Start Spotkanie młodzieży z cichociemnym
czwartek, 15 października 2015 10:50

Spotkanie młodzieży z cichociemnym

Spotkanie młodzieży z cichociemnym.

Uczniowie klas realizujących historię i wiedzę o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym mieli okazję spotkać się 14 października 2015 r. w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa z Panem Aleksandrem Tarnawskim ­– jednym z trzech żyjących cichociemnych.

Kim byli cichociemni? To żołnierze Polskich Sił Zbrojnych, którzy podczas II wojny światowej byli desantowani do okupowanej Polski w celu prowadzenia walki z niemieckim okupantem. Ich zadaniem było także organizowanie i szkolenie członków polskiego ruchu oporu w okupowanym kraju.

„Cichociemni to ludzie, którym zaproponowano pewnego dnia lot i skok do Polski”, mówił Pan Aleksander. Na terytorium Polski zrzucony został w 1944 r. Jak wspominał,przewoził ze sobą złote dolary, które miały być wykorzystane na bieżącą działalność Armii Krajowej. Po krótkim pobycie w Warszawie gdzie miał zapoznać się z atmosferą okupowanej Warszawyi sytuacją na ziemiach okupowanych przez Niemców,został przerzucony na wschód od Grodna aby wspomóc tamtejszą partyzantkę.

Pan Aleksander odpowiedział m.in. na pytanie dotyczące jego pseudonimu konspiracyjnego „Upłaz”. Wybrał je sobie ze względu na ukochane Tatry, w które zabierała go w dzieciństwie ciotka. Upłaz to górska łąka, więc pseudonim nawiązywał do szczęśliwych chwil dzieciństwa.

Godzinne spotkanie było okazją do spotkania z człowiekiem, który bez wahania zaryzykował życie w walce o wyzwolenie Polski bo, jak sam powiedział, został wychowany w duchu patriotyzmu przez II Rzeczpospolitą.Według niego wojna była jednak czasem straconym.

GALERIA FLICKR