Start Spotkanie z muzyką i poezją
poniedziałek, 17 grudnia 2012 11:19

Spotkanie z muzyką i poezją

Koncerty słowno- muzyczne z cyklu „Spotkanie z Muzyką i Poezją” organizowane przez społeczność Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II z roku na rok gromadzą coraz większe grono publiczności. Dwa lata temu obok muzyki Fryderyka Chopina młodzież zaprezentowała lekturę listów kompozytora, a w zeszłym roku dominowała głównie poezja impresjonistyczna.

Tegoroczna, trzecia edycja koncertu zatytułowana „Sztuka brzmienia i znaczenia” należała do trojga studentów Akademii Muzycznej w Krakowie, a głównie do Eligiusza Skoczylasa, młodego pianisty o świetnym warsztacie artystycznym, którego talent pozwala nam wierzyć, że kiedyś zostanie zaliczony do czołowych pianistów nie tylko w Polsce.

Eligiuszowi towarzyszyła Magdalena Łukaszek, równie młoda, urocza i obdarzona pięknym sopranem artystka oraz Krzysztof Augustyn, z którym wykonali na cztery ręce „Petite suite” C. Debussy’iego.

Niepołomicka młodzież z Zespołu Szkół recytowała wiersze L. Kerna „Czym jest poezja”, W. Goethe’go „Fiołek” (Anna Chudecka), B. Leśmiana „Dąb” (Sebastian Kozak), A. Mickiewicza „Zosia” (Marzena Rapis) oraz P. Verlaine „En bateau” (Sławomir Batko w wersji francuskiej a Mateusz Zabdyr po polsku według przekładu Wacława Sternala romanisty ZS im. Ojca Świętego Jana Pawła II).

Ta zaledwie godzinna uczta duchowa miała miejsce 7 grudnia w Sali Akustycznej Zamku Królewskiego w Niepołomicach. Program opracowany przez Barbarę Sołkowską skłaniał do romantycznych rozmarzeń, tchnął impresjonistycznymi doznaniami i pozostawił niedosyt wśród licznej, głównie młodej publiczności, która nie kryje zachwytów i mówi, że przychodzi głownie aby podziwiać wyjątkowy kunszt Eligiusza.

Marta Burghardt

Nauczyciel j.włoskiego w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II