Start SPOTKANIE Z BOHATEREM II WOJNY ŚWIATOWEJ
czwartek, 21 kwietnia 2016 07:31

SPOTKANIE Z BOHATEREM II WOJNY ŚWIATOWEJ

We wtorek 19 kwietnia 2016 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z pułkownikiem Tadeuszem Bieńkowiczem, żołnierzem Armii Krajowej, odznaczonym Orderem Virtuti Militari.

W czasie II wojny światowej Tadeusz Bieńkowicz podjął działalność konspiracyjną w sowieckiej strefie okupacyjnej w harcerskim batalionie obserwacyjnym. Po wkroczeniu Niemców w uczestniczył w akcjach zbrojnych w ramach Armii Krajowej. Za udział w odbiciu skazańców z więzienia w Lidzie (dzisiejsza Białoruś) odznaczony został Orderem Virtuti Militari. Po wojnie kontynuował działalność konspiracyjną i niepodległościową. W 1950 roku został aresztowany, a później skazany na karę dożywotniego więzienia przez polskie władze komunistyczne. Został zrehabilitowany na początku lat dziewięćdziesiątych. Przez lata walczył o pamięć i prawdę o żołnierzach Armii Krajowej.