Start „ Chemia jako pasja”
wtorek, 16 kwietnia 2013 12:10

„ Chemia jako pasja”

W kalendarzowy, pierwszy dzień wiosny w naszej szkole odbył się dzień otwarty. Każdy gość mógł obejrzeć prezentacje multimedialne oraz zwiedzić szkołę. Atrakcji było mnóstwo, każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Podczas zwiedzania szkoły można było zobaczyć przygotowane przez kółko chemiczne doświadczenia. Nad przygotowaniami pokazów pracowaliśmy pod opieką mgr Joanny Skotnicznej, nauczyciela chemii.

Pierwszym rodzajem zaprezentowanych doświadczeń, były doświadczenia, w których największym efektem nie jest zmiana koloru substancji czy jej „wylanie się” z próbówki tylko płomień i dym. Przed pokazami kółko przygotowało kilkanaście baloników wypełnionych wodorem. Były one różnej wielkości. Największe zostały napompowane w celach ozdobnym, mniejsze baloniki – pokazowe – służyły do doświadczenia. W pracowni można było także zaobserwować podpalanie nadmanganianu VII potasu za pomocą gliceryny. Doświadczenie to jest znane pod nazwą „ogień bez zapałek”, ponieważ bez użycia zapałek zostaje wywołany dość duży, dymiący się płomień.

Drugim rodzajem doświadczeń były doświadczenia, które wywołują zmianę koloru.
W czasie pokazów takim doświadczeniem była fontanna amoniakalna, czyli zebranie bezbarwnego gazu do kolby w taki sposób, aby gaz z niej nie uciekł. Obok należy mieć przygotowaną miskę z wodą i dodatkiem fenoloftaleiny (roztwór ten jest bezbarwny). Gdy do te miski włożymy odwróconą kolbę woda zasysa się i w kolbie powstaje efekt różowej fontanny. Zmienialiśmy także kolory kwiatów. Przed pokazami zostało przygotowanych kilkanaście kwiatów z bibuły. Zostały one zamoczone w wodorotlenku sodu. Gdy po ich wyschnięciu zostały poddane działaniom fenoloftaleiny, bezbarwne dotąd kwiaty zmieniały swój kolor na różowy.

Kółko chemiczne zaprezentowało podczas doświadczeń dwa rodzaje wulkanów.

Ostatnim rodzajem doświadczeń są doświadczenia, które ciężko przypisać do którejś
z grup. Wśród nich sensację wzbudziło spalanie pieniędzy. Banknot o wartości 10 zł był zamaczany w etanolu i podpalany. Po zgaszeniu ognia pieniądz okazywał się nietknięty.

Doświadczenia były pokazywane w różnej, losowej kolejności. Podczas dni otwartych  pracownię chemiczną odwiedziło wielu gości. Przygotowane doświadczenia pokazały naukę chemii z innej strony, pasjonującej i niezwykłej, dającej wiarę w to, że nauka może przerodzić się w mądrą i bezpieczną zabawę.

Galeria Zdjęć

Ewa Biernat, uczennica  klasy II A