Start Sukces Licealistów na Konkursie Norwidowskim
piątek, 13 maja 2016 08:10

Sukces Licealistów na Konkursie Norwidowskim

W ramach XXII Dni Norwidowskich w Krakowie zorganizowano różne konkursy, wernisaże, wykłady, wystawy oraz spektakle teatralne.  7 kwietnia miał miejsce konkurs poezji mówionej i  śpiewanej, w którym uczestniczyła młodzież z Małopolski.

Motywem przewodnim XXII Dni Norwidowskich było motto:” Śpiewam do ciszy, by usłyszano – Norwid o muzyce.

Konkurs odbył się w Ośrodku Kultury im. Norwida w Krakowie. Zespół Szkół im. Jana Pawła w Niepołomicach reprezentowało czworo uczniów: Patryk Cebulski – kl. IIA, Joanna Solarz – kl. IIA, Patrycja Wiater–  kl. II B  i Joanna Janus – kl. IB

Spotkanie z poezją Norwida mówioną i śpiewaną zawsze wyzwala trudną do opisania atmosferę i nastrój. Utwory tego Wielkiego Poety wymagają skupienia i koncentracji. Dla młodego człowieka recytacja wierszy czy poematów Norwida jest dużym wyzwaniem. Wymaga wiele wysiłku, aby dobrze zrozumieć przesłanie utworu i wydobyć z niego całe piękno. W tym roku przypomniano wiersze poety poświęcone muzyce i jej twórcom.”Fortepian Szopena” wybrało wielu uczniów.

Uczestników konkursu oceniało jury pod przewodnictwem prof. Jacka Romanowskiego z krakowskiej PWST, aktora Narodowego Starego Teatru.

Dwoje uczniów naszej szkoły zostało laureatami: II miejsce zajęła Patrycja Wiater, natomiast wyróżnienie -  Patryk Cebulski.

Uroczyste zakończenie XXI Dni Norwidowskich nastąpiło w dniu 28 kwietnia. Podczas  uroczystego Koncertu laureaci jeszcze raz zaprezentowali utwory Norwida i odebrali piękne nagrody.

Młodzież do konkursu przygotowała autorka tego tekstu.

Barbara Sołkowska

Nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół w Niepołomicach