Start OKRUCHY PAMIĘCI
piątek, 02 grudnia 2016 09:51

OKRUCHY PAMIĘCI

Spotkanie młodzieży z żołnierzem Armii Krajowej majorem Mieczysławem Brodniewskim

---

Po raz kolejny młodzież naszej szkoły miała okazję spotkać się ze świadkiem historii, tym razem naszym gościem był żołnierz Armii Krajowej mjr Mieczysław Brodniewski. Organizatorem spotkania, które odbyło się 3o listopada 2016 r. było Niepołomickie Stowarzyszenie Patriotyczne. Wspomnienia koncentrowały się na tematyce II wojny światowej, ale Pan Mieczysław Brodniewski opowiadał także o przedwojennym patriotycznym wychowaniu. Jako uczeń był członkiem Związku Strzeleckiego, który prowadził działalność w zakresie przysposobienia obronnego i wychowania fizycznego.

Kiedy rozpoczęła się wojna miał 17 lat. Jego ojciec pracował w tzw. Ubezpieczalni –tak nazywano tajną wytwórnię broni. W obawie przed aresztowaniem przez Niemców obaj musieli uciekać z Krakowa.  Po utworzeniu w 1942 r. Armii Krajowej, Pan Mieczysław wstąpił w jej szeregi. Pseudonim, który wybrał dla siebie to „ Prąd”. Przysięgę składał w obecności zaledwie trzech osób – takie były wymagania konspiracji. Im mniej osób znało prawdziwą tożsamość, tym lepiej dla bezpieczeństwa pozostałych żołnierzy. Zakonspirowane były nawet nazwy miejscowości: Bochnia określana była jako „Wieloryb” a Niepołomice jako „Delfin”.

Jako strzelec wyborowy, Pan Mieczysław wziął udział w Akcji „Burza”. Wspominał doświadczenia ze spotkania z żołnierzami Armii Czerwonej i powojenne losy żołnierzy Armii Krajowej, którzy w obawie przed aresztowaniami musieli się ukrywać. Nie mogli opowiadać o tym, co przeżyli podczas wojny. Dziś poprzez takie spotkania próbują nam pomóc zrozumieć tamten czas zbierając okruchy pamięci.