Start Filozofia KEIZEN w pracy i w życiu
środa, 08 czerwca 2016 12:03

Filozofia KEIZEN w pracy i w życiu

Pierwotnie podejście Keizen stosowano w przedsiębiorstwach produkcyjnych, takich jak Toyota, by utrzymać najwyższą jakość i usprawnić działalność operacyjną. Dziś Keizen może być z powodzeniem wykorzystywane w każdym rodzaju biznesu, także usługowym – a nawet do poprawy w życiu prywatnym.  Prawie każdy cel da się rozłożyć na małe elementy, których stopniowe wprowadzanie jest mniej bolesne niż jednorazowa rewolucja. To właśnie kultura zwracania uwagi na szczegóły i stałego dążenia do perfekcji.  W tradycyjnym modelu zarządzania proces doskonalenia składa się z długiej fazy przygotowawczej , a po wprowadzonym udoskonaleniu, pracuje się na jednym standardzie przez dłuższy czas, nie usprawniając go.

Keizen:

• to japońska filozofia biznesowa ustawicznego polepszania, poprawiania procesu produkcji i zarządzania na wszystkich szczeblach; główna idea tego podejścia zakłada, że zmniejszenie szeroko rozumianego marnotrawstwa zewnętrznego (tzw. „mudy”) gwarantuje przewagę nad konkurencją; „muda „ obejmuje wszystko, co nie stanowi wartości dla klientów, generuje koszty i nie przyczynia się do wzrostu wartości finalnego produktu, czy usługi,
  • to trzymanie się zasady, że lepiej jest zrobić małe usprawnienia dziś, niż wielkie jutro; innowacje często okazują się nie być potrzebne, a ich wdrożenie od podstaw wymaga czasu, co hamuje pracę, generując koszty,
  • to zespół jest inicjatorem zmian, zarząd pyta o zdanie (szeregowych) pracowników, którzy w bezpośredni sposób stanowią o powodzeniu przedsięwzięcia; inicjatywy mają wypływać z dołu, zamiast być forsowane przez kierownictwo (ci, którzy nie mają wpływu na podejmowane decyzje, z wrogością traktować będą wszystko,  co zaburza „status quo”).

Zasady Keizen (pamietaj, że):

1. problemy stwarzają możliwości,
  2. należy pytać 5 razy dlaczego (ważna jest dociekliwość w szukaniu prostych/skutecznych rozwiązań),
  3. należy brać pomysły od wszystkich,
  4. należy myśleć  nad rozwiązaniami możliwymi do wdrożenia,
  5. należy odrzucać ustalony stan rzeczy,
  6. zbędne są wymówki, że czegoś nie da się zrobić,
  7. wybieraj proste rozwiązania, nie czekając na te idealne,
  8. użyj sprytu zamiast pieniędzy,
  9. pomyłki koryguj na bieżąco,
  10. pamietaj, że ulepszanie nie ma końca.

Ważna jest również zasada 5S, która odnosi się do schludności na stanowisku pracy, czyli miejscu, na które Keizen kładzie największy nacisk:

1. selekcja (ważne by pozbyć się wszystkich niepotrzebnych narzędzi/przedmiotów),
  2. systematyka (by każdy przedmiot znajdował się w odpowiednim miejscu),
  3. sprzątanie,