Start „Przeżyłam piekło na ziemi” – spotkanie z byłą więźniarką Auschwitz, Panią Aliną Dąbrowską
piątek, 23 października 2015 08:53

20 października 2015 r. młodzież naszej szkoły spotkała się z byłą więźniarka Auschwitz Panią Aliną Dąbrowską. Pani Alina opowiadała o swoim życiu w przedwojennej Polsce i o tym w jaki sposób wojna wpłynęła na losy jej rodziny.

Jako młoda kobieta zatrudniona została w niemieckiej fabryce. Jej zadaniem było tłumaczenie instrukcji dla robotników z języka niemieckiego. Od razu włączyła się w działalność ruchu oporu odbijając na fabrycznej matrycy materiały dla polskiego podziemia. Za działalność konspiracyjną została aresztowana. Po ponad rocznym pobycie w łódzkim więzieniu przewieziono ją do obozu Auschwitz. Jak wspomina Pani Alina, obóz był piekłem na ziemi. Ludzie nie przypominali kobiet ani mężczyzn, lecz byli zredukowani do numerów. Było to miejsce morderczej pracy, głodu, zimna i strachu. Poddana eksperymentom doktora Mengele, zarażona tyfusem, przetrwała dzięki ogromnej woli życia.

W styczniu 1945 r. została ewakuowana wraz z innymi więźniarkami do obozu Ravensbrück, a następnie do Lipska skąd udało jej się uciec. W maju 1945 r. wróciła do rodzinnych Pabianic.

Długo nie mogła rozmawiać o pobycie w obozie. Unikała nie tylko rozmów ale i spotkań z byłymi więźniarkami. Poobozowa trauma była zbyt silna. Dopiero po latach, gdy pojechała do Niemiec i zobaczyła mężczyznę z wytatuowaną swastyką uznała, że dłużej nie może milczeć. Musi zacząć opowiadać o tym, co się wydarzyło, aby uchronić nas i przyszłe pokolenia przed piekłem wojny.

Organizatorem spotkania było lokalne stowarzyszenie "Młodzi dla Niepołomic". Poprowadził je jeden liderów stowarzyszenia Artur Rosner.

Izabela Wojakowska