Start ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY
piątek, 19 października 2012 06:59

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

Święto Patrona Szkoły to  najważniejsza uroczystość organizowana w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II. Jest to dzień wyjątkowy, poświęcony pamięci wybitnej postaci, której losy były splecione także z Niepołomicami.

Obchody tradycyjnie rozpoczęły się od mszy świętej w kościele parafialnym, by potem przenieść się do auli Zespołu Szkół. Jednym z głównych, a z pewnością najbardziej podniosłym  punktem uroczystości było ślubowanie złożone przez uczniów klas pierwszych. Ponad stu czterdziestu pierwszoklasistów po odczytaniu roty i złożeniu przyrzeczenia oficjalnie zostało przyjętych w poczet  uczniów szkoły średniej.

Warto przypomnieć, że tegoroczni absolwenci gimnazjów, czyli uczniowie urodzeni w roku 1996 r. kontynuują naukę już w nowej formule kształcenia. To wynik kolejnego etapu reformy systemu edukacji, którego epilogiem będzie egzamin dojrzałości w roku 2015, również w nowej, wciąż nie do końca znanej jeszcze formule. Uczniowie klas pierwszych reprezentują pięć odmiennych profili. Nowością jest grupa uczniów rozpoczynająca naukę w oddziale o rozszerzonym programie nauczania fizyki i chemii, tzw. grupa pożarnicza. Obok zajęć standardowych,  przewidzianych w nowej podstawie programowej uczniowie ci odbywają zajęcia dodatkowe z edukacji pożarniczej. Zajęcia te prowadzone są przez wykładowcę z krakowskiej Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej.

Szkoła, ze względu na niezwykłą rolę, jaką w najnowszej historii naszego kraju odegrała osoba Ojca Świętego, czuje się w szczególny sposób zobowiązana do pielęgnowania dziedzictwa duchowego i intelektualnego pozostawionego przez Jana Pawła II. Z tego powodu, corocznie w przeddzień święta, organizowany jest szkolny konkurs wiedzy o patronie. Ponad stu uczestników konkursu nie tylko walczy o nagrody, ale przede wszystkim swoją szczególną wiedzą umacnia pamięć zbiorową pokolenia JPII.  Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali: I miejsce:  Stanisław Kordyl  kl. III THT (63,5/68)  , II miejsce:  Agata Bisztyga kl. I A (62/68) , III miejsce:  Damian Machowski kl. II A (60/68) .

Zgromadzeni w auli szkoły goście: Przewodniczący Rady MiG Niepołomice, Pan Marek Ciastoń, Dyrektor Wydziału Edukacji MiG Niepołomice, Pani Danuta Wieczorek, przedstawiciel Rady Rodziców, Pani Elżbieta Czuma, Komendant Policji w Niepołomicach Pan Tomasz Joniec oraz uczniowie i nauczyciele obejrzeli zaprezentowane przez szkolną grupę teatralną widowisko, przygotowane na motywach dramatu Karola Wojtyły Przed sklepem jubilera. Fragmenty utworu  przeniesione na szkolną scenę  były dla wszystkich okazją do zapoznania się z mniej znaną, a dużo wymagającą od odbiorcy  częścią twórczości autora Tryptyku rzymskiego. Dla młodych adeptów sztuki aktorskiej (Marzena Raplis, Justyna Pipczyńska, Izabela Fiołek, Sławomir Batko, Sebastian Kozak), pracujących pod troskliwym okiem Lucyny Niedbały, stanowiły za to nie lada wyzwanie artystyczne ze względu na powagę  tematu oraz skoncentrowaną na oddziaływaniu samego słowa specyfikę dramatu.

W gabinecie dyrektora szkoły wśród pamiątek i fotografii związanych z historią szkoły, jedna  jest szczególnie cenna. To zdjęcie upamiętniające moment podpisania przez Jana Pawła II pisma dedykowanego naszej społeczności szkolnej. Pochylony nad biurkiem papież składa swój podpis w otoczeniu najbliższych współpracowników na dokumencie następującej treści:  „W Roku Wielkiego Jubileuszu, Dyrekcji, Nauczycielom, Uczniom i Rodzicom Zespołu Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach za trud kształcenia i wychowania młodego pokolenia z serca błogosławi Patron.” Słowa adresowane do naszej szkolnej społeczności z każdym kolejnym rokiem wybrzmiewają donioślej, przypominając, że kształcenie i wychowywanie to wspólne dzieło nauczycieli, rodziców a także samych uczniów.

swieto-patrona-szkoly

PJWS