Start Rynek pracy 2016
poniedziałek, 16 maja 2016 15:13

Rynek pracy 2016

Atrakcyjność inwestycyjna Polski sprawia, że coraz więcej miejsc pracy powstaje w zagranicznych firmach, stąd środowisko pracy staje się coraz bardziej międzynarodowe; dotyczy  zwłaszcza młodych pracowników, należących do generacji Y lub reprezentujących pokolenie Erasmusa.

Według specjalistów z firmy doradztwa personalnego Hays Poland szczególne znaczenie mają umiejętności miękkie tj . umiejętność pracy w grupie, komunikatywność oraz łatwość pracy w multikulturowym środowisku. Te zdolności będą przydatne we wszystkich branżach.

W poszczególnych sektorach szczególnie cenne mogą się natomiast okazać:

- umiejętność budowania długofalowych relacji z klientem (bankowość),

- zorientowanie na biznes (HR),

- umiejętność wyceniania przedsiębiorstw (rynki finansowe),

- kompetencje sprzedażowe (nieruchomości),

- dobra znajomość sektora, w którym działa dana firma (finanse),

- znajomość języków obcych,

- kompetencje z zakresu zarządzania projektami (IT).

Opanowanie najbardziej pożądanych kompetencji otwiera natomiast drogę do najciekawszych zawodów 2016 roku. Eksperci z Hays Poland na podstawie takich czynników jak: perspektywy zatrudnienia, bezpieczeństwo pracy czy wysokość wynagrodzeń wyróżnili najatrakcyjniejsze profesje według Hays Poland (z podziałem na poszczególne branże):

• HR: HR Generalist (wszechstronny specjalista, zajmuje się wieloma zagadnieniami z dziedziny HR),
  • bankowość: Product Manager,
  • nieruchomości: Asset Manager,
  • infrastruktura biurowa i kolejowa: kierownik budowy/kontraktu,
  • architektura: Fit-out Coordinator (zarządza procesami aranżacji nieruchomości),
  • life science: doradca medyczny/specjalista ds. sprzedaży,
  • energetyka: Key Account Manager,
  • księgowość: samodzielny księgowy,
  • marketing: E-commerce Manager,
  • IT: programista aplikacji mobilnych/Java.

Ewa Rogóż, maj 2016, opracowano na podstawie: