Start Wycieczka zawodoznawcza do warszawskich firm z branży informatycznej
środa, 17 czerwca 2015 08:07

Wycieczka zawodoznawcza do warszawskich firm z branży informatycznej

W dniach 9-10 czerwca 2015 r. uczniowie klasy pierwszej technikum kształcącego w zawodzie technik informatyk odbyli staż-wizytę zawodoznawczą do dwóch firm z branży informatycznej mające swe siedziby w Warszawie: ATM S.A oraz NTT System S.A.

Firma NTT to największy polski producent markowych komputerów stacjonarnych oraz akcesoriów, podzespołów i urządzeń peryferyjnych.

Firma ATM świadczy usługi telekomunikacyjne (tzw. kolokacji i hostingu, szerokopasmowej transmisji danych oraz dostępu do Internetu) w oparciu o własne sieci światłowodowe i trzy centra danych.

Celem tych wizyt było pokazanie uczniom jak funkcjonują firmy "na żywo" i "od środka",  jakie świadczą usługi, jakie są sposoby organizacji pracy i stanowisk pracy, a także jakie role
i zadania pełnią pracownicy oraz jakie wymagania stawiają im  pracodawcy w zależności od zajmowanych stanowisk. Uczniowie mogli zapoznać się z infrastrukturą informatyczną firm: profesjonalnym sprzętem, systemami sieciowymi, mediami, politykami bezpieczeństwa, najnowszymi technologiami stosowanymi w branży IT.

Wizyty w firmach wywarły bardzo duże wrażenie na uczniach, zwłaszcza wizyta w centrum danych firmy ATM gdzie mogli podziwiać najnowocześniejsze, a zarazem najdroższe rozwiązania stosowane w branży teleinformatycznej i sieciowej: klimatyzowane serwerownie, systemy zasilania energią elektryczną, switche i routery warte kilkaset ....tysięcy złotych, a do tego profesjonalistów pracujących nad utrzymaniem i rozwojem firmy: głównego administratora sieci,  specjalistę ds. Data Center, Product Menagerów.

Była to już 9 wizyta zawodoznawcza, która została zrealizowana dzięki udziałowi szkoły w Projekcie „Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce” i umożliwiła uczniom kształcącym się w technikach zapoznanie z rynkiem pracy, stanowiskami, które mogą objąć po zakończonej edukacji i wymaganiami stawianymi im przez pracodawców. A pracodawcy zachęcali do kształcenia na kierunkach technicznych i przede wszystkim do nauki języka angielskiego....

Odbyte staże-wizyty i nawiązane kontakty umożliwią kolejne wyjazdy następnym  pokoleniom uczniów, organizację praktyk, pomoc w zdobyciu profesjonalnego sprzętu do nauki, a być może jeszcze szerszą współpracę.

Wizyta w firmie NTT - prezentacja firmy

Prezentacja najnowszych rozwiązań - tablet produkcyjny

Linia montażowa w firmie NTT

Linia montażowa w firmie NTT - zestawy elementów przygotowane do montażu

Prezentacja firmy ATM przez Product Managerów

Sprzęt sieciowy stosowany w firmie

Sprzęt sieciowy stosowany w firmie - switch pracujący w warstwie core, wart kilkaset  .....tysięcy złotych

Główny administrator firmy

Główny administrator firmy opowiada o stosowanych rozwiązaniach sprzętowych i na czym polega jego praca

Od Specjalisty ds. Relacji Pracowniczych dowiedzieliśmy się jak przebiega rekrutacja pracowników, jacy pracownicy są poszukiwani i jakie powinni mieć kwalifikacje

Po zakończonej prezentacji zwiedzaliśmy kolejne działy firmy mające swe siedziby
w wielu budynkach. Zajęło nam to ponad dwie godziny. Niestety nie pozwolono nam robić zdjęć.