały Certyfikat Jakości. Co więcej certyfikat ten w II edycji programu otrzymały tylko 3 szkoły z województwa małopolskiego, w tym dwie z Zespołu Szkół: Liceum Ogólnokształcące i Technikum. O Certyfikat Jakości „Szkoła Przedsiębiorczości” mogą ubiegać się szkoły, które dbają o jakość nauczania i wychowania w obszarze szeroko rozumianej edukacji ekonomicznej, kształtują wśród uczniów postawy przedsiębiorcze, współpracują z gospodarczo – społecznym otoczeniem szkoły, inicjują działania z zakresu przedsiębiorczości, przygotowują do rynku pracy. Certyfikat Jakości „Szkoła Przedsiębiorczości” zaświadcza, że dana szkoła pełni rolę lokalnego centrum edukacyjnego z dziedziny przedsiębiorczości dla młodych ludzi. Program „Szkoła Przedsiębiorczości”” ma charakter ogólnopolski i jest realizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Jego odbiorcami są szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne, rozumiane tu jako cała społeczność szkolna – uczniowie i nauczyciele. Założeniem programu jest certyfikacja szkół na podstawie ich aktywności w czterech obszarach tematycznych, a mianowicie: Przygotowanie do rynku pracy

    Gospodarowanie Finansami

    Współpraca ze Środowiskiem

    Zastosowanie Wiedzy Ekonomicznej

    W zakresie tych 4 obszarów przez 2, 5 roku podejmowane były różnorodne działania, które pozwoliły młodzieży rozszerzyć wiedzę, zdobyć doświadczenie i kształtować postawy z zakresu szeroko rozumianej przedsiębiorczości. Były to spotkania z lokalnymi pracodawcami, przedstawicielami biznesu i ciekawych zawodów, doradcą zawodowym, wycieczki do banków, zakładów pracy, biura maklerskiego, urzędu skarbowego, udział w Dniach Otwartych Narodowego Banku Polskiego, współpraca z wyższymi uczelniami. Młodzież wraz z nauczycielami uczestniczyła w licznych warsztatach i spotkaniach, które przybliżyły problematykę zakładania i prowadzenia firmy, pozyskiwania funduszy europejskich czy też zasad poszukiwania dobrej pracy i sporządzania dokumentów kwalifikacyjnych. Nie sposób wyliczyć wszystkich działań realizowanych przez młodzież i nauczycieli podczas etapu nominacji i certyfikacji. Obie szkoły zarówno Technikum jak i Liceum zrealizowały mnóstwo ciekawych pomysłów, brały udział w wielu konkursach, przedsięwzięciach i projektach, które w przyszłości pomogą absolwentom naszych szkół poruszać się na gruncie gospodarki rynkowej i trudnym rynku pracy. Działania te realizowane były przez nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, zawodowych i młodzież w ramach zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. Szkolnymi koordynatorami programu są nauczycielki przedsiębiorczości Aleksandra Maniak i Ewa Rogóż. Certyfikat Jakości przyznawany jest na 3 lata i potwierdza wysoką jakość pracy szkoły w zakresie realizowania i promocji przedsięwzięć z zakresu edukacji ekonomicznej i przedsiębiorczości.

    Aleksandra Maniak- nauczyciel przedsiębiorczości i przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół

    **************************************************************************************

    Dzień Europy w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach 

    9 maja obchodzony jest Dzień Europy. Przypomina o dacie 9 maja 1950 roku, kiedy Robert Schuman, francuski minister spraw zagranicznych w latach 1948 – 1952, ogłosił swoją deklarację – plan Schumana. Plan ten dotyczył powołania pierwszej organizacji koordynującej współpracę państw w górnictwie i hutnictwie, Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.
    6 lat temu w maju 2004 r. Polska została przyjęta do Unii Europejskiej. Z tej okazji w Zespole Szkól im. Ojca Świętego Jana Pawła II zorganizowano obchody Dnia Europy, by przypomnieć tę ważną dla nas datę. W ramach obchodów zorganizowany został konkurs „Europa na co dzień”. W konkursie wzięły udział wszystkie klasy, które w poszczególnych konkurencjach konkursowych miały do wykonania różne zadania. Jednym z nich było zaśpiewanie piosenki w wybranym języku europejskim. Na auli Szkoły usłyszeliśmy utwory w językach francuskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, hiszpańskim, czeskim i włoskim. Po umiejętnościach wokalnych przyszedł czas na rozwiązanie testu sprawdzającego ogólną wiedzę na temat Europy. Ilość zdobytych punktów z tych dwóch konkurencji wyłoniła uczestników ścisłego finału czyli drużyny reprezentujące trzy zwycięskie klasy I A, II A i II B.

    W finale rozpoczęła się walka o nagrodę Dyrektora Szkoły czyli dofinansowanie do wycieczki dla zwycięskich drużyn. Zawodnicy drużyn wykonywali zadania z różnych dziedzin, mianowicie popisywali się znajomością sztuki kulinarnej prezentując przepis na popularne potrawy różnych krajów Europy: pizzę, pierogi z kapustą i grzybami, sałatkę grecką. Ale przecież nie tylko kulinaria, ale też znajomość języków obcych i komunikacji jest ważna dla młodego Europejczyka, toteż drużyny prezentowały swoją znajomość podstawowych zwrotów w językach europejskich. Zareklamowanie i prezentacja atrakcji turystycznych i kulturalnych wybranego kraju europejskiego to następne zadanie dla zawodników, które zostało wykonane profesjonalnie i w dodatku z humorem.
    Współzawodnictwo zakończyło się zatańczeniem przez zawodników charakterystycznych dla poszczególnych krajów tańców takich jak: polonez, kankan i zorba, które zostały wykonane brawurowo i wzbudziły entuzjazm widowni. Do tańczących zawodników zaczęły przyłączać się koleżanki i koledzy z widowni. Tak przebiegał Dzień Europy w naszej Szkole, który przypomniał nam, że jesteśmy w wielkiej rodzinie narodów Europy. A.M.

    **************************************************************************************

    Kolejny sukces młodego astronoma z Niepołomic 

    Mirek Kołodziej, uczeń klasy III Ti pod opieką Grzegorza Sęka – nauczyciela z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach – wziął udział w konkursie na referat z zakresu astronomii i astronautyki. Osiągnął sukces w Wojewódzkim Młodzieżowym Seminarium Astronomiczno – Astronautycznym zdobywając pierwsze miejsce. Dzięki temu wygłosił referat zatytułowany „Moje perypetie z obserwacjami gwiazdy zmiennej EX Hydrae” na XXXVI Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym w Grudziądzu, które odbyło się w dniach 25-27 marca 2010r. Za swoją pracę uzyskał zaszczytne I miejsce. Jako szczęśliwy wygrany odebrał w nagrodę m.in. Teleskop Debsona 10″ Skywatcher. Dzięki tej wspaniałej nagrodzie będzie mógł nadal pogłębiać swoją pasję. Gratulujemy Mirkowi wspaniałego występu, oraz życzymy dalszych, równie wspaniałych sukcesów.

    Autor: Dorota Wójcik – nauczycielka fizyki w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach
    Zdjęcie: MOA

    **************************************************************************************

    Kolejna wizyta we Włoszech niepołomickich licealstów

    Wymiany młodzieżowe zawsze w moim odczuciu miały wartość dodatnią, ale po pewnym czasie traciły wartość, wietrzały, przestawały cieszyć wraz z ostatnim zwiedzonym zabytkiem.
    Naprzeciw wymianom nudnym i bezowocnym wyszła młodzież z Niepołomic i podrzymskiego San Cesaro. Pomysł wspólnej pracy utwierdził nas w przekonaniu, że wymiana może być nie tylko formą poznawania nowych miejsc, kultur i ludzi, ale także szansą zrobienia czegoś razem , przynoszącego określone rezultaty.
    Istotą naszej wizyty w dniach 21-25 stycznia 2010 r. wcale nie było stereotypowo utrwalone zwiedzanie Rzymu, Watykanu i samego San Cesareo. Pomysł, który my młodzi chcemy realizować, jest szansą na pokazanie wszystkich prawdziwych owoców wymiany młodzieżowej. Spektakl, który powstanie w wyniku naszej pracy opowiadać będzie o młodości Karola Wojtyły i jego niezwykłym, a nie odkrytym do tej pory zainteresowaniu postacią św. Brata Alberta. Spektakl powstanie zarówno w języku włoskim, jak i polskim oraz specjalnie na okazję Światowych Dni Młodzieży w Madrycie, także w języku angielskim.
    Wyjazd był niezwykły: Rzym ze swoją przepiękną pogodną, z uroczym Trastevere czyli Zatybrzem oraz Watykan: niedostępne dla turystów nekropolie, prywatne kaplice papieskie, czy prawdziwe „serce Watykanu” – grób Ojca Świetego Jana Pawła II. W Stolicy Apostolskiej przywitał nas kardynał Angelo Comasrti, wikariusz generalny Ojca Świętego, któremu wręczyliśmy zaproszenie do Niepołomic oraz drobny upominek, otrzymując jednocześnie rzecz dla każdego bezcenną: relikwie w postaci kawałka sutanny Sługi Bożego Jana Pawła II. W rzymskiej siedzibie Akcji Katolickiej spotkaliśmy jak zwykle uśmiechniętego biskupa Palestriny Domenico Sigaliniego, który Niepołomice zna doskonale. Dni, które spędziliśmy w San Cesareo, oprócz standardowego zwiedzania miejsc urokliwych, miały także za zadanie poznanie postaci Karola Wojtyły – artysty, który zamiast sławy aktora wybiera drogę kapłańskiego uniżenia, młodego Wojtyły, którego decyzję utwierdza przykład Adama Chmielowskiego, rezygnującego z kariery malarskiej na rzecz krakowskich ubogich i bezdomnych. Dzięki tej bazie, tym dyskusjom z włoskimi rówieśnikami i osiągniętym dzięki nim wnioskom, możemy budować podwaliny naszego wspólnego dzieła, to bowiem ostatnia chwila aby w przededniu beatyfikacji przypomnieć światu o postaci Jana Pawła II i Jego wielkości. Niepołomice znów spotyka wielkie szczęście. Oprócz niepowtarzalnej na skalę światową mozaiki przedstawiającej papieża – Polaka, młodzi Niepołomiczanie ze szkoły jego imienia, pokażą jak wyglądała jego młodość, wykażą, jak rzeczywiście wielką był postacią, i jak potrafił w sposób dojrzały pokonywać największe trudności.
    Przed nami ogromnie wiele pracy i niewiele czasu. Wierzę jednak, że dzięki prawdziwemu i bezinteresownemu zaangażowaniu młodych ludzi uda się stworzyć coś fajnego i owocnego.

    Uczestnik wymiany
    Michał Hebda

    **************************************************************************************

    Kolejna wizyta we Włoszech niepołomickich licealstów

    W dniach 21-25 stycznia 2010 r. piętnastoosobowa delegacja uczniów Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach, pod opieką dyrektor Barbary Wiśniowskiej oraz nauczycielki języka włoskiego Marty Burchardt, przebywała po raz kolejny z wizytą we Włoszech. Dzięki zaproszeniu Diecezji Palestrina oraz objęciu honorowym patronatem wymiany młodzieży przez Burmistrza MiG Niepołomice, możemy kontynuować współpracę. Tym razem uczniowie gościli w domach mieszkańców niewielkiej miejscowości San Cesareo w aglomeracji Rzymu. W czasie wizyty zwiedzaliśmy Watykan i Rzym, zostaliśmy przyjęci przez watykańskiego sekretarza stanu Kardynała Angelo Comastriego i Biskupa Palestriny Domenico Sigaliniego. Przede wszystkim jednak realizowaliśmy wspólny projekt współpracy młodzieży pod „roboczym” tytułem: „Adam Chmielowski (Brat Albert), a Karol Wojtyła – studium dramatu „Brat naszego Boga”.

    Opiekun grupy
    Barbara Wiśniowska

    **************************************************************************************

    XIII OLIMPIADA WIEDZY O UE

    MICHAŁ HEBDA NAJLEPSZY W MAŁOPOLSCE!!!

    Michał Hebda, uczeń klasy IIIc LO, zdobył I miejsce w eliminacjach okręgowych XIII Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej. Wyniki, które osiągnął są imponujące. W teście pisemnym osiągnął wynik na poziomie 85 %. W części ustnej potwierdził swoje znakomite przygotowanie do zawodów, uzyskując 87 % możliwych do zdobycia punktów.

    Michał jako laureat eliminacji okręgowych będzie reprezentował województwo Małopolskie w ogólnopolskim finale Olimpiady, który rozegrany zostanie w dniach 26-28 marca 2010 w Szczecinie. Gratulujemy Michałowi trzymając mocno kciuki za zwycięstwo w finale ogólnopolskim!!!

    **************************************************************************************

    Konkurs Kolęd i Wigilia Szkolna

    W ostatni dzień szkolny przed świętami Bożego Narodzenia odbył się w naszej szkole Pierwszy Szkolny Konkurs Kolęd. Zwycięzcami zostali:

    1 miejsce: klasa IIC
    2 miejsce: klasa 4THE
    3 miejsce: klasa 4TI

    Po rozstrzygnięciu konkursu mogliśmy podzielić się opłatkiem, i poczęstować świątecznym ciastem.

    **************************************************************************************

    Czekoladowa Gwiazdka

    Uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję zorganizowaną przez radę Powiatu Wielickiego i zbierali słodycze na tzw. „Czekoladową Gwiazdkę”. Zebrane słodkości pakowano w świąteczne paczki i dostarczano do potrzebujących dzieci na terenie powiatu.

    **************************************************************************************

    Sympozjum „Zdrowa żywność”

    Przedstawiciele samorządu uczniowskiego uczestniczyli w V Sympozjum Samorządów Uczniowskich na temat zdrowego żywienia. Mogli nie tylko zapoznać się z zasadami zdrowego odżywiania, ale też przygotować i skonsumować smaczne i zdrowe posiłki.

    **************************************************************************************

    Stowarzyszenie Pomocy Szkole „Małopolska”

    Mamy przyjemność przedstawić Państwu, propozycję realizacji kolejnej edycji projektu, którego celem jest pozyskanie jak największej kwoty z odpisu 1 % dla Waszych szkól. Przekonani, ze każda tego typu forma wsparcia edukacji jest pomocna , przy notorycznym braku środków finansowych. Liczymy na jej rozpropagowanie. Projekt jest skierowany do szkół, które do jego realizacji wyraziły by gotowość. Deklarację przystąpienia do projektu, włącznie z treścią porozumienia i regulaminem akcji, znajdą Państwo na stronie internetowej www.spsm.edu.pl w zakładce 1%

    **************************************************************************************

    Stypendium Prezesa Rady Ministów

    Uczniowie naszej szkoły: Weronika Bożek – uczennica LO oraz Michał Płatek – uczeń Technikum, zostali wyróżnieni Stypendium Prezesa Rady Ministrów.
    Dodatkowo Michał Płatek został zaproszony do Warszawy w celu osobistego odebrania dyplomu. Poniżej pzedstawiamy krótki reportaż z wizyty.

    Dnia 2 grudnia wraz z wizytatorem panią Małgorzatą Cichoń oraz dwoma stypendystkami o godzinie 6:00 wyjechaliśmy do Warszawy na spotkanie z premierem w związku z przyznanym nam Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Droga do Warszawy trwała ok. 5 godzin. W końcu ok. 10:45 dotarliśmy do kancelarii premiera. Wszyscy stypendyści których było ponad 70 spotkali się przed salą w której miało odbyć się wręczenie dyplomów. Po kilkudziesięciu minutach , nagle pojawiła się osoba, która zaczęła po kolei województwami prosić nas na salę. Gdy już wszyscy zajęliśmy nasze miejsca pozostało tylko czekać na premiera oraz panią Minister Edukacji Narodowej. W końcu ujrzeliśmy Donalda Tuska oraz Katarzynę Hall. Uroczystość rozpoczęła się od przemówień wcześniej wymienionych osób, a następnie odbyło się wręczenie dyplomów, po których ja oraz Adrianna Rał mieliśmy przemówić w imieniu stypendystów. Nie będę ukrywać, miałem tremę, ale na szczęście wszystko poszło dobrze. Po naszym wystąpieniu odbył się jeszcze krótki występ muzyków. Gdy muzycy zaprezentowali się, mieliśmy czas na zrobienie sobie zdjęć z premierem. Następnie zwiedzaliśmy jeszcze kancelarię, po czym udaliśmy się na poczęstunek. W końcu po godzinie 14:30 wyjechaliśmy z Warszawy prosto do Krakowa. Podsumowując: wyjazd się udał. Premier wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie, ponieważ nie był przesadnie poważny, rozmawiał z nami oraz uśmiechał się. Jeśli chodzi o poczęstunek jak dla mnie… pozostawię bez komentarza. Największa wada całego wyjazdu to długi dojazd i powrót.
    Michał Płatek

    **************************************************************************************

    Niecodzienni goście w Niepołomicach

    Na zaproszenie Urzędu MiG Niepołomice oraz Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach
    w dniach 15-19 października 2009 r. gościliśmy w naszym mieście niecodziennych gości z Ameryki Południowej. Z dalekiego Coquimbo w Chile przyjechali do Niepołomic dyrektor Fundacji Krzyża Trzeciego Tysiąclecia – ksiądz Ramon Javier Bravo, dyrektor Szkoły im. Jana Pawła II w Coquimbo – Margarita Heneral oraz dwoje najlepszych uczniów tej szkoły – Joselin Blanco (14 lat) i Marselo Monardes (13 lat).

    Dwie szkoły, leżące od siebie w odległości prawie 17 tysięcy km, połączył wspólny Patron – Jan Paweł II. Goście przylecieli do nas w czwartek rano z Rzymu, gdzie dzień wcześniej, bo14 października, zostali przyjęci na audiencji przez Papieża Benedykta XVI. W czwartek, po zwiedzeniu Zamku Królewskiego i galerii Muzeum Narodowego „Sukiennice”, wieczorem spotkaliśmy się na uroczystej kolacji z Burmistrzem MiG Niepołomice Panem Stanisławem Kracikiem. Podczas kolacji ksiądz Ramon J. Bravo wręczył Panu Burmistrzowi medal Fundacji Krzyża Trzeciego Tysiąclecia, aby uhonorować Osobę, dzięki, której mogło dojść do spotkania przedstawicieli dwóch szkół noszących imię Jana Pawła II, w 31 rocznicę powołania Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

    16 października 2009 r. Chilijczycy wzięli udział w uroczystych obchodach Święta Patrona naszej szkoły, a po południu odbyli „pielgrzymkę” do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej, do miejsc związanych z Janem Pawłem II.

    W sobotę,17 października, wspólnie zwiedzaliśmy Kraków: Wawel, Centrum Jana Pawła II przy ul. Kanoniczej, Kościół Mariacki, krakowski rynek, Dom Arcybiskupów Krakowskich przy ul Franciszkańskiej 3. Na specjalne zaproszenie Pana Profesora Zdzisława Jana Ryma, byłego ambasadora RP w Chile i honorowego obywatela Coquimbo oraz Pani Lucyny Bełtowskiej, kustosza Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego – zwiedziliśmy Collegium Maius i Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

    W niedzielę zabraliśmy naszych Gości do Kopalni Soli w Wieliczce. Ostatni dzień wizyty, poniedziałek, spędziliśmy w Niepołomicach, przed południe Chilijczycy spędzili w naszej szkole, między innymi biorąc udział w lekcjach języka hiszpańskiego, a po południu zwiedzili Kościół Parafialny i Izbę Leśną w Niepołomicach.

    Podczas całego pobytu Gośćmi opiekowali się uczniowie niepołomickiego Liceum Ogólnokształcącego, jednocześnie spełniając funkcję tłumaczy: Paulina Kwiecińska z klasy III A i Michał Hebda z klasy III C – język włoski oraz Patrycja Hyrc
    z klasy III A i Anna Juszczyk z klasy III C – język hiszpański.

    Barbara Wiśniowska

    **************************************************************************************

    Pielgrzymka na Jasną Górę

    Dnia 8.10 45 osobowa grupa uczniów naszej szkoły pod opieką p. Urszuli Pydy, p. Agaty Dańdy i p. Pawla Matusiaka, udała się na Pielgrzymkę Szkół im. Jana Pawła II na Jasna Górę. Uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej, którą celebrował arcybiskup Zbigniew Zimowisk. Był także czas na osobista modlitwę przed obrazem Czarnej Madonny i spacer po Wzgórzu Jasnogórskim.

    **************************************************************************************

    Święto Patrona w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach

    Tegoroczne obchody Święta Patrona w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana
    Pawła II w Niepołomicach rozpoczęły się 2 października 2009 r. od przeprowadzenia Szkolnego Konkursu Wiedzy o Patronie przygotowanego przez katechetów mgr Urszulę Pydę i Pawła Matysiaka, pod hasłem „Życie i pontyfikat Jana Pawła II”.
    W konkursie wzięło udział 129 uczniów naszej szkoły, a laureatami zostali uczniowie:

    – I miejsce Elżbieta Warian z klasy I THT

    – II miejsce Joanna Piotrowska z klasy I B i Michał Hebda z klasy III C

    – III miejsce Olga Matyjaśkiewicz z klasy I B.

    Zgodnie z wieloletnią tradycją Szkoły, w dniu 8 października 2009 r. delegacja uczniów pod opieką mgr Urszuli Pydy, wzięła udział w IX Pielgrzymce Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę.

    13 października 2009 r. odbył się II Szkolny Rajd Śladami Patrona do Wadowic
    i Kalwarii Zebrzydowskiej pod honorowym patronatem Burmistrza MiG Niepołomice,
    w którym wzięli udział wszyscy uczniowie klas pierwszych Liceum Ogólnokształcącego
    i Technikum pod opieką wychowawców i nauczycieli.

    Zgodnie z tradycją Szkoły, w dniu 16 października 2009 r. odbyły się obchody Dnia Patrona Szkoły, które rozpoczęliśmy Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach w intencji szybkiej beatyfikacji Jana Pawła II.

    Tegoroczna uroczystość miała szczególny wymiar dzięki temu, że zaszczycili nas swoją obecnością Ksiądz Proboszcz Stanisław Mika oraz goście z dalekiej Ameryki Południowej, reprezentujący Fundację Krzyża Trzeciego Tysiąclecia i Szkołę im. Jana Pawła II z Coquimbo w Chile: dyrektor Fundacji – ksiądz Ramon Javier Bravo, Pani Dyrektor Szkoły – Margarita Heneral oraz dwoje uczniów tej szkoły – Joselin Blanco
    i Marselo Monardes.

    Mottem przewodnim uroczystości były słowa Jana Pawła II wypowiedziane w czasie trzeciej pielgrzymki do Ojczyzny w czerwcu 1987 r.: „Wolności nie można posiadać. Wolność trzeba stale zdobywać. Wolność jest właściwością człowieka.” Słowa te padły w Krakowie, ze słynnego dziś okna przy Franciszkańskiej 3, do zebranej tam młodzieży.

    Podczas uroczystej akademii w auli Szkoły oprócz okolicznościowych przemówień dyrektora Szkoły mgr Barbary Wśniowskiej i księdza Ramona Bravo, uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na Sztandar Szkoły, a grupa teatralna pod kierunkiem mgr Lucyny Niedbały, zaprezentowała przedstawienie „Karol – człowiek, który poruszył piekło”. Obchody zakończyły się skrzypcowym wykonaniem przez uczennicę klasy.. „Barki” i poczęstunkiem – „papieską kremówką”, ufundowanym przez Radą Rodziców.

    W czasie uroczystości nasza Szkoła została uhonorowana okolicznościowym medalem Fundacji Krzyża Trzeciego Tysiąclecia, przekazanym na ręce dyrektor Barbary Wiśniowskiej przez dyrektora fundacji Ramona Javiera Bravo, w podziękowaniu za nawiązanie współpracy ze Szkołą im. Jana Pawła II w Coquimbo i umożliwienie młodym Chilijczykom odwiedzenia Ojczyzny Jana Pawła II.

    **************************************************************************************

    Wybory Do Samorządu Uczniowskiego

    Dnia 25 września odbyły się w naszej szkole wybory do samorządu Uczniowskiego, poprzedzone żywą kampanią wyborczą. O stanowisko przewodniczącego Rady uczniów ubiegały się 4 osoby. Zwyciężyła Uczennica klasy 3a, Patrycja Hyrc uzyskując 116 głosów. Zastępcą została Ewelina Cudak z klasy i Alicja Hyrc z klasy 2b, rzecznikiem Praw ucznia Aleksandra Stępień z klasy 2b. Nowa rada sprawuje swoją funkcję do czasu nowych wyborów czyli do połowy kwietnia br.

    **************************************************************************************

    Wizyta szwedzkich przyjaciół w Niepołomicach

    W dniach 25-29 kwietnia 2009 roku miała miejsce wizyta w Niepołomicach grupy szwedzkiej młodzieży z Westerludska Gymnasiet w Enköping (11 uczniów i 2 nauczycielki).

    Wizyta była kontynuacją nawiązanej w 2007 roku współpracy w ramach partnerstwa naszych miast i została zorganizowana w porozumieniu oraz przy współudziale Pani Marty Makowskiej reprezentującej Referat Promocji Urzędu MiG Niepołomice.

    W wymianie po stronie polskiej wzięło udział 9 uczniów, w tym 7 uczniów Liceum Ogólnokształcącego wchodzącego w skład naszej szkoły (Michał Sienkiewicz kl. I A, Karol Ślusarczyk kl. I A, Paulina Turzyńska kl. I B, Aleksandra Szewczyk kl. I C, Angelika Śliwińska kl. I C, Paulina Kwiecińska kl. II A, Weronika Puchała kl. II C) oraz 2 absolwentki Społecznego Gimnazjum w Zabierzowie Bocheńskim (Zuzanna Kulesza, Anna Gawłowska). Uczniowie w czasie trwania wymiany podejmowali szwedzkich gości w swoich domach rodzinnych (dwoje spośród uczniów LO podejmowało po dwóch gości ze Szwecji).

    Opiekę merytoryczną nad wymianą sprawował Referat Promocji Urzędu MiG Niepołomice w osobie Pani Marty Makowskiej, ze strony szkół biorących udział w wymianie opiekę merytoryczną sprawowała mgr Barbara Nowak. W czasie trwania wymiany opiekę nad młodzieżą sprawowali: mgr Justyna Job i mgr Jarosław Rusek (LO) oraz mgr Barbara Nowak i mgr Maciej Klima (Gimnazjum).

    Wymiana miała następujący przebieg:

    25 kwietnia – sobota: przylot grupy szwedzkiej na lotnisko Balice, zwiedzanie przez grupę szwedzką Krakowa pod opieką Pani Marty Makowskiej, o godzinie 1900 powitanie

    w Niepołomicach i udanie się do Rodzin;

    26 kwietnia – niedziela: wspólny wyjazd do Krakowa w celu zwiedzania Ogrodu Doświadczeń, po południu zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce – pod opieką pani Marty Makowskiej oraz Justyny Job, wieczorem uroczysta kolacja z Ulriką i Gunilą – szwedzkimi nauczycielkami;

    27 kwietnia – poniedziałek: wspólne zwiedzanie Puszczy Niepołomickiej (rezerwatów przyrody) i Izby Leśnej (dzięki współpracy z Nadleśnictwem Niepołomice), wspólne gotowanie w Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim, zwiedzanie Zamku Królewskiego w Niepołomicach, wizyta w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II, w tym obejrzenie wystawy prac fotograficznych „Puszcza Niepołomicka” autorstwa Pana Tadeusza Łubiarza oraz wspólna kolacja – pod opieką nauczycieli szkół biorących udział w wymianie;

    28 kwietnia – wtorek: wspólny wyjazd do Krakowa w celu uczestniczenia w zajęciach laboratoryjnych pod opieką merytoryczną dr inż. Krzysztofa Wojciechowskiego na Akademii Górniczo-Hutniczej oraz zwiedzania Uniwersytetu Jagiellońskiego, w tym Muzeum w Collegium Maius – pod opieką nauczycieli szkół biorących udział w wymianie, wieczorem spotkanie w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach na sesji astronomiczno-ekologicznej oraz wspólnym grillowaniu;

    29 kwietnia – środa: pożegnanie na Rynku w Niepołomicach, odlot grupy szwedzkiej z lotniska Balice.

    Wymiana była współfinansowana przez Urząd MiG Niepołomice oraz obie biorące udział w wymianie polskie szkoły.

    W imieniu obu dyrektorów

    Barbara Wiśniowska

    **************************************************************************************

    SUKCES NIEPOŁOMICKICH LICEALISTÓW

    Drużyna LO, reprezentująca Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II
    w Niepołomicach w składzie Katarzyna Lisiecka (IIIB), Michał Hebda (IIC) i Mateusz Wybierek (IIB), pod opieką mgr Wacława Sternala i mgr Izabeli Wojakowskiej, zajął drugie miejsce w małopolskim Konkursie Wiedzy o Parlamencie Europejskim. Konkurs zorganizowany został przez Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie oraz Biuro Poselskie Bogusława Sonika, posła do Parlamentu Europejskiego. Jak poinformowali organizatorzy, udział w nim wzięło blisko 50 zespołów ze szkół średnich całej Małopolski.

    7 marca 2009 r. odbył się pierwszy etap konkursu -test wiedzy o PE-, który pozwolił wyłonić sześciu finalistów: 3 zespoły reprezentujące I LO w Krakowie, zespół z X LO
    w Krakowie, zespół ZSO nr 1 w Nowym Sączu oraz zespół LO Niepołomice.

    W etapie finałowym, rozegranym 3 kwietnia 2009 r. w Krakowie, wyłonione zespoły zmierzyły się ze sobą w debacie oksfordzkiej, której tezy zostały wcześniej rozlosowane
    i przydzielone zespołom. W pierwszej części finału nasz zespół zmierzył się z ekipą I LO w Krakowie, a przedmiotem debaty była edukacja nieformalna i jej znaczenie dla przyszłości UE. Kontrowersyjna teza wzbudziła wielkie poruszenie w szeregach naszych oponentów. Ostry atak ze strony drużyny I LO, która na fali emocji pozwoliła sobie na mało stosowne aluzje ad personam, nie uchronił jej przed porażką stosunkiem głosów 17 do 13.

    Ostatnim zadaniem rywalizujących w finale drużyn było wygłoszenie przemówienia, stanowiącego odpowiedź na pytanie „Czy Polsce potrzebny jest Traktat Lizboński ?”. I tym razem zespół reprezentujący nasza szkołę nie zawiódł, zdobywając ostatecznie drugie miejsce w Konkursie. Obok satysfakcji z pokonania dwóch renomowanych zespołów I LO, Kasia, Michał i Mateusz wywieźli z Krakowa atrakcyjną nagrodę: dziesięciodniowy pobyt
    w Orleanie i Paryżu. Gratulujemy !

    mgr Barbara Wiśniowska

    **************************************************************************************

    Wymiana młodzieży Liceum Ogólnokształcącego do Włoch

    W dniach od 18 do 23 lutego 2009 r. młodzież Zespołu Szkół Średnich im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach uczestniczyła w międzynarodowej wymianie młodzieży z włoskiej miejscowości Palestrina. W wymianie udział wzięło 9 uczniów Liceum Ogólnokształcącego, a także opiekunowie: dyrektor Zespołu Szkół mgr Barbara Wiśniowska i mgr Halina Dziedzic – nauczycielka języka włoskiego w naszej szkole.

    Młodzież z Włoch gościła w Niepołomicach w grudniu zeszłego roku. Inicjatorem, pomysłodawcą, i całym _motorem napędowym tej inicjatywy był pracujący w Watykanie ks. Marcin Schmidt. Po grudniowej wizycie rozkwitły pierwsze przyjaźnie, które zaowocowały naszym przyjazdem do Palestriny.

    Nasz wyjazd rozpoczął się 18 lutego, kiedy to samolotem udaliśmy się na rzymskie lotnisko Ciampino. Po przyjeździe do Palestriny, położonej w niezwykle malowniczej okolicy, ok. 30 km od Rzymu zostaliśmy zakwaterowani w naszych włoskich rodzinach.

    W drugim dniu udaliśmy się wszyscy, wraz z naszymi przyjaciółmi do Watykanu, w którym spędziliśmy większą część dnia, zwiedzając m. in. Bazylikę Św. Piotra, kopułę bazyliki, a także niedostępne dla turystów prywatne kaplice papieskie. Odwiedziliśmy kilka wspaniałych rzymskich bazylik. Po powrocie do Palestriny, wzięliśmy udział w niezwykle radosnym, włoskim karnawale. Kolejny, słoneczny dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Palestriny, miasta założonego wcześniej niż Rzym. Nad miastem góruje pochodząca z II w p.n.e. pogańska Świątynia Fortuny, przekształcona później w Pałac Barberinich. Naszym przewodnikiem po tym cudownym miejscu, był wspomniany już, znający Palestrinę i Rzym jak własną kieszeń, ks. Marcin Schmidt. Następny dzień spędziliśmy zwiedzając Rzym antyczny: Panteon, Koloseum, Forum Romanum, a także Kapitol, Fontannę di Trevi, kościół Il Gesu. Po południu udaliśmy się do odległej o około 50 km od Rzymu Osti, gdzie piękną, włoską pogodę wykorzystaliśmy spędzając czas na plaży.

    W niedzielę, 22 lutego uczestniczyliśmy w Mszy Świętej w Kościele p.w. Jezusa Odkupiciela w Palestrinie, w której działa Oratorium Karola Wojtyły – młodzieżowa grupa parafialna kierowana przez ks. Marcina. Wieczór spędziliśmy na karnawałowym koncercie przy parafii, na którym wystąpił zespół Merryslave, którego członkowie są naszymi dobrymi przyjaciółmi.

    Ostatni dzień spędziliśmy ponownie w Watykanie, gdzie mieliśmy okazję zwiedzać wnętrza murów Bazyliki Św. Piotra, mieszczące, pochodzące z XVI wieku, drewniane makiety Bazyliki wykonane przez Berliniego i Michała Anioła, które służyły jako wzór do budowy prawdziwej Bazyliki. Zwiedziliśmy także, znajdujące się 14 metrów pod podłogą bazyliki, nekropolie pochodzące z ok. II wieku p.n.e. Zobaczyliśmy także oryginalny, niedostępny dla dużych grup turystycznych, grób Św. Piotra Apostoła.

    Dla młodzieży naszego Liceum wizyta w tych wszystkich miejscach była ogromnym przeżyciem. Również przyjaźnie, które zawiązały się w grudniu w Niepołomicach, w cudowny sposób rozkwitły. Nasza młodzież bez wątpienia po wizycie we Włoszech uświadomiła sobie wartość języków obcych, które nie tyle są potrzebne, ile po prostu konieczne do normalnego funkcjonowania.

    Przyszłość jest pełna planów: ponowna wizyta naszych włoskich przyjaciół w Niepołomicach w trakcie trwania nadchodzących Dni Niepołomic, nasza wizyta w drugiej połowie czerwca w Palestrinie, plany wspólnych wakacyjnych wyjazdów w Alpy czy nad włoskie morze. A we wszystkich tych planach jest nasza ogromna przyjaźń, która w wielu przypadkach, będzie zapewne przyjaźnią na całe życie.

    Michał Hebda
    Uczestnik Wymiany

    Zapraszamy do galerii

    **************************************************************************************

    I. W dniu 11 lutego 2009 r. (środa) o godzinie 17:00 odbędą się indywidualne spotkania rodziców z nauczycielami poszczególnych przedmiotów.

    II. AKCJA „1% podatku dla naszej Szkoły”

    Dyrektor Szkoły w Porozumieniu z Radą Rodziców podpisała 20 grudnia 2008 r. porozumienie ze Stowarzyszeniem Pomocy Szkole „Małopolska” wpisanego do KRS pod numerem 0000052078, które pozwala nam przystąpić do akcji „1% dla naszej szkoły”. Dzięki tej aukcji każdy może na rzecz naszej Szkoły dokonać odpisu 1% od podatku. Aby przekazać Szkole 1% podatku należy wskazać Stowarzyszenie Pomocy Szkole „Małopolska” (konto: BANK PEKAO S.A. Kraków 67 1240 4533 1111 0000 5423 1735), jako instytucję pożytku publicznego, a w PIT-cie w części „Informacja uzupełniająca” wypełnić rubrykę, w której należy określić cel dokonanego odpisu wpisując nazwę – Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach. Pełną informację o sposobie wypełnienia PIT-ów znajdą Państwo na stronie stowarzyszenia www.spsm.edu.pl w części 1%.

    • Kontakty

      • Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach
      • Sekretariat ogólny: tel. 12 281 16 94
        Sekretariat uczniowski: tel. 12 281 15 16
        Pedagog szkolny: tel. 12 281 19 31
        Hala Sportowa: tel. 12 281 33 87 (po godzinie 16:00)
      • Plac Kazimierza Wielkiego 1
        32-005 Niepołomice
        Poland
      • Sylwia Galas
  • Galeria zdjęć

      brak danych