Start Home Aktualności GIMNAZJALISTO (007), ZGŁOŚ SIĘ... Pierwsza klasa policyjna w powiecie wielickim
poniedziałek, 28 lutego 2011 11:30

GIMNAZJALISTO (007), ZGŁOŚ SIĘ... Pierwsza klasa policyjna w powiecie wielickim

Praca policji zawsze fascynowała. Wystarczy wspomnieć jaką popularnością cieszyły się i nadal cieszą seriale z porucznikiem Borewiczem, komisarzem Halskim czy oficerem Kruszonem w roli głównej. I choć filmowa fabuła ma niewiele wspólnego z rzeczywistością wielu młodych ludzi marzy o karierze w policyjnym mundurze.

Aby przybliżyć im możliwość realizacji tego marzenia w szkołach średnich na terenie całego kraju od wielu lat tworzone są tzw. klasy policyjne. Tylko w Małopolsce istnieje ich kilka. Kolejna, a zarazem pierwsza w powiecie wielickim, z dniem 1 września 2011r. powstanie w Zespole Szkół im. Ojca Świętego Jana Pawła II w Niepołomicach.

Odpowiadając na inicjatywę podinspektora Tomasza Jońca, Komendanta Komisariatu Policji w Niepołomicach, Dyrekcja Zespołu Szkół, za zgodą organu prowadzącego, zaproponuje od nowego roku szkolnego absolwentom gimnazjów nową formułę kształcenia.

Czym jest klasa policyjna? Klasa tego typu realizuje pełny zakres podstawy programowej, przewidzianej dla liceum ogólnokształcącego. Uczniowie będą więc uczęszczać na zajęcia z j. polskiego, matematyki, języka obcego oraz innych przedmiotów przygotowujących do egzaminu maturalnego. Zakres rozszerzony przewidziany jest dla przedmiotu „wiedza o społeczeństwie”, przygotowującego do testu kwalifikacyjnego, stanowiącego jeden z etapów postępowania rekrutacyjnego do służby w Policji. Program tej klasy przewiduje także rozszerzenie historii oraz przysposobienia obronnego. Całość uzupełnia wiedza o prawie, czyli przedmiot koronny dla przyszłych stróżów prawa.

Oczywiście, należy zdawać sobie sprawę, że ukończenie klasy policyjnej nie gwarantuje pracy w Policji lub służbach mundurowych. Niemniej jednak solidna realizacja programu znacznie przybliża absolwenta do sukcesu w postępowaniu rekrutacyjnym, organizowanym przez Komendy Wojewódzkie Policji w całym kraju. Na zakończenie trzyletniego cyklu kształcenia przewiduje się przeprowadzenie próbnych testów kwalifikacyjnych, które pozwolą absolwentom klasy ocenić ich stopień przygotowania do  postępowania rekrutacyjnego.

Praca w Policji oraz służbach mundurowych wymaga wysokiej sprawności fizycznej. Dlatego też uczniowie klasy policyjnej będą musieli wykazać się nienagannym stanem zdrowia oraz pełną gotowością do podwyższonej aktywności fizycznej. W programie, w ramach lekcji WF oraz podczas zajęć dodatkowych, przewidziano kursy pływania, jazdy na nartach, pomocy przedmedycznej oraz letnie i zimowe obozy kondycyjne. Jednym z kluczowych etapów postępowania rekrutacyjnego organizowanego przez Komendy Wojewódzkie jest ocena sprawności fizycznej. W związku z tym przewiduje się dostosowanie zajęć z wychowania fizycznego do indywidualnych potrzeb uczniów zamierzających ubiegać się o przyjęcie do służby w Policji.

Obok sprawności fizycznej i intelektualnej przyszłego adepta służb mundurowych musi cechować odpowiedzialność oraz dyscyplina. Rozwojowi tych cech służyć będą zajęcia specjalne, prowadzone przez funkcjonariuszy Policji. Ponadto uczniów klasy policyjnej obowiązywać będzie tzw. „dzień mundurowy”, w którym zostaną zobligowani do noszenia jednolitego uniformu przewidzianego w regulaminie.

Na koniec podsumujmy to, co najistotniejsze. Klasa policyjna otwiera przed młodymi ludźmi szansę uczestnictwa w trzyletnim, bezpłatnym cyklu przygotowań do egzaminu rekrutacyjnego. Jednocześnie daje możliwość dalszego studiowania i samorealizacji w zupełnie innych dziedzinach. Absolwenci mogą kontynuować naukę w uczelniach wyższych, na rozmaitych kierunkach: prawo, stosunki międzynarodowe, bezpieczeństwo publiczne (UJ oraz UP w Krakowie), bezpieczeństwo wewnętrzne (Uniwersytet Warszawski). Nie wolno jednak zapominać, że dodatkowe możliwości, jakie stwarza klasa policyjna wiążą się z dodatkowym wysiłkiem. Potrafią im w pełni sprostać tylko najsilniejsi i najlepiej zmotywowani, czyli tacy jakich potrzebuje współczesna Policja.

Szczegóły rekrutacji oraz wymagania na stronie www.lo-niepolomice.pl zakładka rekrutacja

Paulina Szewczyk, Wacław Sternal
Nauczyciele Zespołu Szkół
im. Ojca Świętego Jana Pawła II