Zespół Szkół im. Ojca Św. Jana Pawła II w Niepołomicach - klasa policyjna, szkoła ponadgimnazjalna

Szkoła Mistrzów Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Technikum Informatyczne w ZS im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomnicach jest wśród 100 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2014 i przysługuje mu tytuł „Złotej Szkoły 2014”

Start Warsztaty z obsługi ruchu turystycznego
piątek, 25 października 2013 08:29

Warsztaty z obsługi ruchu turystycznego

Dnia 23 wrzesnia 2013r. grupa hotelarzy z klasy II technikum hotelarskiego pod opieką nauczycieli przedmiotów hotelarskich pani Aleksandry Maniak i pana Józefa Zelka  uczestniczyła  w warsztatach z obsługi ruchu turystycznego. Warsztaty zorganizowane były  przez Biuro turystyczne Polonia Vita z Krakowa w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego w Małopolsce .

Zajęcia dla młodzieży prowadziła pilot wycieczek,  a zarazem przewodnik turystyczny  pani Karina Borsiak . Pogoda nam nie dopisała, ale program wycieczki był na tyle ciekawy, że nie zwracaliśmy na to uwagi. Na początku zwiedziliśmy Wzgórze Wawelskie, na przykładzie którego przewodnik pokazał nam aspekty pracy przewodnika turystycznego.  Pani przewodnik przekazywała informacje profesjonalnie i  ciekawie, co ułatwiło nam zapamiętanie. Następnym punktem programu była wizyta w  biurze turystycznym „Olimp” na ulicy Zwierzynieckiej oraz w hotelu Radisson.

Zobaczyliśmy jak funkcjonuje takie biuro podróży,  jak powstaje oferta turystyczna i jak ją trzeba sprzedać klientowi. Kolejnym punktem naszej wycieczki był  hotel pięciogwiazdkowy „Radisson” w Krakowie. Po hotelu oprowadzała nas menadżer, pokazując i opowiadając jak funkcjonuje  obiekt  o wysokim standardzie usług i wyposażenia.  Zobaczylismy jak wygląda  wnętrze jednostek mieszkalnych typu standard i apartament,  hotelowy mini barek, który  zawsze wszystkich najbardziej ciekawił. Pokazano nam  zakamarki hotelowej restauracji oraz centrum rekreacyjnego . Bardzo sympatycznym punktem programu był krótki odpoczynek w restauracji  na ulicy Floriańskiej, gdzie zjedliśmy pyszny obiad.

Po obiedzie przystąpiliśmy do części warsztatowej naszej wycieczki,  podczas której naszym zadaniem było przygotowanie informacji turystycznej na temat wybranego zabytku lub ciekawostki Starego Miasta w Krakowie i opowiedzenie historyjki w ciekawy sposób pozostałym członkom grupy.  Kilka dni wcześniej losowaliśmy  zagadnienia,  które trzeba było opracować i  zaprezentować.

Tematów było 16 – wszystkie były ciekawe i wzbogaciły naszą wiedzę o  atrakcjach turystycznych Krakowa. Oto niektóre z nich:

Odszukaj i przedstaw patrona najsłynniejszej budowli krakowskiej bramy.

Dlaczego najsłynniejszy „balonik” Floriańskiej nie lata?

Jak długo będą stać domy na ulicy Floriańskiej ?

Co mówią „maszkary”?

Jest wieża, a gdzie Ratusz?   oraz wiele innych.

Warsztaty rozpoczęliśmy spod Barbakanu, który był punktem początkowym naszej zabawy w „przewodników turystycznych” , przeszliśmy przez Stare Miasto i  zakończyliśmy na ulicy Franciszkańskiej pod „oknem papieskim”. Większość  z nas zaprezentowała swoje tematy ciekawie.  Wierzymy, że następnym razem będzie już tylko lepiej i wykorzystamy wskazówki, które dała nam pani przewodnik. Wycieczka poszerzyła naszą wiedzę z zakresu obsługi ruchu turystycznego i na pewno będzie cennym doświadczeniem w  pracy hotelarza.

Patrycja Krzek

Uczennica klasy II THT