Start Historia Wycieczki SZKOLNY DZIEŃ KARIERY W WIELICZCE
poniedziałek, 04 marca 2013 11:25

SZKOLNY DZIEŃ KARIERY W WIELICZCE

W dniu 1.03.2013 uczniowie klas maturalnych tj. klasy III A, III B, IV TI, IV THT  wraz z opiekunami uczestniczyli w Szkolnym Dniu Kariery zorganizowanym po raz czwarty w Zespole Szkół Zawodowych       w Wieliczce.

Po powitaniu zebranych przez uczennicę szkoły i Starostę Wielickiego cykl warsztatowy rozpoczął Prof. zw. dr hab. inż. Włodzimierz Roszczynialski – Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie, który na wstępie zareklamował najnowszą książkę własnego autorstwa pt. Jak z ć pieniądze?”. Następnie Pan Profesor przystąpił do wykładu połączonego z prezentacją pt. „Zaplanuj swoją karierę”:

- dokonując oceny wskaźników obciążenia demograficznego w latach 2008 -  2035 ze wskazaniem na poszczególne regiony Polski,

- przedstawiając statystycznie proces „manipulacji” wskaźnikami zarobków w Polsce,

- wskazując na podstawowe czynniki wpływające na rozwój kariery młodych ludzi zaliczając do nich: rodzinę, przyjaciół, wykształcenie, zawód, miejsce pracy, zdrowie,

- zwracając uwagę na brak pracowników na rynku nadających się do czynności prostych oraz informatyków „od wszystkiego”, specjalistów ds. innowacji i pozycjonowania stron internetowych (trendsetter, coolhunter, mystery shoopper),

- podkreślając najważniejsze kompetencje pracowników oczekiwane przez pracodawców tj.  przekwalifikowalność, mobilność, znajomość technologii informacyjnych, znajomość języków obcych, umiejętność funkcjonowania w otoczeniu międzynarodowym,  umiejętność pracy w zespole i zarządzania zespołami, komunikacja interpersonalna, autoprezentacja,

- wskazując na „3 warunki szczęśliwości: tj. optymizm jednostkowy i zbiorowy, wzajemne zaufanie, poczucie sprawstwa (autor prof. Piotr Sztompka z UJ).

Szczególną informację o charakterze promocyjnym przedstawił zebranym Pana Profesor oferując studentom nowego roku akademickiego 2013 -2014 bonusy o wartości przeszło 2000 złotych !!!

Kolejną prelegentką była p. Ewa Bodzińska – Guzik – Kierownik Centrum Informacji i Panowania Kariery Zawodowej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie, która wskazała na cele i zadania funkcjonującej jednostki z uwzględnieniem organizowanych szkoleń i warsztatów oraz Europejskiego Pośrednictwa Pracy.

W dalszym ciągu spotkania młodzież  miała możliwość zapoznania się z ofertami kształcenia promujących się uczelni na rok akademicki 2013/2014…

Ewa Rogóż -  doradca zawodowy