Start Lekcja historii w Muzeum Schindlera
czwartek, 12 listopada 2015 11:04

Lekcja historii w Muzeum Schindlera

W dniu 6 listopada 2015 uczniowie klasy III THE pod kierunkiem wychowawcy klasowego p. Józefa Zelka uczestniczyli  w wycieczce  przedmiotowej  w dawnej Fabryce Emalia Oskara Schindlera, która została założona w 1937 jako miejsce produkcji wyrobów emaliowanych i blaszanych (Kraków - Zabłocie, ul. Lipowa 4).

Wydzierżawiona, a potem przejęta przez niemieckiego przedsiębiorcę Oskara Schindlera w 1939 roku, jako Niemiecka Fabryka Wyrobów Emaliowanych – Deutsche Emailwarenfabrik (DEF), prowadzona  była przez Schindlera do roku 1945.  W zakładzie produkowano naczynia emaliowane, a od roku 1943 uruchomiono także dział produkcji zbrojeniowej, gdzie wykonywano menażki dla Wehrmachtu, łuski i zapalniki do pocisków artyleryjskich oraz lotniczych.

Przedsiębiorca początkowo w największej ilości zatrudniał  Polaków, lecz z czasem coraz większą siłę roboczą stanowili Żydzi. Kiedy w marcu 1943 r. przeprowadzono akcję likwidacji getta krakowskiego, część ocalałych Żydów została ulokowana w obozie Płaszów i tam zmuszana do nieludzkiej pracy.

Dzięki staraniom Schindlera jego pracownicy umieszczeni zostali w barakach obozowych na Zabłociu, na przyległej do fabryki parceli. Liczba pracowników w 1944 wynosiła ok. 1100 osób.

Kiedy Niemcy na skutek zbliżania się frontu wschodniego przystąpili do likwidacji obozów i więzień, Schindler ewakuował swą fabrykę zbrojeniową do Brünnlitz (obecnie Brněnec) w czeskich Sudetach. Aby ratować więźniów, wraz ze swym księgowym Itzhakiem Sternem, opracował słynną "Listę Schindlera", dzięki której wykupił i przewiózł do nowej fabryki ponad 1100 osób - ocalając im tym samym życie. Więźniowie pracowali tam aż do 8 maja 1945 r. kiedy to obóz został wyzwolony.

Po II wojnie światowej fabrykę przejął skarb państwa, a w 2005 roku miasto Kraków. Od 2007 fabryka została podzielona między dwie instytucje tj. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz  Muzeum Sztuki Współczesnej.

Właśnie w  Muzeum Historyczne Miasta Krakowa utworzyło w miejscu dawnej Fabryki stałą wystawę  „Kraków – czas okupacji 1939-1945”.

Wystawa robi ogromne wrażenie, uświadamia przerażający, niewyobrażalny ból, niepojęte  cierpienie fizyczne i psychiczne,  skłania do wielkich refleksji „jaki los człowiek zgotował człowiekowi”…    Jednakże w tej tragicznej historii  czasów okupacji pojawia się światło nadziei …