Start Wycieczka do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie
poniedziałek, 18 listopada 2013 12:24

Wycieczka do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie

W dniach 24-25 października 2013 r. uczniowie klas „policyjnych”- IIC i IIIB uczestniczyli w dwudniowej wycieczce  do Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Pierwszego dnia mieliśmy okazję zapoznać się z historią szkoły odwiedzając Izbę Pamięci gdzie swoją wizytę upamiętniliśmy wpisem do Księgi Pamiątkowej. Następnie zaprezentowano nam infrastrukturę szkoły z nowoczesnym basenem, hala sportową i przede wszystkim zespołem strzelnic.

Centrum Szkolenia Policji w Legionowie może pochwalić się posiadaniem jednego z najnowocześniejszych zespołów strzelnic w  Polsce składającego się ze strzelnic otwartych, krytych i częściowo zakrytych ale przede wszystkim ze strzelnicy taktycznej krytej sterowanej komputerowo. Chętni  mogli  sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie na strzelnicy multimedialnej do strzelań z broni ostrej oraz broni z wkładkami laserowymi. Mogliśmy również wziąć udział w krótkim kursie pierwszej pomocy przedmedycznej w specjalnie do tego celu  przeznaczonej i wyposażonej sali, gdzie z tegoż zakresu szkolą się nowi adepci służby policyjnej. Odwiedziliśmy również Policyjne Centrum Dowodzenia, które w czasie Turnieju Finałowego UEFA EURO 2012 stanowiło główny ośrodek zarządzający działaniami policyjnymi, a aktualnie wykorzystane jest  do zabezpieczenia szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie. Na zakończenie wizyty w Legionowie zaprezentowano nam film o historii i obecnym zakresie działalności szkoły.

Drugi dzień wycieczki przeznaczony był na wizytę w Sułkowicach. Na pewno wielu z nas zna takie seriale jak „Czterej pancerni i pies” czy „Przygody psa Cywila”. To właśnie w Sułkowicach niedaleko Grójca były tresowane psy odgrywające w tych serialach role głównych bohaterów. Tam do roku 1990 funkcjonował samodzielny Zakład Tresury Psów Służbowych MO. Obecnie jest to  zamiejscowy Zakład Kynologii Policyjnej CSP w Legionowie. Zakład zajmuje powierzchnię ok. 38 ha i jest jedynym w kraju ośrodkiem szkolenia przewodników i tresury psów służbowych Policji. W trakcie wizyty w Zakładzie zapoznaliśmy się w Izbie Pamięci z jego historią. Mieliśmy również rzadką okazję uczestniczenia w pokazie umiejętności psów wyszkolonych do zadań specjalnych. W naszym przypadku były to psy tresowane do wyszukiwania zapachów narkotyków. Następnie zaprezentowano nam  umiejętności psów patrolowo- tropiących w bardzo dynamicznym i porywającym pokazie z udziałem pozorantów i z użyciem broni hukowej.

Wizytą w Sułkowicach zakończyliśmy jakże udaną wycieczkę do CSP w Legionowie i mam nadzieję, że jest to wycieczka, która rozpoczyna cykl tematycznych wyjazdów do szkół policyjnych i ośrodków szkolenia Policji w ramach przedmiotu „Edukacja Policyjna” realizowanego  w naszej szkole

Zdjecia w galerii flickr