Start Udział w Szkolnych Dniach Kariery
poniedziałek, 13 marca 2017 10:46

Udział w Szkolnych Dniach Kariery

W dniu 1 marca 2016 uczniowie klas maturalnych Liceum Ogólnokształcącego i Technikum w liczbie 52 osób uczestniczyli w VIII  Szkolnych Dniach Kariery w Wieliczce, które odbywały się w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Po powitaniu przybyłych uczestników przez Dyrektora Szkoły p. Macieja Filiciaka, młodzież wysłuchała dwóch bardzo ciekawych wykładów/prezentacji tj.:

I - y wykład pt. „Mity o biednych i bogatych” wygłoszony przez prof. zw. dr hab. inż. Włodzimierza Roszczynialskiego (JM Rektora Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie) dotyczył:

• dynamiki rynku pracy,
  • konieczności nieustannego dokształcania się w czasie kariery zawodowej,
  • znaczenia posiadania właściwych kwalifikacji zawodowych na rynku pracy,
  • wybranych wskaźników bezrobocia,
  • sytuacji materialnej – zarobków Polaków,
  • statusu osób biednych – rodzajów ubóstwa,
  • zawodów nowych – zawodów przyszłości,
  • programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „ELA” (Ekonomiczne Losy Absolwentów ,

II - i wykład pt. „ MARR dla przedsiębiorców ” wygłoszony przez p. Pawła Szostaka dotyczył:

• głównych założeń funkcjonowania Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego,
  • wielkości Bussines Park (ilość firm, wielkość zatrudnienia),
  • obszarów wsparcia finansowego, szkoleniowego itp. przez MARR, w tym znaczenia wsparcia unijnego, funduszy pożyczkowych dla małych i średnich przedsiębiorstw,
  • Strategii Rozwoju Kraju i Europy (w tym m. in. wspieranie gospodarek o wysokim poziomie zatrudnienia),
  • znaczenia innowacyjności i przedsiębiorczości młodych ludzi,
  • możliwości prowadzenia biznesu w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz wsparcia m. in. przez Fundację Stefana Batorego, Stowarzyszenie Szkoły Liderów, Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki
  • współczesnych „NEET”-sów („not in employment, education and training” tj. „nie pracują, nie kształcą się, nie szkolą”).

Uzupełnieniem bardzo ciekawych prezentacji były liczne stoiska z ofertami kształcenia uczelni wyższych na nowy rok akademicki 2017/2018 oraz stoiska z ofertami zatrudnienia dla młodzieży i dorosłych.

opracowanie: Ewa Rogóż, marzec 2017