Start Warto Wiedzieć ……..
poniedziałek, 07 stycznia 2013 13:18

Warto Wiedzieć ……..

W dniu 18 grudnia 2012  młodzież  klasy II Technikum Hotelarskiego uczestniczyła w zorganizowanych spotkaniach tematycznych na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Jednym z czterech wykładów pt.  „STEVIA – ZIELONY CUKIER” zaprezentowano roślinę o wdzięcznej nazwie „STEVIA” .

Stevia rebaudiana to roślina:

• z gatunku astrowatych,
  • pochodzi z Brazylii i Paragwaju,
  • od wieków Peruwiańczycy stosowali ją w leczeniu przeziębienia, próchnicy zębów, grzybicy,
  • obecnie jest uprawiana w wielu rejonach świata,
  • ma bardzo niską kaloryczność w porównaniu z tradycyjnym cukrem,
  • posiada bardzo wysoką zawartość  związków słodzących tj. „stewiozydów”, które są około 300 razy słodsze od normalnego białego cukru,
  • nadaje się do pieczenia, ponieważ stewiozydy są stabilne termicznie do temperatury 180 stopni C,
  • używana jest do słodzenia napojów i potraw,
  • posiada zdolność do obniżania ciśnienia krwi,
  • ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne,
  • jest szeroko stosowana w krajach Dalekiego Wschodu,
  • od 1982r. Japonia jako pierwszy kraj zadecydowała  o jej wykorzystywaniu w produkcji żywności i napojów,
  • w grudniu 2008 roku dopuszczono ją do sprzedaży na terenie USA,
  • dnia 12 listopada 2011 decyzja Komisji europejskiej glikozydy stewii zostały dopuszczone do stosowania w Unii Europejskiej jako środki słodzące oznaczane na liście dodatków do żywności symbolem E960,
  • obecnie wykorzystywana jest w produktach takich jak : Coca – Cola, Hop- Cola, Nestea Green Tea.

Uwaga:  stewiozydy zawarte w stewii  nie wykazały ujemnego wpływu na płodność, przebieg ciąży i zdrowotność młodych w badaniach nad szczurami, nie wykazały też większego wpływu na układ sercowo-naczyniowy w doświadczeniach na ludziach. Natomiast badania laboratoryjne przeprowadzone w krajach Ameryki Południowej wykazały, że stewiozydy mają pewną aktywność w niektórych procesach fizjologicznych.

Na podstawie materiałów źródłowych

Ewa Rogóż  – Zespół ds. Promocji, doradca zawodowy