Start Stulecie Urodzin Pani Profesor Janiny Ptak
poniedziałek, 06 lutego 2017 20:37

Stulecie Urodzin Pani Profesor Janiny Ptak Wyróżniony

Wielce Szanowna Pani Profesor

z wyrazami dumy i szacunku

mamy zaszczyt złożyć Pani Profesor,

z okazji 100 rocznicy urodzin,

najserdeczniejsze gratulacje i życzenia

kolejnych lat życia w zdrowiu, spokoju, radości

oraz wielu pięknych chwil w otoczeniu kochającej rodziny.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Pracownicy i Uczniowie

Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II

w  Niepołomicach

Pani Profesor Janina Ptak urodziła się 8 lutego 1917 roku w Woli Batorskiej. Jej rodzice Maria i Jan zajmowali się rolnictwem. Po ukończeniu Żeńskiej 7dmio – klasowej* Publicznej Szkoły Powszechnej w Niepołomicach, w latach 1932 – 1935 kontynuowała naukę

w Gimnazjum Ziemiańskim Żeńskim im. Świętej Scholastyki Sióstr Benedyktynek

w Staniątkach w klasie matematyczno – przyrodniczej.

18 maja 1935 r. wraz z delegacją szkolną brała udział w uroczystościach pogrzebowych Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie.

Dalszą naukę kontynuowała jako studentka filologii romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wybuch II wojny światowej sprawił, że musiała przerwać studia. W okresie okupacji pomagała rodzicom w gospodarstwie i pracowała jako sekretarka w mleczarni

w Woli Batorskiej.

W lutym 1945 roku rozpoczęła pracę w Prywatnym Gimnazjum Koedukacyjnym Spółdzielni Nauczycielsko – Oświatowej w Niepołomicach. Posadę nauczyciela języka francuskiego zaproponował Jej Jan Ziemba – wówczas jeden z inicjatorów powstania szkoły, zarazem kolega, z którym przed wojną dojeżdżała pociągiem na studia w Krakowie.

Pani Profesor Janina Ptak nieprzerwanie pracowała w niepołomickim liceum do 1972 roku.

W tym czasie wykładała: język francuski, język rosyjski i geografię, pełniła także obowiązki: opiekuna szkolnej biblioteki, nauczyciela wychowawcy, ponadto przez krótki okres była opiekunem żeńskiej drużyny harcerskiej.

Pani Profesor długie lata służyła i nadal służy swoją wiedzą, mądrością i pogodą ducha wielu pokoleniom niepołomiczan.

* pisownia oryginalna

Profesorowie Liceum Ogólnokształcącego w Niepołomicach, stoją od lewej: p. Zofia Gądor,
p. dyr. Tadeusz Biernat, p. Janina Ptak, p. Lubomir Leszczyński;
siedzą od lewej ; ks. Andrzej Fidelus, p. Genowefa Trzos, p. Józef Rerutkiewicz, p. Stanisław Bernacki i p. Janina Rogowska. Fot. wykonano najprawdopodobniej w latach pięćdziesiątych

Pani Profesor Janina Ptak, fot. wykonała p. Halina Słowik

Pani Profesor Janina Ptak w gronie uczennic

Profesorowie Janina Ptak i Józef Rerutkiewicz na wycieczce szkolnej wraz z młodzieżą ( od lewej Barbara Sydry, Irena Derlęga, Władysława Toroń, Jadwiga Kowalczyk, Krystyna Bulanda, Aleksandra Hanusz)