Start OBÓZ JĘZYKOWO-SZKOLENIOWY „EUROWEEK- SZKOŁA LIDERÓW”
piątek, 10 maja 2013 08:54

OBÓZ JĘZYKOWO-SZKOLENIOWY „EUROWEEK- SZKOŁA LIDERÓW”

DŁUGOPOLE DOLNE 6-10 KWIETNIA 2013

W tym roku po raz pierwszy  14 uczniów  z naszej szkoły  miało możliwość wyjazdu na pięciodniowy obóz szkoleniowy  „EuroWeek” do miejscowości Długopole Dolne na Ziemi Kłodzkiej.

Program ten, odbywający się cyklicznie, jest organizowany przez Europejskie Forum Młodzieży oraz współfinansowany przez Unię Europejską.

Obejmuje  on 4 bloki tematyczne: „Praca w grupie”, „Kierowanie”, „Praca” i „Europa” .

Zajęcia odbywają się w języku angielskim i prowadzone  są przez wolontariuszy z wielu krajów w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń.  Poziom języka jest dostosowywany do poziomu grupy a plan ramowy modyfikowany w zależności od jej potrzeb.

Pięciodniowy plan  zakłada  prezentacje wolontariuszy z kilkunastu krajów. W terminie 6-10 kwietnia były to: Francja, Turcja, Gruzja, Rumunia, Ukraina, Serbia, Azerbejdżan, Argentyna, Dominikana.

(zdjęcia nr 1, 2 , 3, 4, 5, 6, 7, 8, 37, 38)

W trakcie prezentacji uczniowie dowiadują się nie tylko podstawowych informacji, ale także wielu ciekawostek na temat opisywanych krajów, mają okazję doświadczyć ich kultury lub kuchni na żywo np. ćwiczyć grupowe  tańce. (Nasza grupa uczyła się tańców tureckich i dominikańskich oraz kosztowała tradycyjnej argentyńskiej yerba mate - wysuszone, zmielone liście ostrokrzewu paragwajskiego przypominające mocny napój  herbaciany)

(zdjęcia nr 9, 10, 11, 12, 13)

Jak na obóz językowy przystało wszyscy uczą się też podstawowych słów  w kilku językach.

Kolejne  bloki  programowe obozu „Praca” oraz „Team Building” (budowa zespołu) wymagają od uczestników sporego wysiłku intelektualnego i pracy nad zadaniami rozwijającymi najcenniejsze umiejętności społeczne i językowe:

• · Umiejętność autoprezentacji  oraz prezentacji partnerów w języku angielskim
  • · Szybkie przygotowywanie  informacji na zadany temat . (Tematem były wynalazki, o których uczniowie musieli opowiedzieć na konferencji w języku angielskim)
  • · Umiejętność zadawania pytań w obecności  publiczności- odgrywanie ról dziennikarzy biorących udział w konferencji prasowej (zdjęcie nr 14, 15, 16, 17, 18)
  • · Umiejętność dyskusji- udział w debacie oksfordzkiej na  zadany temat (zdjęcie nr 19, 20, 21, 22)
  • · Umiejętność zaprezentowania się jak najlepiej przyszłemu pracodawcy- warsztaty  jak dobrze napisać CV  (zdjęcie 23, 24,26 )
  • · Umiejętności współpracy, podziału ról i obowiązków, budowanie zaufania w  grupie

(zdjęcie 33, 34, 35, 36)

• · Umiejętność dobrej organizacji czasu pracy i zadań- w 30 minut należało wykonać 12 zadań czyli „Mission Impossible”  (zdjęcie 31, 27, 28, 29, 30)
  • · Codzienna praca w grupach nad poprawieniem poziomu języka angielskiego (zdjęcie 44, 45)

Oprócz warsztatów organizatorzy zapewniają uczestnikom codzienną rozrywkę w formie porannych „energizerów” czyli wspólnych integracyjnych zabaw i ćwiczeń na rozpoczęcie dnia, a także  wielokulturowych dyskotek  wieczorami. (zdjęcie nr 32,  39, 40, 41)

W trakcie obozu odbywa się także wycieczka krajoznawcza do Bystrzycy Kłodzkiej oraz Kłodzka, podczas której można zwiedzać starówki i zabytki obu miast a także największe w Europie Muzeum Etykiet Zapałczanych.(zdjęcie 42, 43)

Wszyscy uczestnicy otrzymują dyplomy potwierdzające udział w obozie i poszczególnych warsztatach.

Przykładowy program zajęć obozu szkoleniowego EuroWeek.

Dzień 1

Dzień 2

Dzień 3

Dzień 4