Start FINAŁ II EDYCJI KONKURSU „ GET TO KNOW AMERICA” JUŻ ZA NAMI!
czwartek, 20 kwietnia 2017 07:41

FINAŁ II EDYCJI KONKURSU „ GET TO KNOW AMERICA” JUŻ ZA NAMI!

Finał II edycji międzyszkolnego konkursu wiedzy o USA „Get to know America” odbył się 15 marca 2017 roku w Zespole Szkół im. Ojca Św. Jana Pawła II w Niepołomicach i został przeprowadzony przez przedstawicieli Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Konkurs organizowany jest pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice. Gośćmi honorowymi tegorocznej edycji byli: pani Bożena Piłat, redaktor naczelna czasopisma Zoom in on America, pani Michaela Cheffers ze Stanów Zjednoczonych oraz pan Wiesław Bobowski, Dyrektor Wydziału Edukacji w Niepołomicach.

Konkurs ma na celu rozwijanie zainteresowań kulturą, historią i geografią Stanów Zjednoczonych,  jak również rozwijanie uzdolnień językowych uczniów oraz zachęcenie ich do pozytywnej rywalizacji. Co roku uczestnicy konkursu zapoznają się z artykułami opublikowanymi w czasopiśmie Zoom in on America wydawanym przez Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Myślą przewodnią artykułów wybranych do II edycji konkursu był system polityczny i wyborczy w USA oraz amerykańscy Prezydenci i Pierwsze Damy.

14 grudnia 2016 r. odbył się I etap konkursu w którym udział wzięło 9 szkół gimnazjalnych z gminy Niepołomice oraz Gimnazjum w Proszówkach, Gimnazjum w Brzeziu i uczniowie Zespołu Szkół im. Ojca Św. Jana Pawła II w Niepołomicach. Do testu przystąpiło 119 uczniów, najlepsi z nich stworzyli 18 trzyosobowych drużyn, które reprezentowały swoje szkoły 21 lutego 2017 roku na II etapie konkursu w siedzibie Zespołu Szkół w Niepołomicach. Zadaniem uczestników było udzielenie w języku angielskim odpowiedzi na pytania tj. który z amerykańskich prezydentów był najmłodszy obejmując swój urząd (Theodore Roosevelt-42 lata) lub która Pierwsza Dama była uważana za ikonę mody (Jacqueline Kennedy).

Do finału zakwalifikowało się 9 drużyn: jedna drużyna z Zespołu Szkół w Niepołomicach, trzy drużyny z Gimnazjum z Woli Batorskiej, dwie drużyny z Gimnazjum z Proszówek oraz po jednej drużynie z Gimnazjum ze Stanisławic, Brzezia i Niepołomic. Ten etap konkursu przeprowadzili przedstawiciele Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie. Pytania konkursowe nie tylko sprawdzały znajomość wydarzeń historycznych i znajomość amerykańskiego systemu politycznego, ale także pomysłowość uczniów. Jednym z zadań było opracowanie własnego numeru magazynu Zoom in on America i przedstawienie jego tematyki jury. Mimo że pytania nie należały do najprostszych, poziom rywalizacji okazał się bardzo wyrównany. Wszystkie drużyny były świetnie przygotowane merytorycznie, jak i zaprezentowały bardzo dobre umiejętności językowe.

Po godzinnej rywalizacji uczniowie udali się na poczęstunek, a jury liczyło punkty.
W końcu nadszedł długo oczekiwany moment i poznaliśmy zwycięzców.

I miejsce - tablety, ufundowane przez pana Romana Ptaka Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice i Zespół Szkół w Niepołomicach - zdobyła drużyna z Gimnazjum z Woli Batorskiej w składzie : Anna Lato i Mateusz Burda.

II miejsce - zestaw filmów dotyczących historii Stanów Zjednoczonych , ufundowany  przez Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie - zdobyła drużyna z Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach w składzie: Patrycja Kestranek, Agnieszka Plewa i Liliana Chudziak.

III miejsce - MP3, ufundowane przez Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie - otrzymała drużyna z Gimnazjum z Woli Batorskiej w składzie: Alicja Kozioł,  Karolina Wilk i Rufus Tronowski.

Przedstawiciele Konsulatu w imieniu pani Konsul Pamnelli DeVolder wręczyli również zwycięzcom dyplomy gratulacyjne.

Jako organizatorzy konkursu wyznajemy zasadę, że ogromne zaangażowanie i wkład pracy wszystkich finalistów w merytoryczne i językowe przygotowanie się do III etapu konkursu, powinno zostać docenione , dlatego też każdy uczestnik Finału otrzymał puzzle przedstawiające słynne miejsca w USA oraz pamiątkowe gadżety .

Po części oficjalnej uczniowie oraz zaproszeni goście udali się na poczęstunek przygotowany przez uczniów naszej szkoły oraz Pizzerię Rooster. W miłej atmosferze rozmawialiśmy z przedstawicielami Konsulatu o kulturze polskiej i amerykańskiej, oczywiście w języku angielskim.

Wszystkim uczestnikom i nauczycielom, którzy pomogli swoim podopiecznym w przygotowaniach do  konkursu serdecznie gratulujemy, a sponsorom dziękujemy za pomoc w organizacji tego wydarzenia.

Już dziś zapraszamy do udziału w III edycji konkursu „ Get to know America” !!!

Autorzy: Dorota żak, Katarzyna Grochot -  nauczycielki j. angielskiego w Zespole Szkół w Niepołomicach i koordynatorki konkursu „ Get to know America”