Start Wycieczka na wystawę „Euro, waluta europejska” i „The Human Body Exhibition”
poniedziałek, 20 maja 2013 06:37

Wycieczka na wystawę „Euro, waluta europejska” i „The Human Body Exhibition”

W ostatnim okresie młodzież klas I Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Hotelarskiego, Ekonomicznego, Informatycznego miała możliwość zwiedzenia dwóch wystaw edukacyjnych:

I -ą w siedzibie Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego,

II – ą w klubie  „Fabryka” na Zabłociu w Krakowie.

Wystawę „Euro, waluta europejska” przygotowała Komisja Europejska we współpracy                   z NBP*. Ukazuje ona historię wspólnej waluty europejskiej oraz proces, który doprowadził do utworzenia Unii Gospodarczej i Walutowej. W atrakcyjny sposób przedstawiono również historię strefy euro, rolę euro           w Unii Europejskiej i świecie oraz jej znaczenia dla obywateli. Wystawa zawiera także informacje na temat polityki gospodarczej UE, warunków uczestnictwa w strefie euro oraz perspektyw przyjęcia wspólnej waluty europejskiej przez Polskę.

W części poświęconej przyjęciu euro przez Polskę przedstawiono bilans korzyści i kosztów członkostwa    w strefie euro oraz warunki niezbędne do przyjęcia wspólnej waluty. W związku                              z prezentacją wystawy  w Polsce przygotowano także specjalny panel prezentujący historyczny, sięgający początków XV wieku dorobek Polski, który stanowił istotny wkład w tworzenie zasad demokracji europejskiej oraz idei federalizmu w Europie.

Uczniowie mogli również dowiedzieć się jak zabezpieczone są banknoty i monety euro oraz  otrzymać pamiątkowy żeton i dyplom potwierdzający udział w wystawie.

Właścicielem wystawy „The Human Body Exhibition” jest czeska firma JVS Group. W uporządkowanej kolejności można się przyglądnąć ponad 200 eksponatom m.in. kości, mózgu, mięśni. Organy te i ciała zostały poddane procesowi plastynacji **. W każdym z pomieszczeń oprócz eksponatów wyświetlane są wizualizacje ułatwiające nam zrozumienie danego narządu czy jego struktury. Zwiedzających (po podziale na grupy) oprowadzało dwóch z osiemdziesięciu zatrudnionych przewodników (studentów rehabilitacji lub medycyny - koniecznie po ukończonym egzaminie z anatomii). Dzięki tej wystawie można było sobie przypomnieć ilość kości i zębów, jak wyglądają nerwy, jak krew pokonuję siłę grawitacji, jak działa tytanowa proteza, ile neuronów znajduje się w mózgu ***  oraz poznać wiele innych ciekawostek na temat ciała ludzkiego.

Na wystawie nie wolno było dotykać eksponatów, fotografować czy filmować.

* ekspozycja została zaprezentowana po raz pierwszy w Brukseli w 2007 r. , od tamtego czasu wystawa odwiedziła 10 krajów Unii Europejskiej i prawie 30 miast, Polska jest jedenastym krajem goszczącym wystawę,

** plastynacja – metoda opracowana w 1977 roku; to proces polegający m.in. na „usunięciu z tkanek organizmu wody i tłuszczów, nasyceniu tkanek odpowiednimi polimerami, podgrzewaniu promieniami ultrafioletowymi, kolorowaniu barwinkami o utajnionym składzie,

***  ilość neuronów znajdująca się w mózgu to tyle co gwiazd na Drodze Mlecznej.

Źródło: na podstawie obserwacji i onet.pl - maj 2013

Ewa Rogóż – nauczyciel przedmiotów zawodowych, doradca zawodowy