Start ANNA WOŁEK BURMISTRZEM MIG NIEPOŁOMICE
środa, 15 czerwca 2011 08:02

ANNA WOŁEK BURMISTRZEM MIG NIEPOŁOMICE

Urząd Miasta i Gminy Niepołomice zmienił swojego gospodarza. 1 czerwca o godzinie 9.00 w fotelu Burmistrza zasiadła Anna Wołek, uczennica klasy IIa Liceum Ogólnokształcącego. Ania, jako zwyciężczyni I Konkursu Wiedzy o Konstytucji RP została Burmistrzem Dzieci i Młodzieży MiG Niepołomice w 2011 r. Obok honorowego tytułu zwyciężczyni konkursu odebrała z rąk Burmistrza Romana Ptaka atrakcyjną nagrodę rzeczową – komputer przenośny. Nagrody rzeczowe otrzymali także pozostali finaliści konkursu: Magdalena Skocz, Artur Cebula, Marek Sajak, Damian Czerczak oraz Małgorzata Frąś.

W I Konkursie Wiedzy o Konstytucji RP, objętym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice wzięło udział 35 uczestników. W pierwszym etapie uczestnicy konkursu zmagali się z testem wielokrotnego wyboru, na który składało się 25 pytań z zakresu funkcjonowania organów władzy publicznej i ich kompetencji. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 6 najlepszych uczniów. Dwuetapowy finał, w którym uczestnicy rywalizowali ze sobą najpierw w części pisemnej a potem ustnej, rozstrzygnął losy nagrody głównej. Pytania, mimo, że dotyczyły wyłącznie zapisów zawartych w Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r., nie należały do najłatwiejszych. Zainteresowanych odsyłamy do zakładki Konkursy na stronie lo-niepolomice.pl. Organizatorzy umieścili tam testy oraz pytania z części ustnej I edycji Konkursu.

Pomysłodawcami oraz organizatorami konkursu promującego wiedzę o współczesnej Polsce są nauczyciele Zespołu Szkół im Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach, Izabela Wojakowska i Wacław Sternal. Jak sami podkreślają, celem Konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat ustawy zasadniczej. Ogólna znajomość jej zapisów znajduje się w programie nauczania szkół średnich, niemniej jednak trudno zmusić młodych ludzi do lektury dokumentu. Dopiero możliwość wzięcia udziału w zmaganiach konkursowych połączona z perspektywą atrakcyjnych nagród stanowi prawdziwą motywację do zgłębiania treści polskiej konstytucji. Nie bez znaczenia jest także promocja szeroko rozumianej kultury prawnej. Aby pojęcie praworządności przestało się kojarzyć przyszłym pokoleniem z „filozofią Kalego” konieczne jest propagowanie wiedzy o prawie i szacunku dla norm prawnych, m.in. poprzez tego typu konkursy.

Organizatorzy mają nadzieję, że w II edycji Konkursu, która rozpocznie się na przełomie września i października, udział wezmą również gimnazjaliści z terenu miasta i gminy Niepołomice. Rozważana jest także formuła open – kategoria adresowana do wszystkich, niezależnie od wieku, mieszkańców Niepołomic. Pomysłodawcy konkursu objętego patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Niepołomice proszą wszystkich zainteresowanych współpracą w organizacji II edycji Konkursu o kontakt mailowy Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub drogą listową (Niepołomice, Plac Kazimierza Wielkiego 1) z dopiskiem Konkurs konstytucyjny.