Start Projekty Modernizacja Kszt. Zaw. Staż-wizyta zawodoznawcza do firm z branży informatycznej NTT i ATM
sobota, 13 czerwca 2015 18:19

Staż-wizyta zawodoznawcza do firm z branży informatycznej NTT i ATM

W dniach 9-10 czerwca 2015 r. uczniowie klasy pierwszej technikum kształcącego w zawodzie technik informatyk odbyli staż-wizytę zawodoznawczą do dwóch firm z branży informatycznej: ATM S.A oraz NTT, mające swe siedziby w Warszawie.

Firma NTT to największy polski producent markowych komputerów stacjonarnych oraz akcesoriów, podzespołów i urządzeń peryferyjnych.

Firma ATM świadczy usługi telekomunikacyjne (tzw. kolokacji i hostingu, szerokopasmowej transmisji danych oraz dostępu do Internetu) w oparciu o własne sieci światłowodowe i trzy centra danych.

Celem tych wizyt było:
- pokazanie uczniom jak funkcjonują firmy "na żywo" i "od środka",  jakie świadczą usługi, jakie są sposoby organizacji pracy i stanowisk pracy, a także jakie role
i zadania pełnią pracownicy, jakie wymagania stawiają im  pracodawcy w zależności od zajmowanych stanowisk.
- zapoznanie z infrastrukturą informatyczną firm: profesjonalnym sprzętem, systemami sieciowymi, mediami, politykami bezpieczeństwa, najnowszymi
technologiami IT

Wizyty w firmach wywarły bardzo duże wrażenie na uczniach, zwłaszcza wizyta w centrum danych firmy ATM gdzie mogli podziwiać najnowocześniejsze, a zarazem najdroższe rozwiązania stosowane w branży teleinformatycznej i sieciowej: klimatyzowane serwerownie, systemy zasilania energią elektryczną, switche i routery warte kilkaset ....tysięcy złotych, a do tego profesjonalistów pracujących nad utrzymaniem i rozwojem firmy: głównego administratora sieci,  specjalistę ds. Data Center, Product Menagerów.

Była to już 9 wizyta zawodoznawcza, która została zrealizowana dzięki udziałowi szkoły w Projekcie i umożliwiła uczniom kształcącym się w technikum zapoznanie z rynkiem pracy, stanowiskami, które mogą objąć po zakończonej edukacji i wymaganiami stawianymi im przez pracodawców. A pracodawcy zachęcali przede wszystkim do nauki języka angielskiego ....
Odbyte staże-wizyty i nawiązane kontakty umożliwią kolejne wyjazdy następnym  pokoleniom uczniów, organizację praktyk, pomoc w nabyciu profesjonalnego sprzętu do nauki, a być może jeszcze szerszą współpracę.

Wizyta w firmie NTT - prezentacja firmy

Prezentacja najnowszych rozwiązań - miniaturowy komputer i tablet produkcyjny

Linia montażowa w firmie NTT - zestawy elementów przygotowane do montażu

Prezentacja firmy ATM przez Product Managerów

Sprzęt sieciowy stosowany w firmie - switch pracujący w warstwie core, wart kilkaset  .....tysięcy złotych

Główny administrator firmy opowiadał o stosowanych rozwiązaniach sprzętowych i na czym polega jego praca

Od Specjalista ds. Relacji Pracowniczych dowiedzieliśmy się jak przebiega rekrutacja pracowników,
jacy pracownicy są poszukiwani, jakie powinni mieć kwalifikacje

Po zakończonej prezentacji poszliśmy zwiedzać kolejne działy firmy mające swe siedziby
w wielu budynkach. Zajęło nam to ponad dwie godziny. Niestety zdjęć w nich robić nie wolno.