Start Promocja kierunków matematyczno-przyrodniczych
piątek, 17 października 2014 07:09

Promocja kierunków matematyczno-przyrodniczych

W dniu 23 września 2014 roku przedstawiciele klasy II A oraz IA z Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Niepołomicach wraz z opiekunami: panią mgr inż. Joanną Skotniczną oraz panią mgr Aleksandrą Maniak wzięli udział w cyklu wykładów zorganizowanych na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Spotkanie dotyczyło promocji kierunków matematycznych, przyrodniczych i technicznych wśród uczniów stających przed wyborem przyszłego kierunku studiów.  Program spotkania obejmował ciekawe wykłady i prezentację oferty kształcenia krakowskiej AGH.

Prezentację rozpoczął prof. dr hab. inż. Andrzej Tytko, prorektor ds. kształcenia AGH, który powitał wszystkich uczestników i opowiedział  krótko, ale ciekawie o uczelni.

Pierwszy wykład pt. „Malujemy komputer, czyli o pigmencie w informatyce” przeprowadził dr hab. Konrad Szaciłowski, pracownik naukowy Wydziału Metali Niezależnych. Dowiedzielismy się o wykorzystaniu pigmentów w nowoczesnych technologiach. Drugi wykład pt. „Membrana – bariera, która łączy pracę inżyniera i lekarza” przedstawiła dr inż. Ewa Stodolak-Zych, pracownik naukowy Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Opowiedziała o pracach nad konstrukcją membrany, wykorzystaniu różnych materiałów do jej produkcji i wykorzystaniu membrany w medycynie.

Prezentację pt. „Od przemysłu lotniczego do przemysłu budowlanego” poprowadził absolwent Wydziału Odlewnictwa mgr inż. Piotr Bubrowski. Zaprezentował swoją  scieżkę kariery zawodowej i możliwosci, jakie otworzył przed nim dyplom inżyniera AGH. Następnie wystąpiła studentka Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej, Agnieszka Lipińska, z prezentacją pt. „Laser w inżynierii materiałowej”. Zachęciła do studiowania na AGH i przedstawiła ofertę  zajęć dodatkowych, w których mogą uczestniczyc studenci pragnący rozwijac swoje zainteresowania i pasje naukowe.

Spotkanie zakończyła prezentacja oferty kształcenia pt. „AGH to dobre rozwiązanie!” z której to można było się dowiedzieć nie tylko o kierunkach, wydziałach ale również o całym zapleczu socjalnym czyli akademikach, stypendiach i formach spędzenia czasu wolnego przez studentów. Uczestnicy spotkania mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat AGH w tescie z nagrodami. Na koniec każda szkoła została otrzymała  upominki od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego -  zestawy do elektrochemii lub bryły matematyczne do wykorzystania w szkolnych pracowniach. Po poczęstunku dla wszystkich uczestników spotkania  wyruszylismy z powrotem do Niepołomic zaiop[atrzeni w foldery reklamowe AGH. Udział w spotkaniu promocyjnym z pewnoscią ułatwi jego uczestnikom  podjęcie w przyszłosci decyzji o wyborze uczelni.

Gabriela Front

uczennica klasy IIA