Z życia szkoły

     • "Nic dwa razy się nie zdarza

      04.06.2024

      I nie zdarzy.Z tej przyczyny

      zrodziliśmy się bez wprawy

      I pomrzemy bez przyczyny"

      Poezja Szymborskiej stała się bliższa uczniom naszej szkoły dzięki spacerowi literackiemu po Krakowie: "Szlakiem Szymborskiej". Poznaliśmy wiele miejsc jej życia kształtujących jej skromną a zarazem wybitną osobowość.

     • Puchar jest nasz

      04.06.2024

      Puchar jest nasz28 maja Mistrzostwa Powiatu Wielickiego zakończyły się dla Nas sukcesem. Ciężka praca na treningach przynosi efekty. Gratulujemy Czekamy na ponowny sukces w rozgrywkach rejonowych.

     • XXII Ogólnopolskie Dni Owada

      29.05.2024

      24 maja klasy o profilu biologiczno-chemicznym: 2a2 i 3a uczestniczyły w XXII Ogólnopolskich Dniach Owada odbywających się na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

      Wysłuchaliśmy dwóch wykładów, które wygłosili: prof. dr hab. inż. K. Wiech "Owady piękne i różnorodne" oraz dr hab. A. Górz "Co się dzieje w kupie". Następnie skorzystaliśmy z przygotowanej przez uczelnię bogatej oferty atrakcji. Mogliśmy podziwiać wystawę motyli, dowiedzieć się wielu ciekawostek i z bliska obejrzeć skorpiona czy różne gatunki modliszek, a gekona czy patyczaka dotknąć i wziąć na ręce. Dzięki specjalnym okularom przekonaliśmy się jak wygląda świat widziany oczami pszczoły. Nasze zmysły szalały! Spędziliśmy pouczający i interesujący dzień.
     • Rowerem wzdłuż Dunajca

      29.05.2024

      Kolejne dni pełne wrażeń dla klas 1b i 1 ti. Rano spacer na Bryjarkę i do schroniska pod Bereśnikiem, popołudnie na trasie rowerowej wzdłuż Dunajca do miejscowości Czerwony Klasztor, a nocą zdobyliśmy najwyższy szczyt Pienin- Wysoką. Czas na zasłużony odpoczynek.

     • San i Aka. Rdzenne kultury Afryki Subsaharyjskiej

      16.05.2024

      15 maja klasa 3a, wolontariusze, pani Barbara Daniec – Kapałka oraz pani Barbara Balwierz udali się do Biblioteki Jagiellońskiej na wystawę: „San i Aka. Rdzenne kultury Afryki Subsaharyjskiej”.

      Była to okazja do obejrzenia unikatowych obiektów i archiwaliów związanych z kulturą Sanów z kolekcji prof. Romana Stopy(1895 – 1995), pochodzącego z Woli Batorskiej wybitnego językoznawcę, afrykanistę, folklorystę, specjalistę w zakresie języków mlaskowych. Profesor prowadził badania językowe i folklorystyczne wśród Buszmenów i Hotentotów w Afryce Południowo-Zachodniej, był wykładowca języków afrykańskich: suahili, hausa, ewe, hotentockich, buszmeńskich, był również wykładowcą muzykologii porównawczej Afryki.

      Na wystawie prezentowano także pigmejskie przedmioty codziennego użytku wraz z autentycznym pigmejskim domkiem z prywatnych zbiorów pani Izabeli Cywy, która od wielu lat pracuje w Republice Środkowoafrykańskiej wśród Pigmejów Aka.

      Wystawa przedstawia życie codzienne i kulturę materialną grupy etnicznej Pigmejów Aka z Republiki Środkowoafrykańskiej oraz Sanów (Buszmenów) z Namibii, Botswany i Republiki Południowej Afryki. Pigmeje i Buszmeni są zaliczani do tej samej archaicznej grupy ludów niskorosłych. Uchodzą za jedne z najstarszych ludów świata, prowadzą koczowniczy tryb życia, zajmują się łowiectwem i zbieractwem. Nie posługują się wspólnym językiem, zamieszkują oddzielne tereny. Pigmeje tropikalny las równikowy, a Buszmeni obszar sawanny afrykańskiej w południowej części Afryki.

      Po wystawie oprowadził nas pan prof. dr hab. Robert Kłosowicz, dyrektor Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykańskich. Bardzo dziękujemy pani Izabeli za zaproszenie, a panu profesorowi za ciekawą lekcję historii i geografii.

  • Kontakty

   • Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach
   • Sekretariat ogólny: tel. 12 281 16 94
    Sekretariat uczniowski: tel. 12 281 15 16
    Pedagog szkolny: tel. 12 281 19 31
    Hala Sportowa: tel. 12 281 33 87 (po godzinie 16:00)
   • Plac Kazimierza Wielkiego 1
    32-005 Niepołomice
    Poland
   • Sylwia Galas
 • Galeria zdjęć

   brak danych