Start Nowy zawód receptą na bezrobocie
czwartek, 22 września 2016 09:55

Nowy zawód receptą na bezrobocie

W starzejącej się Europie rynek pracy staje się powoli rynkiem pracobiorców, a nie pracodawców. Ten trend w Polsce będzie również coraz silniejszy. Ludzie z konkretnymi kwalifikacjami zawodowymi będą mogli nie tylko negocjować swoje wynagrodzenie, ale również oczekiwać dodatkowych świadczeń od pracodawców np. takich jak specjalne ubezpieczenie zdrowotne, opłacane przez firmę karnety na siłownię, basen itp. Natomiast osoby bez kwalifikacji dalej będą stały w kolejce i cieszyły się, że udało im się znaleźć pracę za płacę minimalną.

Liczba ludzi wykształconych wzrasta, niestety ludzi posiadających kwalifikacje zawodowe jest wciąż deficytowa. W ubiegłym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej planowało reaktywowanie szkolnictwa zawodowego przeznaczając na to dodatkowe 800 mln złotych. Może to oznaczać, że już niedługo technicy w konkretnych branżach będą bardzo poszukiwani na rynku pracy.

W Polsce uczenie się przez całe życie nie jest dość popularnym zjawiskiem, jest to natomiast domeną Państw, które są wysoko rozwinięte. Czym więcej ludzi stara się podnosić swoje kwalifikacje, tym mniejsze jest bezrobocie w danym kraju. W Danii 31.6% ludzi dokształca się, a bezrobocie wynosi jedynie 6,2%;  w Niemczech przy 15,8% osób dokształcających się bezrobocie to 5,5%, w Polsce natomiast bezrobocie wynosi aż 10%, a liczba ludzi, którzy chcą się kształcić to niecałe 4,5%.

Najwygodniejszym sposobem podniesienia swoich  kwalifikacji zawodowych są zaoczne bezpłatne szkoły policealne. Ilość słuchaczy w tych szkołach bije rekordy popularności, mimo iż w Polsce odsetek dorosłych kształcących się jest jednym z najniższych w Europie. Słuchaczami tych szkół są ludzie ze średnim wykształceniem, ale również w coraz większym odsetku absolwenci wyższych uczelni chcący zdobyć dodatkowe kwalifikacje, dzięki którym wygrywają wyścig na rynku pracy.

Darmowe kwalifikacje, które są zawsze pożądane przez rynek pracy. Praktyki zawodowe, zapewnione dzięki znajomościom z pracodawcami często owocują etatem. A więc jakie jest ryzyko? Jedynie takie, że się poddasz i przestaniesz się uczyć.

Ewa Rogóż – doradca zawodowy, IX 2016 na podstawie                             http://ciekawe.onet.pl/aktualnosci/jasnie-fachowiec,1,5674164,artykul.html