Start Uczniowie Zespołu Szkół najlepszymi ambasadorami Polski
piątek, 08 września 2017 19:57

Uczniowie Zespołu Szkół najlepszymi ambasadorami Polski

żdego roku przyjeżdża do Polski kilkadziesiąt tysięcy młodych Izraelczyków, uczniów klas maturalnych, by odwiedzić miejsca pamięci, zabytki związane z historią i zagładą polskich Żydów. Duża część z nich w trakcie tej podróży edukacyjnej spotyka się z rówieśnikami z Polski, wspólnie realizuje projekty i bierze udział w warsztatach i zajęciach.

Zespół Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach miał przyjemność gościć delegację z Izraela  szkoły Mekif High School z miasta Ashdod w dniu 6 września 2017 roku w liczbie 83 osób.

Delegacja została przywitana przez Pana Wiesława Bobowskiego - Dyrektora Wydziału Edukacji Miasta i Gminy Niepołomice, Panią Dyrektor Zespołu Szkół Barbarę Wiśniowską wraz z całą społecznością szkoły.

Następnie dla uczniów zostały zaplanowane warsztaty, na które udali się wspólnie z polskimi rówieśnikami . Uczniowie mieli za zadanie stworzenie z otrzymanych materiałów pochodzących z recyclingu, jednego lub kilku użytecznych lub ozdobnych przedmiotów. Liczyła się kreatywność, komunikacja i współpraca.

Po 45 minutach poszczególne grupy zaprezentowały wykonane przez siebie projekty J. Członkowie delegacji zostali obdarowani upominkami ufundowanymi przez Gminę Niepołomice.

Oczywiście podczas całej wizyty i warsztatów, uczniowie wraz z opiekunami posługiwali się swobodnie językiem angielskim.

Później, w auli szkoły grupa uczniów Zespołu Szkół zaprezentowała tradycyjny polski taniec – poloneza, którego wykonanie zostało nagrodzone wielkimi brawami. Kolejny taniec , tzw. Belgijka, wciągnęła do zabawy całą młodzież.  Grupa izraelska również zaprezentowała swój taniec ludowy – tym razem w wersji mooocno J nowoczesnej, co sprawiło, że wszyscy świetnie się bawili.

Po zakończeniu wspólnej zabawy delegacja izraelska, zaopiekowana przez przewodników Fundacji Niepołomice, udała się na zwiedzanie miasta, Muzeum i Zamku Królewskiego w Niepołomicach.

Wrażenia uczniów:

„Wizyta Izraelczyków była dla nas ważną lekcją. Nie warto trzymać się stereotypów. Miło było się spotkać z nimi „twarzą w twarz”. Dzięki tej wizycie nawiązaliśmy nowe kontakty i znajomości. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mieć  podobne możliwości goszczenia uczniów z innych krajów”.

„ Wizyta uczniów z Izraela była niesamowitą przygodą łamiącą stereotypy i bariery, pozwalającą poznać wesołych, otwartych i kreatywnych ludzi”.

„Każda wizyta uczniów z innych szkół jest ważna, ale ta była wyjątkowa, ponieważ przybyli oni aż z Izraela. Wszyscy mogliśmy sprawdzić nasze umiejętności w zakresie języka angielskiego. Podczas tej krótkiej wizyty mogliśmy poznać swoje zwyczaje, pasje i zainteresowania. Każdy z nas nawiązał dobry kontakt i bawił się wspaniale. Mam nadzieję, że w przyszłości będę mogła wziąć udział w podobnych warsztatach”.