Start Szkolny Festiwal Piosenki Patriotycznej na Święto Niepodległości
wtorek, 12 listopada 2013 14:08

Szkolny Festiwal Piosenki Patriotycznej na Święto Niepodległości

W dniu 8 listopada 2013 roku w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach tradycyjnie, jak co roku odbył się po raz trzynasty „Szkolny Festiwal Piosenki Patriotycznej”. Wykonawcami utworów o tematyce patriotycznej i niepodległościowej była młodzież wszystkich klas przy wsparciu wychowawców. Jury w składzie: Pan wicedyrektor Zespołu Szkół Wacław Sternal, nauczyciele Pani Joanna Kracik i Pan Zbigniew Florczykiewicz oraz przedstawiciele społeczności uczniowskiej Olga Celary, Piotr Burda, Karolina Ptak oceniało poziom wykonania pieśni. Piętnaście klas wykonało piętnaście różnych utworów o tematyce patriotycznej. Zwyciężyły trzy klasy, które otrzymały największą liczbę punktów. Pierwsze miejsce zajęła klasa 1B (wychowawca Pani Barbara Kowalska), która w brawurowy sposób wykonała utwór „Piosenka ludzi bez domu” z repertuaru zespołu De Press. Utwór ten nie jest tradycyjną pieśnią patriotyczną. Jest to piosenka niepodległościowego podziemia z lat 1944 - 1953 w nowej aranżacji z rockową muzyką autorstwa zespołu Andrzeja Dziubka. Drugie miejsce zdobyła klasa 3B z utworem „Serce w plecaku” (wychowawca Pan Jarosław Muter), a trzecie miejsce klasa 1A za wykonanie utworu „Serce w plecaku” (wychowawca Pani Joanna Skotniczna). Wszystkie klasy mogły wykonać piosenkę przez siebie wybraną, zamiast wcześniej wylosowanej, po uprzedniej akceptacji organizatorów konkursu. Panowała zgodna opinia, że zwycięzcami okazali się wszyscy uczniowie i nauczyciele, którzy wspólnie wzięli udział w Festiwalu.

Zwycięzcy otrzymali nagrody Dyrektora Zespołu Szkół Pani Barbary Wiśniowskiej.

„Szkolny Festiwal Piosenki Patriotycznej” od wielu lat jest sprawdzonym sposobem obchodów Święta Niepodległości w nasze szkole. Jest to także jeden ze sposobów na zachowanie, pielęgnowanie i rekonstrukcję, ginącej niestety, polskiej tradycji wspólnego śpiewania. Jest to nasz wkład w ogólnopolską pozytywną atmosferę radosnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości. Daje to nam, społeczności szkolnej, wiele radości i satysfakcji.