Start Dzień Pamięci Ofiar Katynia
wtorek, 14 kwietnia 2015 13:10

Dzień Pamięci Ofiar Katynia

W  75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej odbył się apel, podczas którego uczniowie i nauczyciele uczcili ofiary tej zbrodni.

13 kwietnia 1943 r. Niemcy podali informację o odnalezionych w Katyniu pod Smoleńskiem mogiłach polskich oficerów. W masowych dołach śmierci pogrzebano ciała oficerów przetrzymywanych od 1939 r. w obozie w Kozielsku. Mimo obciążających dowodów Rosjanie do lat dziewięćdziesiątych nie przyznawali się do winy. Dziś wiemy, jaki był los ponad 22 tys. Polaków osadzonych w więzieniach Białoruskiej i Ukraińskiej Republiki Radzieckiej oraz obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Na mocy decyzji Józefa Stalina z 5 marca 1940 r. więźniowie zostali rozstrzelaniwiosną 1940 r.

Od 2007 r. 13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Izabela Wojakowska