Start Udział w Targach Pracy i Edukacji w Niepołomicach
poniedziałek, 10 października 2016 06:21

Udział w Targach Pracy i Edukacji w Niepołomicach

W dniu 5.10.2016  młodzież Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach

Kolejny raz uczestniczyła w niepołomickich Targach Edukacji i Pracy zorganizowanych w Zamku Królewskim.

W rozpoczęciu Targów między innymi brali udział:

- p. Edyta Bobula – vce Dyrektor Urzędu Pracy w Krakowie,

- p. Maria Krysakowska – wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty,

-  p. Edward Prokop – Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Małopolskiej Wojewódzkiej Komendy OHP,

- p. Tadeusz Mysiński – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wieliczce,

- p. Andrzej Zając – Dyrektor Urzędu Pracy w Bochni,

- p. Marek Ciastoń – Przewodniczący Rady Miejskiej w Niepołomicach,

- p. Wiesław Bobowski – Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta i Gminy Niepołomice.

W części inauguracyjnej poruszono następujące zagadnienia:

- oczekiwane wynagrodzenie za pracę,

- pracujący w Polsce obcokrajowcy (w tym przybysze z Ukrainy),

- znaczenie przedsiębiorczości na współczesnym rynku pracy,

- kreowanie własnego biznesu w Polsce na bazie zdobytego za granicą doświadczenia zawodowego przy wykorzystaniu urzędowego wsparcia finansowego.

Po rozpoczęciu Targów uczniowie uczestniczyli w następujących warsztatach tematycznych:

1/ Absolwent na rynku pracy – szczególnie podkreślono znaczenie umiejętności wyszukiwania ofert pracy, roli poszczególnych instytucji rynku pracy, formy pomocy doradczej, szkoleniowej, finansowej oraz dobrego przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej,

2/ Zagraniczne oferty pracy Eures – wyjaśniono szczegółowo rolę europejskich służb zatrudnienia w  pozyskiwaniu miejsc pracy i zdobywaniu doświadczenia zawodowego za granicą dla zainteresowanych osób,

3/  Europejski wolontariat Erasmus – kompleksowe przedstawiono zasady realizacji pracy wolontaryjnej za granicą oraz poruszono kwestie wsparcia finansowego i materialnego dla osób z przedziału wiekowego od 17 do 30 lat.

Dodatkowo młodzież i inni zewnętrzni uczestnicy Targów mieli możliwość szczegółowego zapoznania się z licznymi ofertami pracy niepołomickich przedsiębiorców, biur pośrednictwa pracy oraz z  możliwościami kształcenia na krakowskim rynku edukacyjnym  w ramach szkolnictwa policealnego/pomaturalnego.

Ewa Rogóż – nauczyciel przedmiotów zawodowych, doradca zawodowy.