Start Cyfryzacja
piątek, 14 listopada 2014 07:44

Cyfryzacja

W dniu 30.10.2014  przedstawiciele uczniów klasy III i IV Technikum Informatycznego brali udział w II Forum Przedsiębiorców Małopolski POLSKA CYFROWA – FIRMA 2.0, którego organizatorem jest Dziennik Polski. Partnerami Forum byki: enova365, Krakowski Park Technologiczny, Targi w Krakowie, Orlen Oil.

Drugie Forum Przedsiębiorców Małopolski odbyło się w Międzynarodowym Centrum Targowo – Kongresowym EXPO w Krakowie, przy ul. Galicyjskiej 9. Konferencję prowadził p. Marek Kęskrawiec – Redaktor Naczelny Dziennika Polskiego.

Zaproszonymi Gośćmi byli:

• p. Andrzej Halicki – Minister Administracji i Cyfryzacji,
  • p. Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego,
  • p. Krzysztof Krzysztofiak – Wiceprezes Krakowskiego Parku Technologicznego,
  • p. Janusz Komurkiewicz – Członek Zarządu i Dyrektor marketingu Firmy Fakro sp. z o.o.,
  • p. Roman Ptak – Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice,
  • p. Jadwiga Wojtas – Dyrektor ds. Produkcji i  Rozwoju  Systemu enova365 z Firmy Soneta sp. z o.o.

Wystąpienia poszczególnych prezenterów wzbogacone były takimi prezentacjami jak:

1.„ Cyfrowa Polska 2014 – 2020, Jak cyfryzacja ułatwi życie przedsiębiorcom”,

2.„Cyfrowa Małopolska 2014 – 2020, Dlaczego musimy się wznieść na poziom 2.0”,

3.„Od pomysłu do sukcesu, jak skutecznie wykorzystujemy cyfryzację do rozwoju naszej firmy”,

4.„Od pomysłu do sukcesu, jak cyfryzacja czyni moją gminę bardziej przyjazną dla obywateli, w tym przedsiębiorców”.

Najciekawsze wnioski, które padały podczas konferencji:

=> nie da się już odsunąć od komputerów, tabletów, smart fonów,

=> niemożliwe jest funkcjonowanie państw i firm bez cyfryzacji,

=> rośnie: rola przepływów transgenicznych,  portalu podatkowego, portalu ZUS, e-pułapu jako narzędzia identyfikacji, systemów budowanych przez administrację, znaczenie skrzynek nadawczych jako nowego rozwiązania znajdywania i przesyłania danych, rola praktycznych szkoleń dla uczniów i osób starszych, w tym 50+, znaczenie „latarników cyfrowych” będących wolontariuszami/szkoleniowcami, liczba studiujących informatykę w Małopolsce, ilość specjalnych stref ekonomicznych oraz sieci „inteligentnych” miast,

=> konieczność odejścia od gromadzenia dokumentów w wersji papierowej, od tworzenia nowych portali –lepiej zastąpić go jednym,

=> niebezpieczeństwo ujawniania szeregu poufnych danych, jak chronić obywateli przed oszustami?

=> znaczenie najnowszego (36-go) komputera w świecie to „Prometeusz”.

Ewa Rogóż -  doradca zawodowy, opiekun uczestników konferencji