Start „ Jak zarobić pierwszy milion?”
środa, 18 marca 2015 13:38

„ Jak zarobić pierwszy milion?”

W dniu 11 marca 2015 przedstawiciele młodzieży naszego zespołu uczestniczyli w Szkolnych Dniach Kariery w Wieliczce, które odbywały się w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Po powitaniu przybyłych uczestników przez Dyrektora Szkoły p. Macieja Filiciaka, młodzież wysłuchała dwóch ciekawych wykładów tematycznych związanych z rynkiem pracy tj.:

1-y wykład pt. „Jak zarobić pierwszy milion?” w imieniu prof. zw. dr hab. inż. Włodzimierza Roszczynialskiego prowadził dr Artur Figurski, który poruszył następujące kwestie:

• wielkość szacowanego majątku w USD  a przynależność do wysoko uposażonej zbiorowości (majątek rzędu 3650 USD),
  • 10 % najbogatszych ludzi na świecie dysponuje majątkiem 77 000 USD, co odpowiada liczbie ludności w Polsce,
  • milionerzy na świecie stanowią 0,5 % ludności,
  • osoby uznawane za miliarderów dorobiły się swojego majątku inwestując w komputery, telekomunikację, handel,
  • najbogatsi Polacy inwestują w surowce, infrastrukturę, budownictwo, przemysł chemiczny, nieruchomości,
  • milionerzy chociaż emanują luksusem, to nie zawsze są rozrzutni, potrafią ciężko pracować, być wielkimi filantropami ….

2-i wykład pt. „Dalcego warto poznawać zawody” wygłoszony przez p. Wacława Kisiela – Dorohinieckiego dotyczył:

• umiejętności analizy: rynku pracy, własnych umiejętności i zainteresowań, źródeł poszukiwania pracy,
  • konieczności znajomości zawodów pokrewnych np. dla fotografa – operator kamery,
  • nietypowych zawodów zanikających takich jak: bednarz, flisak,  garncarz, introligator, konwisarz, kołodziej, stelmach, kowal, ludwisarz (brązownik), pozłotnik, przetaczasz, repasator, rymarz, siodlarz, sitarz, smolarz, wyoblarz, zdun, zecer,
  • nietypowych zawodów współczesnych, w tym anglojęzycznych do których przykładowo zaliczamy jak:  brooker edukacyjny, coach, coolhunter, copywriter, e-commers, fundraiser, ghostwriter, groomer, infobroker, merchandiser, mystery shoopper, mystery driver, teletutor, trendsetter , underwriter, wedding planner …..

Do przemyślenia:

6!43! : 49! = 1: 13983816 = 0, 00000007 ;  „Pieniądze lubią ciszę …” ;  „Pieniądz jest bezwonny ale się ulatnia …” ;

„Sukces gwarantuje praca, zabawa, umiejętność trzymania języka za zębami …”

opracowanie: Ewa Rogóż, marzec 2015