Start Dydaktyka Doradca Zawodowy Kraje, w których życie to sama przyjemność.
poniedziałek, 01 czerwca 2015 11:12

Kraje, w których życie to sama przyjemność.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała najnowszy ranking jakości życia w krajach, które do niej należą. Raport Better Life Index 2014 uwzględnia 34 kraje o najlepiej rozwiniętych gospodarkach świata, a także 2 państwa współpracujące z organizacją i aspirujące do niej: Rosję i Brazylię. Ranking uwzględnia także Polskę, która jest członkiem OECD od 1996 r.

W badaniu wzięto pod uwagę 11 kryteriów, które pozwoliły ocenić jakość życia w poszczególnych państwach. Sprawdzano różne, mniej i bardziej obiektywne czynniki, a wśród nich:

• warunki mieszkaniowe,
  • dochody mieszkańców,
  • szanse na znalezienia zatrudnienia,
  • uwarunkowania społeczne,
  • edukację,
  • jakość środowiska naturalnego,
  • zaangażowanie obywateli w sprawy publiczne,
  • służbę zdrowia,
  • poziom satysfakcji z życia ludzi,
  • bezpieczeństwo oraz
  • możliwości zbalansowania aktywności zawodowej i tej na polu prywatnym.

Krajami, w których żyje się najlepiej są:

Australia, Norwegia, Szwecja, Dania, Kanada, Szwajcaria, USA, Finlandia.

Pod względem jakości życia Polska znalazła się na 27. Miejscu.

Czynnikami, które zdecydowały o dalekiej pozycji w ogólnym rankingu jakości życia były przede wszystkim: kiepskie warunki mieszkaniowe (34. miejsce naszego kraju pod tym względem), zła jakość środowiska naturalnego (31. pozycja) oraz słaba ocena szans zatrudnienia (30. miejsce).  Na tle pozostałych krajów Polska słabo wypada także pod względem zadowolenia z życia mieszkańców (30. miejsce), a także wysokości dochodów (pozycja 29.) i ochrony zdrowia (również 29.)

Zaskakująco dobrze Polska wypada pod względem jakości edukacji i poziomu bezpieczeństwa (w rankingach szczegółowych według każdego z tych kryteriów Polska zajmuje 2. miejsce).

Za Polską w rankingu jakości życia OECD uplasowały się kolejno: Słowacja, Korea Pd., Estonia, Węgry, Portugalia, Brazylia, Rosja, Grecja, Chile, Turcja; najmniej powodów do zadowolenia mają mieszkańcy Meksyku.

Ewa Rogóż, na podstawie onet pl, maj 2015