Start Matura i co dalej ?
czwartek, 09 kwietnia 2015 07:57

Matura i co dalej ?

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

W  dniu 25.03.2015 (środa)  uczniowie klas maturalnych mieli możliwość spotkania Z Przedstawicielem jednego z Krakowskich Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, który w ramach przeprowadzonych warsztatów poruszył następujące tematy:

1/ Czym się kierować tuż po maturze - przedsiębiorczość w pigułce.

2/ Barometr zawodów, typy studiów, które warto wybrać, aby dobrze zarabiać.

3/Ścieżka rozwoju przez działania przedsiębiorcze - rozwój własnego biznesu   w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości.

Warto wiedzieć, że:

* Inkubator Przedsiębiorczości – instytucja (o różnej formie prawnej), której celem jest wspieranie przedsiębiorczości. W zależności od grupy docelowej można wyróżnić kilka szczególnych rodzajów inkubatorów przedsiębiorczości, których oferta jest skierowana do:

• początkujących przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, rozpoczynających lub dopiero zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą,
  • młodzieży i studentów (akademickie inkubatory przedsiębiorczości),
  • podmiotów ekonomii społecznej (inkubatory przedsiębiorczości społecznej).

* Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości – to jednostki tworzone przez uczelnie wyższe zgodnie z ustawą Prawo o Szkolnictwie Wyższym, która mówi:

"W celu lepszego wykorzystania potencjału intelektualnego i technicznego uczelni oraz transferu wyników prac naukowych do gospodarki, uczelnie mogą prowadzić akademickie inkubatory przedsiębiorczości oraz centra transferu technologii.

Akademicki inkubator przedsiębiorczości tworzy się w celu wsparcia działalności gospodarczej środowiska akademickiego lub pracowników uczelni i studentów będących przedsiębiorcami.

Akademicki inkubator przedsiębiorczości utworzony: 1) w formie jednostki ogólnouczelnianej działa na podstawie regulaminu zatwierdzonego przez senat uczelni; 2) w formie spółki handlowej lub fundacji działa w oparciu o odpowiednie dokumenty ustrojowe.

W akademickim inkubatorze przedsiębiorczości utworzonych w formie ogólnouczelnianych jednostek organizacyjnych, tworzy się rady nadzorujące, których skład i kompetencje określone są odpowiednio w ich regulaminach.

Dyrektora akademickiego inkubatora przedsiębiorczości powołuje rektor po zasięgnięciu opinii senatu uczelni, spośród kandydatów przedstawionych przez rady nadzorujące tych jednostek".

Akademickie inkubatory przedsiębiorczości (AIP) są ofertą wsparcia w praktycznych działaniach rynkowych. Wyraża się to przede wszystkim przez umożliwienie beneficjentom prowadzenia własnej działalności przy wsparciu prawnym, lokalowym, szkoleniowym itp.

Każdy inkubator przedsiębiorczości posiada inny zakres usług. Jedne skupiają się na wsparciu merytorycznym przy prowadzeniu działalności, inne zapewniają zaplecze lokalowe, dostęp do powierzchni biurowej lub hal produkcyjnych.

Akademickie inkubatory przedsiębiorczości można także podzielić na te, które zajmują się PREINKUBACJĄ (wsparciem osób przed założeniem działalności gospodarczej - bez rejestracji działalności gospodarczej w urzędach można działać jako pion inkubatora, korzystając z jego osobowości prawnej) oraz świadczące pomoc na zasadach INKUBACJI (wsparcie od momentu rejestracji w urzędach prawdziwej działalności gospodarczej w postaci pomocy lokalowej, porad prawnych, księgowości, zaplecza biurowego, szkoleń i doradztwa, pomocy w pozyskiwaniu środków unijnych itp.).

Lista wszystkich Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości działających na terenie Polski znajduje się na stronie http://www.sooipp.org.pl/akademickie-inkubatoryprzedsiebiorczosci.html.

Opracowanie: Ewa Rogóż