Start 10 Najpotrzebniejszych zawodów w 2020 roku
poniedziałek, 04 marca 2013 11:58

10 Najpotrzebniejszych zawodów w 2020 roku

1. TWÓRCA ZAAWANSOWANYCH NARZĘDZI – linii montażowych nie obsługują już nisko wykwalifikowani robotnicy, ale władający komputerami technicy.

2. DORADCA GENETYCZNY – wraz z rozwojem wiedzy o ludzkim genomie rośnie zapotrzebowanie na ekspertów umiejących odczytać z niego przyszłość naszego zdrowia.

3. EKSPERT DS. BEZPIECZEŃSTWA SIECI – kto powstrzyma internetowych rabusiów? A jest ich niemało.

4. TWÓRCA PIONOWYCH FARM – do 2050 roku 80% spośród 9 mld ludzi będzie żyło w miastach. Będą potrzebować upraw rolnych położonych możliwie najbliżej.

5. STATYSTYK – mamy więcej informacji niż kiedykolwiek, ale musimy jeszcze je uporządkować i zrozumieć.

6. EKSPERT OD ZRÓWNOWAŻENIA EKOLOGICZNEGO – minimalizacja zanieczyszczeń od dachów po ulice.

7. NANOTECHNOLOG – modyfikacja materii.

8. PROJEKTANT INTERFEJSÓW – jak będziemy komunikować się z wypełniającą wszystko technologią?

9. INŻYNIER ZASOBÓW ENERGETYCZNYCH – umiejętne gospodarowanie energią jest i będzie na wagę złota.

A 10 zawód ???? Około 30 % profesji, które będziemy wykonywać w 2020 roku jeszcze nie istnieje. Być może masz już pomysł na własne miejsce w przyszłości?

Istnieją również kierunki specjalistyczne, multidyscyplinarne, pozwalające zdobyć wiedzę niemalże unikalną. Tajemną chciałoby się rzec. Bioinformatyka czy inżynieria nanostruktur na ten przykład. Już dziś są dostępne. Te i inne atrakcje znajdziesz na uczelniach w: Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Chełmie, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Elblągu, Gliwicach, Katowicach, Koninie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Na pewno masz gdzieś blisko.

Lista uczelni i dofinansowanych kierunków studiów:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

„STUDIA NA PRZYSZŁOŚĆ”