Start Projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS”
czwartek, 03 grudnia 2015 07:21

Projekt edukacyjny „Lekcje z ZUS”

Po raz pierwszy w tym roku uczniowie Zespołu Szkól im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach wzięli udział w projekcie edukacyjnym "Lekcje z ZUS" prowadzonym pod  patronatem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Projekt przybliża uczniom szkół ponadgimnazjalnych  tematykę ubezpieczeń społecznych w prosty i ciekawy sposób. Dziedzina to trudna, ale istotna dla każdego, kto wchodzi w dorosłe życie. Nauczyciele przedsiębiorczości i przedmiotów ekonomicznych przeprowadzili w klasach lekcje wykorzystując materiały dydaktyczne przygotowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Projektowi towarzyszy ogólnopolski konkurs „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych.” Szkolny etap konkursu odbył się 16 listopada 2015 r. w niepołomickim Zespole Szkół. Wzięło w nim udział 38 uczniów naszej szkoły. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie A.Maniak, E.Rogóz i J.Zelek oraz przedstawicielka krakowskiego oddziału ZUS p. B.Bielawska.

Każdy uczestnik miał za zadanie odpowiedzieć na 20 pytań testowych wielokrotnego wyboru. Uczniowie musieli zmierzyć się z pytaniami z zakresu historii systemu ubezpieczeń społecznych, rodzaju ubezpieczeń i świadczeń, a także reformy systemu emerytalnego. Etap szkolny ma wyłonić trzyosobowe zespoły, które będą reprezentować szkołę w etapie wojewódzkim. Aby szkoła mogła uczestniczyć w etapie wojewódzkim każdy z członków zespołu musi uzyskać wynik ponad 50 proc. trafnych odpowiedzi. Po zakończeniu konkursu uczestnicy otrzymali drobne gadżety; firmowy notatnik, długopis i smyczkę .Dla finalistów etapu centralnego przewidziane są atrakcyjne nagrody rzeczowe sponsorowane przez  organizatorów konkursu ZUS i  MPiPS.

Projekt wpisuje się świetnie nie tylko w lekcje podstaw przedsiębiorczości i ekonomii, ale pozwala uczniom zgłębić wiedzę w zakresie ubezpieczeń społecznych w Polsce. Konkurs  "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" z kolei daje szanse sprawdzenia wiedzy pozyskanej przez uczniów oraz uzupełnienia wiadomości, które już posiadają.

Koordynator projektu w Zespole Szkół,

nauczyciel przedsiębiorczości