Start KLUB JAGIELLOŃSKI w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach
wtorek, 23 kwietnia 2013 12:55

W naszej szkole w dniach 16, 23, 30 kwietnia 2013 roku Klub Jagielloński realizuje projekt „Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu”

Czym jest Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu?

Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu jest projektem realizowanym przez Klub Jagielloński od 2009 r. (wcześniej pod nazwą Akademii Dojrzałych Obywateli). Polega na prowadzeniu w szkołach ponadgimnazjalnych cyklu całodniowych innowacyjnych symulacji oraz zajęć typu case study poświęconych polskiemu systemowi parlamentarnemu (gra parlamentarna wzorowana na nowoczesnych symulacjach RPG) i systemowi samorządowemu (symulacje pracy gminy, samorządowe studia przypadków, spotkanie z przedstawicielem rady gminy) oraz zakłada zrealizowanie z uczniami projektu społecznego na rzecz ich wspólnoty lokalnej. Akademia wyrasta zatem z pasji do politologii, nauk społecznych oraz działalności obywatelskiej, którą Klub chce dzielić się z Wami. Drugą inspiracją jest przekonanie, że najlepiej uczyć „Wiedzy o społeczeństwie” poznając rzeczywiste mechanizmy rządzące życiem publicznym. Dlatego każde zajęcia opierają się na specjalnie przygotowanym przez scenariuszu, który pozwoli uczestnikom nie tylko poznać teorię, ale przede wszystkim zrozumieć praktykę.

Czym jest nowoczesny patriotyzm?

Nowoczesny patriotyzm zrywa z błędnym przekonaniem, że miłość do Polski jest czymś archaicznym lub wstydliwym. Przeciwnie, postawa szacunku i oddania własnej Ojczyźnie w dzisiejszych czasach nic nie straciła na swojej aktualności. Zarazem określenie „nowoczesny” sugeruje, że pewne tradycyjne kategorie i sposoby pielęgnowania patriotyzmu kształtowane w okresie walki o niepodległość powinny dziś zostać uzupełnione o nowe spojrzenie.

Nowoczesny patriotyzm to 5xT

tożsamość – świadomość polskiej tradycji i kultury połączona z dumą narodową;

talent – uznanie dla edukacji jako sposobu rozwijania najważniejszego dobra Polski jakim są obywatele posiadający talenty, wiedzę i cnoty;

technologia – dostrzeżenie, że wielkie idee można realizować jedynie w oparciu o silne instytucje, kwitnącą gospodarkę oraz sprawne państwo;

tolerancja – szukanie takiej formuły patriotyzmu, która łączy wokół dobra wspólnego maksymalnie wiele nurtów polskiej tradycji;

twórczość – przeświadczenie, że zmiana społeczna zaczyna się „tu i teraz” dzięki twórczemu zaangażowaniu w otaczającą nas rzeczywistość, adekwatnie do dostępnych w danym momencie środków.

Połączenie tych pięciu elementów pozwoli zbudować Polskę na miarę naszych marzeń.

Kto prowadzi zajęcia?

Zajęcia prowadzą młodzi pracownicy naukowi szkół wyższych, liderzy organizacji pozarządowych, praktycy oraz wybijający się studenci (w każdej szkole dwie osoby). Są to osoby mające predyspozycje do prowadzenia zajęć, potrafiące również zarazić pasją do działalności społecznej. Dzięki partnerstwu z wieloma lokalnymi środowiskami zajęcia w ramach Akademii prowadzą osoby związane z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Opolskim, Uniwersytetem Rzeszowskim, Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Politechniką Opolską, Politechniką Wrocławską, Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.