Start MAREK SAJAK laureatem konkursu "EUROPA TO MY"
poniedziałek, 18 kwietnia 2011 10:05

MAREK SAJAK laureatem konkursu "EUROPA TO MY"

W sobotę i niedzielę 16 i 17 kwietnia w Niepołomicach odbył się finał Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej „Europa To My”. Wzięło w nim udział około 40 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z województw małopolskiego i świętokrzyskiego.

Organizatorami konkursu byli: Biuro Poselskie Róży Thun, Miasto i Gmina Niepołomice oraz Grupa EPL w Parlamencie Europejskim. Patronat merytoryczny sprawował Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestnicy byli finalistami etapu szkolnego. Jego zwycięzcy przyjechali w sobotę do Zamku Królewskiego w Niepołomicach, który wybrano na zorganizowanie „sesji plenarnej” Parlamentu Europejskiego. Zostali podzieleni na siedem grup reprezentujących wybrane kraje Unii. Postawiono przed nimi niełatwe zadanie wynegocjowania budżetu Wspólnoty na przyszły rok. Po sesji plenarnej dyskutowali w zespołach krajowych, a następnie spotkali się w komisjach merytorycznych. Podczas ostatniej sesji plenarnej, która odbyła się w niedzielę, mieli przedstawić swoje racje i głosować za lub przeciw przyjęciu budżetu.
Najwyżej oceniono grupę reprezentującą Francję. W jej skład wchodzili: Sylwester Fiuk, Kamila Trzaska, Sylwia Papier, Justyna Kowalska, Piotr Franiek i Marek Sajak. Nagrodą dla nich będzie wyjazd studyjny do Brukseli, ufundowany przez Różę Thun. Dodatkowo jury postanowiło przyznać nagrody indywidualne. Otrzymali je: Magdalena Klich, Agnieszka Majka, Jędrzej Klejbuk, Kacper Baran, Paweł Mazur i Konrad Biela. Ponadto każdy uczestnik otrzymał nagrody rzeczowe ufundowane przez Biuro Poselskie Róży Thun oraz burmistrza Niepołomic Romana Ptaka.