Start W Muzeum Schindlera
poniedziałek, 13 marca 2017 10:51

W Muzeum Schindlera

W piątek 10 marca 2017 r. klasa IIIB miała okazję odbyć niecodzienną lekcję historii, która miała miejsce w muzeum Miasta Krakowa Fabryce Emalia Oskara Schindlera.

Oskar Schindler był członkiem NSDAP, który  po zajęciu Krakowa przez Niemców wydzierżawił budynki fabryczne przy ulicy Lipowej 4 na krakowskim Zabłociu. Początkowo zatrudniał głównie Polaków ale z czasem liczba pracowników żydowskiego pochodzenia wzrastała. Według danych Muzeum w 1944 roku przebywało tam ponad tysiąc Żydów z krakowskiego getta. W 1944 roku  w związku z ofensywą Armii Czerwonej ewakuowano fabrykę i jej pracowników do Brünnlitz w Czechach. W ten sposób Schindler ocalił 1200 pracowników pochodzenia żydowskiego.

Dziś przy ul. Lipowej 4 mieści się muzeum poświęcone historii miasta i jego mieszkańców z czasów okupacji. Historii społeczności, która została dotknięta polityką eksterminacji. Muzeum, pokazuje proces Zagłady ale przede wszystkim mówi o postawach i trudnych wyborach jakich musieli dokonywać mieszkańcy Krakowa w nieludzkich czasach jakimi była II wojna światowa.

Izabela Wojakowska