Start Wycieczka zawodoznawcza do Silgan White Cap
piątek, 09 października 2015 07:12

Wycieczka zawodoznawcza do Silgan White Cap

W dniu 6.10.2015 przedstawiciele uczniów technikum Informatycznego i Ekonomicznego uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej do Silgan White Cap w Niepołomickiej Strefie Przemysłowej.

Już przed wejściem do zakładu powitał nas Dyrektor Generalny oraz Dyrektor Fabryki   p. Marek Rajca, który w sali konferencyjnej przedstawił nam (wraz z ciekawym komentarzem)  prezentację multimedialną dotyczącą między innymi historii amerykańskich braci White (założycieli fabryki w 1926 roku), dynamicznego rozwoju zakładu, w tym ulokowanie głównej produkcji od 2000 roku bezpośrednio  w Niepołomicach.

Podczas prezentacji oraz zwiedzania zakładu koordynowanego bezpośrednio przez  Dyrektora Wydziału Personalnego p. Jerzego Żesławskiego poruszono następujące zagadnienia:

• wielkość produkcji wieczek metalowych i nakrętek plastikowych: produkcja roczna wieczek metalowych wynosi ok. 2 miliardy 600 milionów, miesięczna ok. 250 milionów sztuk; produkcja miesięczna nakrętek plastikowych średnio ok. 30 mln sztuk – ogółem w 32 rodzajach  (dotyczy wieczek i nakrętek),
  • misja firmy mająca na celu „Konkurowanie i zwyciężanie!!!” poprzez: jakość, doskonalenie pracy, wprowadzenie najwyższych standardów produkcyjnych  z uwzględnieniem ochrony środowiska, bezwzględne przestrzeganie zasad BHP, zarządzanie firmą zgodnie z zasadą „5S”,
  • „lean, kaizen” czyli dążenie wszystkich do ciągłej doskonałości produkcji oraz wyeliminowanie niebezpiecznych miejsc,
  • skrzynka pomysłów mająca na celu zmotywowanie pracowników do wszelkich innowacji w zakładzie – wykorzystane pomysły są gratyfikowane nagrodami rzeczowymi i finansowymi,
  • wielkość kadry, wymagania stawiane pracownikom, ze wskazaniem na pośrednictwo pracy poprzez instytucje rynku pracy tj. Adecco, Randstad w przypadku zwiększenia produkcji,
  • dostosowanie produkcji do nietypowych zamówień kontrahentów – bezpośrednio w pracowni projektowej w całości skomputeryzowanej przy palecie setek kolorów w różnych odcieniach powstają piękne, zadziwiające swą kolorystyką wzory wieczek    i nakrętek zgodnie z życzeniami kontrahentów (ok. 8 tysięcy wzorów).

Ewa Rogóż – nauczyciel przedmiotów zawodowych, doradca zawodowy