Start „WIEDZĄC WIĘCEJ, ZDZIAŁAM WIĘCEJ – bezpieczeństwo na co dzień”
wtorek, 25 października 2016 08:11

„WIEDZĄC WIĘCEJ, ZDZIAŁAM WIĘCEJ – bezpieczeństwo na co dzień”

WIEDZĄC WIĘCEJ, ZDZIAŁAM WIĘCEJ – bezpieczeństwo na co dzień, to projekt Fundacji Nowych Ujeć oraz Muzeum Ratownictwa w Krakowie.

Co niebezpiecznego może przytrafić mi się w domu, w szkole, na ulicy?

Jak mogę zachować się pierwszych minutach wypadku?

Jak udzielić komuś pierwszej pomocy medycznej?

Co może mi się stać w wyniku porażenia prądem?

Co jest zabronione w czasie ewakuacji z budynku, w którym wybuchł pożar?

Jak się nie zgubić w lesie?

Nie znasz odpowiedzi na te pytania?

Bardzo dobrze!

Fundacja Nowych Ujęć i Muzeum Ratownictwa w Krakowie poszukuje 30 uczniów gimnazjów i/lub liceów ogólnokształcących ze szkół z gminy Niepołomice, którzy:

-        posiadają najmniejszą wiedzę i umiejętności z zakresu bezpiecznych zachowań

i prewencji wypadkowej,

-        jednocześnie którym zależy na tym, by się rozwijać, zdobywać wiedzę, nabywać nowe umiejętności.

Jeśli to TY, zgłoś się!

REKRUTACJA TRWA!

W ramach projektu:

szkolenia, warsztaty, wycieczki, wizyty studyjne, gry terenowe, konkurs wiedzy, konkurs graficzny, realizacjia filmów edukacyjnych.

Szczegóły i dokumenty rekrutacyjne:

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Realizatorzy projektu:

Lider: Fundacja Nowych Ujęć

Partner: Muzeum Ratownictwa w Krakowie

Okres realizacji projektu: 1 października 2016 roku – 30 kwietnia 2017 roku

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ W PROJEKCIE?

Młodzież w wieku gimnazjalnym i/lub licealnym z terenów gminy Niepołomice w województwie małopolskim.

JAKI JEST CEL PROJEKTU?

Uświadomienie 30 uczniom w wieku gimnazjalnym i/lub licealnym z gminy Niepołomice źródeł zagrożenia bezpieczeństwa swojego i innych oraz kształcenie nawyków przewidywania, unikania, zapobiegania oraz pokonywania zagrożeń niebezpiecznych dla zdrowia oraz życia swojego i innych w okresie od 1 października 2016 roku do 30 kwietnia 2017 roku.

CO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO W RAMACH PROJEKTU?

4 tematyczne szkolenia teoretyczne:

a/ „Uwaga niebezpieczeństwo – rodzaje i sposoby reagowania” - 1h

b/ „Pierwsze minuty” - 2h

c/ „Pierwsza pomoc medyczna” - 2h

d/ „Bezpieczne zachowanie” - 2h

Zajęcia będą się odbywać w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w  Niepołomicach, 1-2 razy w tygodniu po 2h, dla jednej 30 osobowej grupy.

Uczestnicy otrzymają zestawy pierwszej pomocy.

4 tematyczne warsztaty praktyczne:

a/ „Uwaga niebezpieczeństwo - rodzaje i sposoby reagowania” - 5h/1 grupa;

b/ „Pierwsze minuty” - 6h/1 grupa;

c/ „Pierwsza pomoc medyczna” - 6h/1 grupa;

d/ „Zgubiłem się – jak określić swoją pozycję w lesie” - 2h/1 grupa;

Miejsce realizacji warsztatów: zależne od miejsca nauki/zamieszkania poszczególnych uczestników grup.

Warsztaty odbędą się 2 razy w tygodniu po 2h.

Uczestnicy będą podzieleni na trzy średnio 10-osobowe grupy.

Szkolenia i warsztaty zakończą się testem praktycznym. Test zostanie przeprowadzony przez ekspertów – osoby prowadzące szkolenia i warsztaty w projekcie.

W teście – poza uczestnikami projektu – wezmą również udział rodzice/opiekunowie uczestników. Tak utworzone zespoły będą rozwiązywać różne zadania i ćwiczenia.

Wszyscy, którzy zdadzą test otrzymają certyfikaty.

2 wycieczki do Muzeum Ratownictwa w Krakowie

(2 wystawy: Zabytkowe pojazdy ratownicze, Z dziejów krakowskiego ratownictwa)

3 wizyt studyjne

(Policja, jednostka straży pożarnej, ratownictwo medyczne – w gminie Niepołomice lub   w Krakowie)

konkurs na opracowanie graficzne logotypu Młodzieżowego Centrum Prewencyjnego

tematyczne gry terenowe:

Gra każdej z grup zostanie przeprowadzona dla 2 różnych grup odbiorców: rodziców     uczestników projektu oraz dla kolegów i koleżanek uczestników projektu.

Młodzieżowy Filmowy Poradnik Instruktażowy:

Będą to 3 kilkuminutowe filmiki instruujące jak udzielić pierwszej pomocy medycznej,      jak wezwać pomoc do wypadku samochodowego, jak się zachować w sytuacji pożaru.   Będą pokazywać prawidłowe i błędne działanie.

Materiał do filmików instruktażowych będzie kręcony – przez profesjonalistów - na             tematycznych warsztatach praktycznych oraz w terenie.

W filmikach wezmą udział uczestnicy projektu.

Interaktywny Konkurs Wiedzy:

Na konkurs będzie składało się kilka rund, w ramach których uczestnicy projektu –          podzieleni na grupy – będą odpowiadać na pytania ekspertów, wykonywać ćwiczenia i            zadania; będą również pytania i zadania dla publiczności. W konkursie zostaną          wykorzystane różne materiały, jak np. Młodzieżowy Filmowy Poradnik Instruktażowy

CO ZYSKA MŁODZIEŻ BIORĄC UDZIAŁ W PROJEKCIE?

1/ Wzrost wiedzy u uczestników projektu nt.

a/ źródeł zagrożenia bezpieczeństwa swojego i innych oraz różnego rodzaju zdarzeń zagrażających zdrowiu i życiu

b/ jak przewidywać, unikać, przeciwdziałać sytuacjom niebezpiecznym dla zdrowia i życia

c/ jak należy się zachować w pierwszych minutach sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu

d/ udzielania pierwszej pomocy medycznej.

2/Wzrost umiejętności u uczestników projektu z zakresu:

a/ zachowania się w pierwszych minutach sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu

b/ udzielania pierwszej pomocy medycznej

c/ przewidywania, unikania i przeciwdziałania sytuacjom niebezpiecznym dla zdrowia i życia.

3/ Wzrost – u uczestników projektu - świadomości i odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych.

KONTAKT DO REALIZATORÓW:

Barbara Kuśnierz – koordynator projektu