• San i Aka. Rdzenne kultury Afryki Subsaharyjskiej

16.05.2024

15 maja klasa 3a, wolontariusze, pani Barbara Daniec – Kapałka oraz pani Barbara Balwierz udali się do Biblioteki Jagiellońskiej na wystawę: „San i Aka. Rdzenne kultury Afryki Subsaharyjskiej”.

Była to okazja do obejrzenia unikatowych obiektów i archiwaliów związanych z kulturą Sanów z kolekcji prof. Romana Stopy(1895 – 1995), pochodzącego z Woli Batorskiej wybitnego językoznawcę, afrykanistę, folklorystę, specjalistę w zakresie języków mlaskowych. Profesor prowadził badania językowe i folklorystyczne wśród Buszmenów i Hotentotów w Afryce Południowo-Zachodniej, był wykładowca języków afrykańskich: suahili, hausa, ewe, hotentockich, buszmeńskich, był również wykładowcą muzykologii porównawczej Afryki.

Na wystawie prezentowano także pigmejskie przedmioty codziennego użytku wraz z autentycznym pigmejskim domkiem z prywatnych zbiorów pani Izabeli Cywy, która od wielu lat pracuje w Republice Środkowoafrykańskiej wśród Pigmejów Aka.

Wystawa przedstawia życie codzienne i kulturę materialną grupy etnicznej Pigmejów Aka z Republiki Środkowoafrykańskiej oraz Sanów (Buszmenów) z Namibii, Botswany i Republiki Południowej Afryki. Pigmeje i Buszmeni są zaliczani do tej samej archaicznej grupy ludów niskorosłych. Uchodzą za jedne z najstarszych ludów świata, prowadzą koczowniczy tryb życia, zajmują się łowiectwem i zbieractwem. Nie posługują się wspólnym językiem, zamieszkują oddzielne tereny. Pigmeje tropikalny las równikowy, a Buszmeni obszar sawanny afrykańskiej w południowej części Afryki.

Po wystawie oprowadził nas pan prof. dr hab. Robert Kłosowicz, dyrektor Jagiellońskiego Centrum Badań Afrykańskich. Bardzo dziękujemy pani Izabeli za zaproszenie, a panu profesorowi za ciekawą lekcję historii i geografii.

• TESTY DO KLASY SPORTOWEJ

Przypominamy o testach do klasy sportowej Akademii Puszcza Niepołomice

Jest to kontynuacja projektu, który wystartował w poprzednim roku szkolnym

Treningi pod szyldem MKS Puszcza Niepołomice, nauka w Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach

więcej szczegółów: https://www.lo-niepolomice.pl/a/rekrutacja

kontakt: sekretariat@zsjp2.eduniepolomice.pl, koordynator@puszcza-niepolomice.pl

• Chemia niejedno ma imię

16.05.2024

Uczniowie naszej szkoły o profilu biologiczno- chemicznym już po raz kolejny w tym roku wzięli udział w wykładzie z cyklu: "Chemia niejedno ma imię" zorganizowanym przez Katedrę Chemii Uniwersytetu Jagielońskiego. Po interesującej prelekcji zwiedzaliśmy wydział uczelni zaczynając od laboratoriów studenckich, po historyczne pracownie a kończąc na najnowocześniejszych laboratoriach z zakresu chemii farmaceutycznej.

• 20-lecia Polski w Unii Europejskiej

12.05.2024

12 maja 2024 w Parku Miejskim w Niepołomicach odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Piknik rodzinny z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej! Było mnóstwo atrakcji.

W programie:

Stoiska/kramy prezentujące kraje Unii Europejskiej przygotowane przez lokalne szkoły, wraz z poczęstunkiem. Nasza szkoła prezentowała Grecje. Starożytni Grecy pozostawili po sobie wiele mądrości. Poza Arystotelesem, Sofoklesem czy Platonem znajdziemy dziesiątki, jak nie setki mędrców z dawnych lat. Mówiąc o Grecji, nie należy zapominać o powiedzeniu sigasiga”, co oznacza życie powoli, bez pośpiechu.

Braliśmy też udział w konkursie na plakat “Ja i EUropa”. „Zjednoczona w różnorodności” to motto zarówno Naszego Plakatu jak i  Unii Europejskiej, którego po raz pierwszy użyto w 2000 r. Oznacza ono, że aby zapewnić pokój i dobrobyt oraz chronić bogactwo kultur, tradycji i języków w Europie, Europejczycy powinni działać wspólnie.

W tym dniu reprezentowała naszą szkołę klasa Ic oraz kółko plastyczne.