Start Praktyka najlepszym nauczycielem
czwartek, 18 września 2014 12:18

Praktyka najlepszym nauczycielem

Pod koniec czerwca 2014 uczniowie Technikum Hotelarskiego, w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce udali się na staż-wizytę zawodoznawczą do czterogwiazdkowego  hotelu Pegaz w znanym kurorcie Krynica Zdrój.

Znane łacińskie przysłowie mówi „usus est optimus magister” czyli praktyka jest najlepszym nauczycielem. Zgodnie z tą maksymą praktyki zawodowe, staże i wizyty w przedsiębiorstwach z branży są najlepszym miejscem do obserwacji i wykonywania czynności zawodowych dla uczniów kształcących się w zawodach usługowych. Dzięki środkom finansowym z projektu można było zorganizować wyjazd 15 uczniów na 2-dniowy staż.

Przyszli hotelarze mieli okazję obserwować pracę hotelu i korzystać z usług hotelarskich nie tylko od strony usługodawcy, ale przede wszystkim klienta obiektu hotelarskiego. Menedżer hotelu oprowadziła uczniów po obiekcie, zapoznała ze strategią marketingową, zasadami tworzenia oferty dla różnych typów klientów i strukturą organizacyjną hotelu.

Następnym bardzo interesującym punktem programu były warsztaty barmańskie, które prowadził barman hotelowy. Podzielił się z uczniami swoimi doświadczeniami i zaprezentował pokaz sztuki barmańskiej. Uczniowie mogli również samodzielnie wykonać najpopularniejsze napoje i drinki.

Podczas pobytu uczniowie mogli korzystali nie tylko z usług podstawowych czyli noclegu i gastronomii, ale także usług dodatkowych świadczonych przez hotel Pegaz takich jak: basen rekreacyjny, strefa saun, jacuzzi, spa.

Wizyta zawodoznawcza pozwoliła uczniom Technikum Hotelarskiego nabyć nie tylko kolejne doświadczenia zawodowe, ale również spojrzeć na obiekt oczami klienta.

Oprócz zwiedzania hotelu program stażu przewidywał realizację warsztatów obsługi ruchu turystycznego. Celem ich było nabycie umiejętności wyszukiwania, selekcji i udzielania informacji atrakcjach turystycznych regionu. Jest to bowiem istotna umiejętność zawodowa pracownika branży hotelarsko-turystycznej.

Krynica Zdrój jest miejscem bardzo atrakcyjnym turystycznie i świetnie nadaje się na zabawę w przewodników turystycznych. Każdy z hotelarzy miał za zadanie przygotować samodzielnie wylosowane wcześniej zagadnienie, odnaleźć atrakcję turystyczną w Krynicy i opowiedzieć o niej pozostałym członkom grupy. Warsztaty prowadziła i oceniała pani Karina Bursiak -  profesjonalny pilot wycieczek i właścicielka biura turystycznego Vita Polonia.

Wizyta była dla uczniów całkowicie bezpłatna  - wyżywienie, przejazd, ubezpieczenie, noclegi i inne atrakcje były finansowane w ramach projektu. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane i przeprowadzone przez Zbigniewa Florczykiewicza  - koordynatora projektu i nauczyciela hotelarstwa Aleksandrę Maniak. W kolejce na poznanie funkcjonowania przedsiębiorstwa w rzeczywistych warunkach pracy oczekują już uczniowie Technikum Informatycznego, dla których jest opracowany w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce plan wizyty zawodoznawczej w firmach z branży IT.

Aleksandra Maniak