Start Narodowe Czytanie
poniedziałek, 10 września 2018 09:28

Narodowe Czytanie

Narodowe czytanie w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach. Śladem lat ubiegłych, uroczystość została zainaugurowała przez panią Dyrektor - Barbarę Wiśniowską a dzięki długoletniej, owocnej współpracy wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z Biblioteką Miejską w Niepołomicach. W czytaniu udział wzięli: Dyrektor szkoły Barbara Wiśniowska,  dyrektor Biblioteki Publicznej Joanna Lebiest, Tomasz Paliński nauczyciel przedmiotów informatycznych oraz uczniowie.

Tegoroczna akcja zbiegła się z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji, w swoim liście prezydent RP Andrzej Duda pisze: „W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż Przedwiośnie Stefana Żeromskiego”.

Tytuł dzieła, jako przenośne znaczenie odnosi się do czasów po okresie zaborów i entuzjastycznych, niepodległościowych nastrojów panujących w tym czasie w Polsce. Przedwiośnie jest ostatnią powieścią Stefana Żeromskiego, opublikowaną w 1924 roku w Warszawie, w której, mistrz ze względu na swoje zaangażowanie społeczne - nazywany „sumieniem narodu”, dokonuje bilansu pierwszego okresu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, zwracając szczególną uwagę na zapał, chęci odbudowy Kraju, ale również wytyka poczynione w tej materii błędy i zaniechania.

Do tej pory światło dzienne ujrzało ok. 120 polskich i przeszło 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Powieść doczekała się także dwóch ekranizacji, w 1928 oraz w 2001 roku.

Rękopis znajduje się w Bibliotece Narodowej w Pałacu Rzeczypospolitej.

Agata Dańda