Start SEMINARIUM BOLOŃSKIE
poniedziałek, 29 października 2012 09:30

SEMINARIUM BOLOŃSKIE

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji wraz z Zespołem Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach w sobotę 27 października 2012r. zorganizowała dla młodzieży szkół średnich z powiatu wielickiego konferencję zatytułowaną "POLSKIE UCZELNIE W EUROPEJSKIM OBSZARZE SZKOLNICTWA WYŻSZEGO - NOWE WARUNKI, MOŻLIWOŚCI I PERSPEKTYWY ZAWODOWE DLA ABSOLWENTÓW". W Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa powołany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zespół ekspertów bolońskich spotkał się z grupą 130 uczniów klas maturalnych w celu przybliżenia aspektów związanych ze studiowaniem na uczelniach polskich i zagranicznych. Profesor Marek Wilczyński z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz mgr Monika Domańska z AGH zapoznali młodzież z systemem punktowym ECTS oraz Europejskimi Ramami Kwalifikacji, które sprawiają, że system studiów I, II i III stopnia (odpowiednio licencjackich, magisterskich i doktoranckich) stał się kompatybilny z rozwiązaniami stosowanymi w Europie. Podczas spotkania wielokrotnie podkreślano, że kluczem  do sukcesu na rynku pracy staje się mobilność oraz zdolność do szybkiej adaptacji w nowych warunkach. Tej elastyczności młodzi ludzie muszą uczyć się już podczas studiów, korzystając z licznych stypendiów oraz staży.

Prezentację multimedialną z konferencji można będzie wkrótce obejrzeć w zakładce MATURA

spotkanie-z-ekspertami-bolonskimi

WS