Start "Uczennice i nowe technologie"
środa, 18 maja 2016 12:02

"Uczennice i nowe technologie"

Każdego roku firma Cisco współuczestniczy w międzynarodowym programie Girls in ICT Day.

W tym roku przedstawicielki Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach z klas IB i I TI wzięły udział w tym wydarzeniu. Girls in ICT Day - to światowy dzień prezentujący możliwości pracy w branży informatycznej, przypadający na czwarty czwartek każdego kwietnia, a ustanowiony przez Międzynarodową Unię Telekomunikacyjną (ITU). Adresatkami tej inicjatywy są przede wszystkim dziewczęta i młode kobiety. Celem takich spotkań jest zainteresowanie uczestniczek ofertą kształcenia w dziedzinie informatyki i telekomunikacji.

Podczas wizyty w krakowskiej siedzibie Cisco uczennice miały okazję zobaczyć oddział firmy, który jest producentem najnowszych rozwiązań sieciowych, ponadto wzięły udział w ciekawych warsztatach poświęconych skutecznemu rozwiązywaniu usterek komputerowych za pośrednictwem centrum telefonicznego - Call Center. Grupa została także oprowadzona po nowoczesnym biurze Cisco, które jest jednym z trzech tego typu ośrodków na świecie. Biuro to posiada m.in. dział Cisco Global Services Center, który świadczy usługi techniczne i biznesowe klientom na całym świecie.

W drugiej części programu uczestniczki połączyły się przy pomocy specjalnego oprogramowania z innymi krajami, biorącymi w tym samym czasie udział w konferencji „Girls in ICT Day”. Dziewczęta mogły na żywo porozmawiać w języku angielskim ze swoimi rówieśniczkami z Republiki Południowej Afryki, Arabii Saudyjskiej, Anglii czy Stanów Zjednoczonych. Tematem rozmów był m.in. nowy produkt Cisco „Cisco StyleMe Virtual Fashion Mirror”, – czyli wirtualna przymierzalnia, w której klient może bez kolejki „sprawdzić i dopasować” styl, rozmiar i kolor kupowanego ubrania.

Podczas wycieczki uczennice poznały, czym jest i jak rozwija się Internet Wszechrzeczy. Bowiem firma Cisco zmienia świat handlu detalicznego, budując Internet Wszechrzeczy, który w przyszłości zlikwiduje kolejki do kas, a także zmieni świat transportu, wprowadzając na rynek np. autonomiczne samochody.  Dziewczynom pokazano miniaturowe komputerki Arduino i Raspberry PI, które można tak zaprogramować, aby były częścią jakiegoś dużego projektu – np. systemu informującego o wolnym lub zajętym miejscu parkingowym.

Kolejnym punktem wizyty w firmie Cisco było zwiedzanie: labolatorium sieciowego, w którym zainstalowane są superkomputery i urządzenia sieciowe oraz działu odpowiadającego za utrzymanie infrastruktury internetowo-sieciowej firmy - Network Operations Center. To właśnie w tym ostatnim pracownicy firmy 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu monitorują stan sieci i infrastruktury klientów, natychmiast reagując na wykryte w ten sposób problemy. Tego typu centra – oprócz Krakowa – Cisco posiada jedynie w Stanach Zjednoczonych i w Indiach.

Udział uczennic w Girls in ICT Day możliwy był dzięki współpracy firmy Cisco z Lokalną Akademią Cisco, działającą od pięciu lat w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach w zakresie szkolenia młodzieży.

Na zakończenie wizyty uczennice otrzymały koszulki z logo warsztatów i zaproszenie, by w przyszłym roku zwiedzać i poznawać inne działy firmy Cisco Kraków.

Tomasz Wyczesany – Nauczyciel informatyki, Certyfikowany trener Akademii CISCO w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach